FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Camere video pentru filmari la nunti ?
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Sam Iun 16, 2007 9:38 pm    Titlul subiectului: Camere video pentru filmari la nunti ? Raspunde cu citat (quote)

Question Pentru a venii in srijinul celor care vor sa-si procure o camera video ideala la filmarile ,,tip nunta'', doresc, o analiza a celor mai recomandate camere, prin argumente tehnice, pro si contra.
Sony VX2100 -SD, 3CCD
Sony PD 150 si 170 -SD, 3CCD
Canon XL2, SD, 3 CCD
Canon XM2, SD,3CCD
JVC GR-PD1, SD, HRezolution, 1 CCD
Panasonic MD 9000 si 10000, SD, 3CCD
...........................................................
CANON XH-A1, HD, 3CCD
SONY FX1, HD, 3CCD
SONY FX7, HD, 3CCD
PANASONIC HVX 200, HD, 3CCD
CANON HV20, HD, 1 CCD
...............................................
Comentarii, facute pe baza experietiei personale, in lucru cu aceste camere.
Va multumesc si astept cu deosebit interes comentariile dumneavoastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iun 16, 2007 9:38 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fb



Conectat la: 19 Iun 2007
Mesaje: 1

MesajTrimis: Mar Iun 19, 2007 3:30 pm    Titlul subiectului: Re: Camere video pentru filmari la nunti ? Raspunde cu citat (quote)

Ma intereseaza cum filmeaza "The Panasonic PV-GS180"
Am vazut si detaliile despre MD 9000 si 10000 dar vreau altceva: un Gs 400, un 180 sau ... oricum Panasonic hundycam care sa filmeze cel putin de la 2 lucsi.

Despre Panasonic PV-GS180 am citit ca filmeaza la 1 lux.

marianghil a scris:
Question Pentru a venii in srijinul celor care vor sa-si procure o camera video ideala la filmarile ,,tip nunta'', doresc, o analiza a celor mai recomandate camere, prin argumente tehnice, pro si contra.
Sony VX2100 -SD, 3CCD
Sony PD 150 si 170 -SD, 3CCD
Canon XL2, SD, 3 CCD
Canon XM2, SD,3CCD
JVC GR-PD1, SD, HRezolution, 1 CCD
Panasonic MD 9000 si 10000, SD, 3CCD
...........................................................
CANON XH-A1, HD, 3CCD
SONY FX1, HD, 3CCD
SONY FX7, HD, 3CCD
PANASONIC HVX 200, HD, 3CCD
CANON HV20, HD, 1 CCD
...............................................
Comentarii, facute pe baza experietiei personale, in lucru cu aceste camere.
Va multumesc si astept cu deosebit interes comentariile dumneavoastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
il_conte



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 269
Locatie: Galati

MesajTrimis: Mie Iun 20, 2007 10:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

stai pe dreapta cu 180 si 1 lux, e partea comerciala, poate filmeaza in modurile de noapte la 10 frame pe sec Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Lun Iun 25, 2007 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sony vx2100 e foarte buna la lumina slaba, lucrez cu ea, si in general am vazut-o la multi cameramani de nunti, asa cum am vazut-o si pe Canon XM2, dar cu asta nu am lucrat. Daca ai pomenit de Canon XH-A1, de ce nu ai inclus si Sony HVR Z1U.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
misualbu



Conectat la: 27 Ian 2007
Mesaje: 14

MesajTrimis: Vin Iun 29, 2007 12:23 pm    Titlul subiectului: Re: Camere video pentru filmari la nunti ? Raspunde cu citat (quote)

marianghil a scris:
:?: Pentru a venii in srijinul celor care vor sa-si procure o camera video ideala la filmarile ,,tip nunta'', doresc, o analiza a celor mai recomandate camere, prin argumente tehnice, pro si contra.
Sony VX2100 -SD, 3CCD
Sony PD 150 si 170 -SD, 3CCD
Canon XL2, SD, 3 CCD
Canon XM2, SD,3CCD
JVC GR-PD1, SD, HRezolution, 1 CCD
Panasonic MD 9000 si 10000, SD, 3CCD
...........................................................
CANON XH-A1, HD, 3CCD
SONY FX1, HD, 3CCD
SONY FX7, HD, 3CCD
PANASONIC HVX 200, HD, 3CCD
CANON HV20, HD, 1 CCD
...............................................
Comentarii, facute pe baza experietiei personale, in lucru cu aceste camere.
Va multumesc si astept cu deosebit interes comentariile dumneavoastra.




Auzi, care este diferentza intre vx 2100 si vx 2100e ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Dum Iul 01, 2007 9:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu e nici o diferenta. 2100e e facuta pentru europa. In rest sunt identice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Dum Iul 08, 2007 4:16 pm    Titlul subiectului: Camere video pt.nunti Raspunde cu citat (quote)

Pe astea le cunosc si te poti baza pe calitate acceptabila si la Low-Light
Sony VX2100 -SD, 3CCD
Sony PD 150 si 170 -SD, 3CCD
Canon XM2, SD,3CCD
Pe astea 2 GS180 si XH-A1 scoatele din planul de nunti
Iar dupa parerea mea daca te gindesti la un HD intreaba mai degraba de Z1 la cei ce cunosc,camera asta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Lun Iul 30, 2007 7:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din studiou pe internet al tuturor testelor aparute in ultimul an despre noile aparitii ar mai fi de adaugat :
Sony hdr-fx7 - 3ccd (cmos) pe undeva la 3100$ in SUA.
Sony hdr-sr7 -1 ccd (cmos indentic cu cel al lui hd7).
Sony hdr-sr1 si hdr-z1 ( 3ccd).

Daca facemm abstractie ( acum depinde si de nuntasi) de marimea lui SR7 (am filmat 5 minute cu ea), pot afirma cu certitudine ca, filmarea in conditii de luminozitate scazut cu aceasta camera nu este cu nimic mai prejos decit cea facut cu sapuniera etalon, Canon hv20. ( AVCHD-codec, sony , mpeg2 canon)
Dotata cu un HDD de 60Gb si posibilitatea inregistrari filmarii pe DVD (pentru o calitate excelenta, aproximativ 1ora, in 1080i ), cu un acesoriu care dupa 1 august 2007 va fi disponibil in SUA (DVDirect VDR-MC5), care poate face un transfer de informatie de pina la 6x, as risca sa merg cu ea la o nunta.

Sony HDR-Z1 ca si Panasonic HVX200 sunt destul de scumpe desi au performante de top.
SONY HDR-FX7, ar fi o alegere HD, rezonabila, cu plusurile si minusurile date de senzorii cmos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Lun Iul 30, 2007 8:47 pm    Titlul subiectului: Camere bune Raspunde cu citat (quote)

HD-urile astea de mina micute cu siguranta ca sint bune,insa parerea mea este ca nu sint pentru nunti si motivul meu este totusi de la lumina,iarasi sa fii tot cu lampa dupa nuntasi, prea multe batai de cap ai,inca mai merg PD-urile si VX-urile cu care te duci destul de linistit la nunta fara prea multe probleme cu lumina,si totusi vine vremea sa ne adaptam in viitor cu HD-urile,problema este ca nu prea este ce sa alegi sa fie cam cu de toate.
Am avut nunta de pocaiti pe data de 28.07.2002,la ora 12 noaptea s-a terminat si m-am dus la o sala unde filma un amic,cu un GY-HD100,e drept ca era sala luminata de neoane (lumina suficienta) Intre timp am mai vazut si un HVX200 tare si aia,dar parerea mea este ca nu se poate masura cu GY-HD100,nu am vazut niciodata cum se comporta Z1,dar mirat as fi sa se poata masura cu HD100,are camera asta un contur si o pronuntie la imagine de sta pisica in coada,dar si este destul de dificila ca nu are automat si maninca acumulatorii ca pe crenvusti.Eu deocamdata tin de VX2100 ba chiar intentionez sa mai cumpar si un PD170 pentru inca vreo 2 ani. Sa vedem ce poate XDCAM EX de la Sony cind apare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mar Iul 31, 2007 5:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Camerele JVC in segmentul de pret 6000-1200$ (in SUA)sunt BETON , iar cu putin noroc o aduci in tara pe la 8500-15000$ (respectand proportiile), ceea ce implica multeee nunti bunnne.
Am citeva monstre de filmare cu JVC GY-DV5001, la 2lux si se vede extraordinar, dar vorba proverbului. ,, obrazul subtire cu cheltuiala se tine''.
Revenind la lucruri mai pamantene, imi permit sa fac o comparatie intre o filmare cu Sony SR7 si Panasonic MD 10000 intr-un restaurant din Slobozia in conditii de luminozitate scazuta ( spoturi pe pereti, citeva neoane albe si rosii- dupa parerea mea c-am 5lux, pe ringul de dans), unde sapuniera Sony in SD facea o inregistrare ( culori curate, contrast, adincime) de admirat, pe cand md 10000 ( nu repet din nou numele firmei de care ma leaga amintiri placute), filma de parca avea ,,capacul pus''.
Desi mai astept sugestii privind achizitionarea unei camere HD, sunt tot mai aproate de Sony HDR-FX7. In ceea ce priveste Canon A1, domnul Cornel ma convins (o camera de exceptie, imposibil de manevrat in timp util la nunti), despre Sony HDR-FX1 si Z1 am citit ; filmarea in SD slaba, iar utilizare conversiei din HD in SD, duce la dublarea timpului de utilizare al camerei.
A mai ramas JVC PD1 ( am una care da o imagine traznet, dar are nevoie de lumina) si eternul vx2100, care desi in lumina scazut este cea mai buna, ramine totusi o tehnologie veche de 10 ani, cu aproximativ 350 000 pixeli /CCD, fata de peste cei 1 milion al camerelor HD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mie Aug 01, 2007 9:13 am    Titlul subiectului: Sony FX7 Raspunde cu citat (quote)

Cred ca te orientezi bine spre FX7,daca tot vrei un HD, eu personal m-as orienta catre Z1 dar asta costa cu mult peste FX7 dar nu cred ca si diferenta de calitate este la fel de mare,cred ca sint chiar apropiate, Ceea ce nu-mi place la HD-urile astea este urmatorul lucru: nu face camera conversie din HD>>>SD, ca daca ar face treaba asta ai merge linistit la filmat,tragi tot timpul in HD si dai omului ce vrea(hd ori sd) sa tragi HD si scoti pe calculator SD munca degeaba.Deci vrei HD filmezi HD,vrei SD filmezi in SD, exceptie la conversie direct de pe camera din HD in SD fac numai XL-H1 si XH-G1. Personal nu-ti recomand un HD cu un singur CCD.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
flavian



Conectat la: 23 Apr 2004
Mesaje: 51
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Aug 01, 2007 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tocmai, ca au functia respectiva cam toate astea gen FX7, FX1, XH A1 etc

Vezi ca a mai descoperit cineva chestia asta dupa cateva luni de chin Twisted Evil

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=16989&start=0

Acuma, sa nu-ti para rau daca ai vandut XH-A1 si pe tema asta Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BUBLE CORNEL



Conectat la: 13 Ian 2007
Mesaje: 91

MesajTrimis: Mie Aug 01, 2007 1:05 pm    Titlul subiectului: Convertor direct HD-SD Raspunde cu citat (quote)

Am sa studiez mai bine treaba asta dar in specificatiile camerelor in afara de XL-H1 SI XH-G1 nu scrie nicaieri ca ar avea conversie direct de pe redarea camerei din HD-SD-SDi. Poate nu am inteles eu bine sau nu am explicat eu bine,daca filmezi in HD si vreau sa redau cu camera prin Fireware(iee1394) in digital normal (adica de la 1080 linii la 576 linii) face camera asta???daca face atunci retrag ce scrisesem mai inainte eu necunoscind direct situatia,doar din studiu de pe internet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
andjar



Conectat la: 28 Aug 2006
Mesaje: 40

MesajTrimis: Mie Aug 01, 2007 4:07 pm    Titlul subiectului: Re: Convertor direct HD-SD Raspunde cu citat (quote)

BUBLE CORNEL a scris:
Poate nu am inteles eu bine sau nu am explicat eu bine,daca filmezi in HD si vreau sa redau cu camera prin Fireware(iee1394) in digital normal (adica de la 1080 linii la 576 linii) face camera asta???daca face atunci retrag ce scrisesem mai inainte eu necunoscind direct situatia,doar din studiu de pe internet.


chiar si hv20 face conversie hdv-dv absolut impecabil.Chiar nu am putut observa diferente calitative intre filmarea in sd(dv) si materialul dv obtinut de camera prin conversia hdv-ului de pe banda.
Insa pt a obtine cea mai buna calitate pt un dvd(sd-mpeg2) tot pc-ul ramane cea mai buna unealta.

Citat:
Am sa studiez mai bine treaba asta dar in specificatiile camerelor in afara de XL-H1 SI XH-G1 nu scrie nicaieri ca ar avea conversie direct de pe redarea camerei din HD-SD-SDi

Smile SDI-ul(serial data interface) are cu totul alta utilitate...n-are nici o legatura cu sd(standard definition).

Citat:
Sony HDR-Z1 ca si Panasonic HVX200 sunt destul de scumpe desi au performante de top.

au avut performante de top,acum...Singurul atu in ce priveste perforamanta z1-lui sunt ccd-urile de 1/3" si deci sensibilitatea la lumina slaba,hvx-ul se comporta ceva mai slab din acest punct de vedere.In schimb ,in conditii de iluminare optima ,vorbind de rezolutie/detaliu,atat z1 cat si hvx200 reusesc sa scoata in imatest abia vreo 480 de linii de rez. verticala,pe cand sapunierele din ziua de azi(hc7,hv10,hv20) scot peste 600 de linii.Asta doar ca idee...acum,tehnologia se imbunatateste de la o zi la alta .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marianghil



Conectat la: 15 Iun 2007
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Aug 01, 2007 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arrow Sony FX7, FX1, Z1 fac conversie din HD in SD (am manualul de utilizare la toate 3 unde specifica pe larg aceasta procedura.
Sony FX7 in conditii de iluminare optima, are o imagine mai curata si mai naturala decat fx1 si fx7 datorita pixelilor inclinati la 45 grade, unde se adauga o focalizare mai bun, un Zoom de 20x ,o greutate de doar 1,6 Kg, conservarea acumulatorilor.
Minusul aceste camere este dat de sensibilitatea la lumina scazuta (4lux) si modul de operare manual (datorita meniurilor si submeniurilor) si lipsa ,,acesoriilor''audio specifice camerelor full profesional, cel putin asta afirma un amic din SUA, posesorul unei astfel de aparat.
Daca ar fi sa ne luam dupa camcorderinfo.com, rezolutia acestei camere este peste fx1, z1, hd200.
Nu pot sa inchei fara a face o noua referire la Sony SR7, care cu ajutorul nou aparutului DVDirect VRD-MC5, transfera la 6x, material HD pe DVD obisnuit, care poate fi vizionat pe PS3, sau pe calculator. Are pitica asta o imagine in HD care ..... daca era intr-o carcasa de MD 1000, face cu siguranta cariera si unde mai pui ca filmeaza la 2lux-auto mod.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community