FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Canon EOS 350 CD soft orig.
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
valman



Conectat la: 07 Apr 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 6:36 pm    Titlul subiectului: Canon EOS 350 CD soft orig. Raspunde cu citat (quote)

Buna !

Ma adresez voua cu rugamintea de ma ajuta in urmatoarea problema :
Am pierdut CD-ul cu softul canon primit cu aparatul foto, EOS Utility,EOS Capture,ZoomBrowser-ul,PictureStihl,Digital photo profesional,RAW;in PC. nu mai am nimic(am reinstalat S.O)si acum nu mai pot macar descarca cardul.Si trebuie sa plec si in vacanta cat de curand.
Am gasit pe siteu-rile canon ,dar alea sunt numai update-uri si normal la instalare imi spune ca nu gaseste prog. de baza.
Nici nu ma pricep eu f. bine;prin prieteni nu am gasit nimic.
Va rog dati-mi o solutie ! Cel putin sa pot elibera cardul de raw-urile astea,cat despre prelucrare mai vad eu dupa aia !!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 6:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
wyo



Conectat la: 30 Noi 2005
Mesaje: 60

MesajTrimis: Mar Iun 03, 2008 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca esti din buc. iti fac o copie, vii dupa ea cu un cd blank si sa fii sanatos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 1:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
si acum nu mai pot macar descarca cardul

de ce nu-ti iei un banal cititor de carduri? mie mi se pare preferabil sa scoti cardul sa-l descarci via card reader, decat sa bagi de mii de ori mufusoara aia in aparat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valman



Conectat la: 07 Apr 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am cititor de carduri , dar am sa merg deocamdata la un centru foto pt. a-mi descarca CF-ul,sa pot pleca linistit in vacanta.Sper sa aiva si codec care sa recunoasca RAW.
Cat despre CD-ul aparatului meu rebel 350,mai astept sugestii .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 10:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:
de ce nu-ti iei un banal cititor de carduri? mie mi se pare preferabil sa scoti cardul sa-l descarci via card reader, decat sa bagi de mii de ori mufusoara aia in aparat


E o solutie, dar e discutabil, functie de tipul de aparat. La al meu, spre exemplu (ce-i drept, "sapuniera", nu DSLR), cardul se afla sub acelasi capac cu bateriile, iar capacul comun contine si placuta care face legatura intre plusul unei baterii si minusul celeilalte. Avand in vedere ca nu mi se pare deosebit de solid, daca se duce ACEL capac, camera e mai mult sau mai putin inutilizabila... pe cand, daca se duce capacul de la mufa de conectare, o mai poti folosi, doar sa ai grija cu praful si/sau apa...

Recunosc ca nu stiu cum e situatia la EOS-uri (in ce priveste locatia cardului fata de baterii). Pe de alta parte, avand si eu tot un aparat Canon, remarc ca un minus faptul ca, in general, aparatele NU sunt vazute de windows daca nu sunt instalate driverele. Desi, in rest, am o parere foarte buna despre firma.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

valman a scris:
Cat despre CD-ul aparatului meu rebel 350,mai astept sugestii .


Vrem buton de EDIT! Vrem buton de EDIT! Smile

@valman: cred ca ai primi mai repede ajutor daca ti-ai completa in profil locatia. Spre exemplu, daca esti din Cluj cumva, eu am un aparat Canon din categoria point & shoot, dar CD-ul de instalare contine, printre altele, si un "EOS Utility" (asta e denumirea exacta daca nu ma insel), care banuiesc ca "inseamna ce este" Razz , adica serveste la recunoasterea SLR-urilor din seria EOS.

Daca te ajuta cu ceva si esti de-aici, ti-l pot copia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 11:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu am cititor de carduri

omule, e 20-30 ron! am luat, de curand, unul care citeste si microsd (fara adaptor) si memory stick pro duo (tot fara adaptor) plus celelalte formate uzuale, si am dat 31 ron, si e minuscul, cred ca intra 4 dintr-astea intr-un pachet de tigari

serios, ai dat o caciula de bani pe 350d si nu te induri de un mizilic?
Citat:

cardul se afla sub acelasi capac cu bateriile, iar capacul comun contine si placuta care face legatura intre plusul unei baterii si minusul celeilalte. Avand in vedere ca nu mi se pare deosebit de solid, daca se duce ACEL capac, camera e mai mult sau mai putin inutilizabila... pe cand, daca se duce capacul de la mufa de conectare, o mai poti folosi,

asta este:

1 - paranoia, ca nu "se duce" atat de usor un capac de baterii; la baterii nu umbli cand le pui la incarcat? descarci si cardul, tot atunci (sau e acumulator dedicat, pe care il incarci cu aparatul?)
2 - "altceva", pentru ca nu capacul mufei ma preocupa pe mine, ci chiar mufa - e mica, are 5 contacte si are tot atatea lipituri pe placa - la cateva mii de utilizari, apare, garantat, si ceva uzura - nu neaparat ca "se duce"



valman
:

daca nu te descurci si nici nu-ti iei card reader, pot sa-ti fac eu o imagine dupa cd-ul de la canon si o urc pe rapidshare - numai sa ma atentionezi (pm, sau pe ymess - am acelasi id ca nickul)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valman



Conectat la: 07 Apr 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 10:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am descarcat cardul pe un stik la un centru foto ,pot pleca in vacanta dar problema ramane cu softul , pozele erau in format RAW .trebuie sa caut codec RAW.Poate imi trimite cineva prin mess.macar o prte din prog de pe cd orig.ID-ul valgvid
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valman



Conectat la: 07 Apr 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Mie Iun 04, 2008 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

corectie ID- valgovid
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
NickS



Conectat la: 23 Iun 2005
Mesaje: 13
Locatie: SIBIU

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 4:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As dori si eu softul EOS Utility. Am pierdut cd-ul si imi placea atunci cand downloadam pozele de pe camera mi le sorta in foldere dupa data. Am gasit cateva variante pe net dar nu le pot folosi.
Poate este un binevoitor si ma ajuta cu acest soft.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 7:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Poate este un binevoitor

eu is de fata

dai un add pe id-ul meu (acelasi cu nick-ul), cel tarziu pana maine seara, ca pe urma fug la mare

si vorbim
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai nevoie de sprijin, am card reader de CF.
0722665642 - dr taberei-razoare
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
thefirstdj



Conectat la: 24 Feb 2005
Mesaje: 271
Locatie: Constanța

MesajTrimis: Sam Iul 04, 2009 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Greu cu Google-ul asta...

http://download.cnet.com/EOS-Utility/3000-18489_4-201150.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valman



Conectat la: 07 Apr 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 8:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci mult thefirstdj !!!!!!!
Rezolvasem dar sunt bine primite si astea !!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
NickS



Conectat la: 23 Iun 2005
Mesaje: 13
Locatie: SIBIU

MesajTrimis: Joi Iul 16, 2009 4:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit si eu doua kit-uri de Eos Utility insa nu mergeau. Am crezut ca e din cauza lor insa se pare ca este de la calculatorul meu. Nu pot sa downloadez pozele de pe camera cu Eos s-au Acdsee. Cand imi apare fereastra si aleg Eos dupa cateva secunde imi zice " Chose canon camera window". Am vazut cateva probleme asemanatoare pe net insa nu am gasit nici o solutie. Sad
Sa mai confruntat cineva cu astfel de probleme ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community