FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tranzistoare ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 9:55 am    Titlul subiectului: Tranzistoare ? Raspunde cu citat (quote)

Intr-un voltmetru selectiv fabricat inainte de '89 de VEB Praecitronic ( Republica Democrata Germana ) , unele tranzistore , in capsula plastic negru ( ca un BC 108 dar mai turtita un pic partea circulara ) , sant inscriptionate :
TO
F 45
Nu am reusit sa le identific prin masuratori de conductie cu un MAVO, nici macar dispunerea terminalelor , prezentand conductie stranie intre ele.
Stie cineva ce sant aceste componente ? Ce dispunere a terminalelor au ?
Multumesc tuturor...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 9:55 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 12:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu sunt duble diode ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 1:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

habar n-am....
Dar sant pe un modul de intrare/amplificare a semnalului ce trebuie sa-l masoare voltmetrul.... cateva din ele se leaga de doua FET-uri , care cred ca sant cele doua amplifuri de mare impedanta ale intrarii voltmetrului.
Oricum , de la fiecare tranzistor din asta necunoscut ( daca o fi tranzistor ) , pleaca ( din emitor , oare ? ) un LED , care este aprins cand modulul este alimentat. Sant vre-o 5 astfel de LED-uri din care 4 se aprind iar unul nu , ei si incerc sa vad daca nu cumva tocmai tranzistorul asta o fi de vina...
Parca nu vad ce ar cauta in acest modul niste " duble diode " care sa aprinda niste LED-uri... As zise sa fie " duble diode " undeva prin etaje care trebuie sa faca o redresare a unui semnal alternativ ( ceva in legatura cu redresarea cu priza mediana la transformator ) , sau poate ceva de adunat doua semnale digitale .... dar parca in cazul meu as zice ca mai curant sant tranzistoare.... iar LED-urile aprise ar trebui sa indice functionarea / trecerea semnalului amplificat de cele doua FET-uri mai departe , spre celelalte module care urmeaza .... desi si aici e ceva dubios , pentru ca modulul cu pricina are o singura iesire.... deci .... de ce sa arate LED-urile ce semnalul trece prin cele 5 etaje daca ele ( inseriate fiind ) se aprind patru iar unul nu ? Ar trebui ca LED-urile din aval de cel ce nu se aprinde sa nu se aprinda nici ele...
Nu stiu ce sa mai zic......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 1:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

trage o fuga pana la mine ca am aparat de identificat semiconductori, iti zice ce e Cool

Adresa mea este exact cu cea a acestui forum doar ca apartamentul e 44 in loc de 64
sau da-mi un telefon si iti zic cum ajungi, numarul 0724527189

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am uitat sa zic ca e FREE Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 4:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mersi frumos Vasile.... As veni vineri ..... iti dau telefon atunci daca e bine asa.
multumesc inca o data....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 5:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok, nici o problema doar sa fiu anuntat in prealabil
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 16, 2008 9:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vasile nu mai vin !
L-am abandonat dracului dupa o saptamana de muncit la el....
Nu-l pot face fara schema, e absolut clar.... Si de ce sa vin sa vad ce dracului era ala care nu stiam ce este , cand am observat ca majoritatea covarsitoare a asa ziselor tranzistoare au coduri ciudate , probabil coduri DDR-iste interne de fabricatie ale fabricii ce a produs acele semicinductoare....Are circa 25 module cu piese atat circ. logice pentru numarare fregventa si nivel semnal , cat si o caruta de integrate si tranzistoare pe partea de analogic....
Da-l naibii, l-am aruncat pe balcon , l-am abandonat....
Multumesc din nou pentru oferta ....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community