FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
recomandare subwoofer 700 ron
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Mai 19, 2008 7:07 pm    Titlul subiectului: recomandare subwoofer 700 ron Raspunde cu citat (quote)

salut , intre timp am achizitionat un subwoofer magnat 300a si nu sunt multumit deloc de el asa ca am sa il returnez si o sa cumpar altceva . astept de la voi niste sfaturi cu privire la alegerea unui subwoofer in suma a 700+ ron. nu vreau sa imi iau iar teapa cum am facut cu magnat-ul acela .
am sa il folosesc la calculator , placa de sunet este creative audigy se , folosesc iesirea de subwoofer cu crossover la 80hz , camera are 15mp , singurul loc in care pot sa pun subwooferul este in spatele meu sus pe dulap (in cazul meu, cea mai buna pozitie pentru un bas cald). restul sistemului este format dintr-un amplificator Technics su-v560 si 2 bookshelf Magnat 220.
multumesc


Ultima modificare efectuata Pigoo la Lun Mai 26, 2008 12:25 pm, modificat de 4 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mai 19, 2008 7:07 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Lun Mai 19, 2008 7:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana in 600RON iti recomand Sennheiser HD 595 listening ; sunt niste casti deosebite si mai putin pretentioase la amplificare.
Acest subiect a fost discutat, ai putea arunca o privire aici: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=19533

_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ananas



Conectat la: 13 Feb 2008
Mesaje: 127
Locatie: Baia Mare

MesajTrimis: Mar Mai 20, 2008 4:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De asemenea recomand cu caldura si AKG K240 Studio, chiar daca ele sunt undeva pe la jumatate din bugetul alocat de Pigoo. Castile redau sunetele extrem de detaliat, fiecare instrument fiind foarte bine spatializat si definit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
blue



Conectat la: 30 Mar 2008
Mesaje: 171
Locatie: arad

MesajTrimis: Vin Mai 23, 2008 2:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu i-ti recomand AKG-240 STUDIO ,fiindca suna exceptional.Au impendante de 600 ohm deci acceptate de orice amplificator , personal l-e ascult pe un headphone ampl. cu tuburi OTL construit de mine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VRAJY



Conectat la: 11 Mai 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Sam Mai 24, 2008 1:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o idee Wink
http://www.avmag.ro/avmag/index/produs_detail/14658
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 12:23 pm    Titlul subiectului: Re: recomandare subwoofer 700 ron Raspunde cu citat (quote)

Pigoo a scris:
salut , intre timp am achizitionat un subwoofer magnat 300a si nu sunt multumit deloc de el asa ca am sa il returnez si o sa cumpar altceva . astept de la voi niste sfaturi cu privire la alegerea unui subwoofer in suma a 700+ ron. nu vreau sa imi iau iar teapa cum am facut cu magnat-ul acela .
am sa il folosesc la calculator , placa de sunet este creative audigy se , folosesc iesirea de subwoofer cu crossover la 80hz , camera are 15mp , singurul loc in care pot sa pun subwooferul este in spatele meu sus pe dulap (in cazul meu, cea mai buna pozitie pentru un bas cald). restul sistemului este format dintr-un amplificator Technics su-v560 si 2 bookshelf Magnat 220.
multumesc


up Razz
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Smok3



Conectat la: 22 Ian 2008
Mesaje: 42

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 1:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

omu vrea subwoofer voi ii scrieti toti de casti Laughing

eu am un magnat betasub 25A si se aude super nu stiu cum de nu ti se aude tie ..... depinde si ce fel de bass preferi ... eu il tin numai in 50hz si la o auditie normala nu depaseste un sfert din volum daca stau sa ma gandesc mai bine rar a trecut de jumatate (cu toate ca ascult muzica tare de obicei si acasa si in masina si in casti Smile )

ideea ar fi ...pt un sunet bun tre sa te joci la volum si de la statie si de la subwoofer (daca il tii la calc) si sa gasesti echilibru dorit de tine ... nu stiu ce subwoofer sa iti recomand ... eu sunt foarte multumit de magnat 25A si l-am luat dupa ce am facut o auditie la cineva acasa!

pe teste facute la anumite melodii ...boxe foarte scumpe si bune nu coboara la frecventele la care coboara acel subwoofer

oricum daca citeai cartea tehnica subwooferul trebuie sa fie despartit de pereti din toate directiile sa se auda bine

si o ultima chestie ai incercat sa misti switch-ul ala ..( pt mine acasa nu se simte nici o diferenta ..dar cand l-am luat la un party la munte intr-o vila a facut toata diferenta butonasul ala mic)
+ ca pe magnaturile 220 ar cam fi trebuit sa scoti bassu ca mai mult te incurca (lasi putin acolo sa simti stereo)

oricum nici eu nu sunt asa priceput .. si iti recomand sa asculti si sfaturile altora
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 2:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smok3 a scris:
omu vrea subwoofer voi ii scrieti toti de casti Laughing
+ ca pe magnaturile 220 ar cam fi trebuit sa scoti bassu ca mai mult te incurca (lasi putin acolo sa simti stereo)

oricum nici eu nu sunt asa priceput .. si iti recomand sa asculti si sfaturile altora


Adica sa cioparteasca basul la Magnat Monitor 220 si sa lase doar medile si inaltele pe ele si sa auda Bum Bum din subwoofer Laughing Laughing Laughing

_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 2:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Smok3 a scris:
omu vrea subwoofer voi ii scrieti toti de casti Laughing

asta e un topic mai vechi cu casti , am dat modify
Smok3 a scris:

eu am un magnat betasub 25A si se aude super nu stiu cum de nu ti se aude tie ..... depinde si ce fel de bass preferi ... eu il tin numai in 50hz si la o auditie normala nu depaseste un sfert din volum daca stau sa ma gandesc mai bine rar a trecut de jumatate (cu toate ca ascult muzica tare de obicei si acasa si in masina si in casti Smile )
prefer bass cat mai jos , nu imi place bubuiala.. la 80 e perfect , daca il pun mai jos nu fac fata 220-urile la basul ala pac pac Razz si oricum nu incurca deloc basul , adica indiferent ca scot basul sau il pun , tot atat de tare se aud , nu distorsioneaza deloc . adica sunt overkill pt niste sateliti .
Smok3 a scris:

ideea ar fi ...pt un sunet bun tre sa te joci la volum si de la statie si de la subwoofer (daca il tii la calc) si sa gasesti echilibru dorit de tine ... nu stiu ce subwoofer sa iti recomand ... eu sunt foarte multumit de magnat 25A si l-am luat dupa ce am facut o auditie la cineva acasa!
am umblat destul de mult pe la volume.. le-am dat la maximul lor si umblu doar din volumul de la placa de sunet
Smok3 a scris:

pe teste facute la anumite melodii ...boxe foarte scumpe si bune nu coboara la frecventele la care coboara acel subwoofer

oricum daca citeai cartea tehnica subwooferul trebuie sa fie despartit de pereti din toate directiile sa se auda bine
am citit cartea , 20 cm in spate si 20 cm in parti , are 20 cm in spate iar in parti .. are destul
Smok3 a scris:

si o ultima chestie ai incercat sa misti switch-ul ala ..( pt mine acasa nu se simte nici o diferenta ..dar cand l-am luat la un party la munte intr-o vila a facut toata diferenta butonasul ala mic)
+ ca pe magnaturile 220 ar cam fi trebuit sa scoti bassu ca mai mult te incurca (lasi putin acolo sa simti stereo)
nu stiu despre ce switch vorbesti , pe magnaturi se aude foarte ok bassul pana in 60hz , pana aici isi pastreaza linearitatea .
Smok3 a scris:

oricum nici eu nu sunt asa priceput .. si iti recomand sa asculti si sfaturile altora
astept un raspuns de la sono.ro (de unde am luat subwooferul , sa-mi accepte returul) si am vazut promotie la 25A pe ofirma , cu aceeasi bani o sa iau 25A-ul daca imi spun altii ca e bun .. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.Amplasarea pe dulap este extrem de nefericita din foarte multe motive.
2.Camera de 15m^2 nu este suficienta pe un sub.
3.Este indicat ca sub-ul sa stea intre boxe mai ales cand asculti muzica deorece si frecventele jose sunt si ele directionale mai ales la frecvente de 80hz.
4.Ce cablu interconect folosesti daca e cumva unul chinezesc de 2 lei si lung s-ar putea sa fie o sursa de probleme, dar nu principala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cablul este cel mai tare de pe piata , am dat 500 ron pe el si are 4 metrii , katalin nu vreau sa vorbim de cabluri ca stiu ca ai obsesia ta legata de cabluri , in orice post de-al tau gasesc cel putin o legatura cu ceva legat de cabluri.
amplasarea? sa il pun langa boxe.. sau intre , este imposibil dupa cum se poate vedea in imagine .
pana la urma eu vroiam altceva .. o recomandare pentru alt subwoofer , pana in 700 ron , care sa sune foarte bine la mine in camera , vreau sunet de club , nu sunt audiofil , imi place cand imi tremura pantalonii pe mine si cand tremura tencuiala . sper sa va fie de ajutor aceste detalii . nu trebuie sa fie neaparat din market , poate fi si diy .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pigoo a scris:
cablul este cel mai tare de pe piata , am dat 500 ron pe el si are 4 metrii ....
pana la urma eu vroiam altceva .. o recomandare pentru alt subwoofer , pana in 700 ron....


Foarte ciudat, cablu de 500 RON si vrei sub de 700 RON ??? Ceva nu se potriveste aici Sad

Mai bine iti iei un sub de 1100 si un cablu de 100 !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Delta04



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 517
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 4:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ok, fara suparare, dar suntem pe forumul Hi-Fi, tu vrei acolo o bubuiala cu efecte seismice care dupa parerea mea, domeniul tine mai degraba de linia Pro (alea mari, ca in club) Very Happy Cu bani putini, cam greu sa obti ce vrei....
_________________
Receiver: Yamaha RX-V361| Front: Magnat Monitor 220 | Rear: Sony SS-B1000 | Center: Magnat Monitor 210
LCDTV: Samsung LE32B530
Inca putin si fac DXCC-ul, hi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai daca vrei bass la greu poti sa iti faci sungur un subwoofer.
Cumperi un difuzor de masina bun, un kit de amplficator.la un atlier de bobinaj iti faci un traf sau iti cuperi unul, faci o cutie si gata. ai un subwoofer care sa intre in cerintele tale!

Ps legat de cabluri nu am nici o obsesie dar cablurile de 2 lei chinezesti din orice magazin de elctronice au marele talent sa induca zgomot de fond si alte probleme mai ales cand sunt lunigi. Nu am recomandat nimanui cablu audiofil la scule ieftine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
serge
Vizitator





MesajTrimis: Lun Mai 26, 2008 5:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pigoo a scris:
cablul este cel mai tare de pe piata
E mai tare ca asta?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community