FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ce fel de CD player?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 6:16 pm    Titlul subiectului: ce fel de CD player? Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa cumpar un CD-player, am maxim 7milioane, as vrea ceva de calitate [fara sony, panasonic & co]
Am vazut la metro VDO Dayton modelul CD2703 [5948000lei] si CD 139MP [4937000lei] ambele stiu mp3 4x50w, dar nu prea am incredere in firma respectiva [ok stiu ca apartine de Siemens, dar asta nu inseamna nimic in hi-fi] Are cineva de aici VDO Dayton?
Eu sincer as prefera un Clarion, pioneer, alpine poate un Kenwood.
Astept sfaturi, sugestii...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 6:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca sti si tu: calitatea este direct proportionala cu pretul platit! Dar cred ca poti gasi un player decent ca sunet si in banii pe care ii ai...
Daca vrei calitate, la ce iti trebuie un cititor de MP?
Cred ca mai in masura sa iti raspunda este PUF, el te poate ajuta si cu preturi...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 7:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am nevoie de mp3, numai spuneam ca ambele modele de la VDO stiu si mp3.
Eu sincer am gandit la un model entry de la Pioneer sau Clarion eventual Alpine [alpinul totusi e prea scump pt bugetul meu]
Stiu si eu ca calitatea este direct proportionala cu pretul platit, dar nu am mai multi bani Crying or Very sad si sper ca modelele entry de la pioneer sau clarion sunt mai bune decat un sony [un prieten are un sony dar la pretul de aproape 6milioane cat a dat pt el, suna naspa]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 7:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai bine cauta tu de cumpara de pe net ca o sa gasesti in banii aia playere care sar de 10-12 mil la noi !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 8:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La 6 mil lei gasesti modelul entry de la pioneer DEH1600 unul dintre cele mai bune playere din clasa lui ca sunet se aude mai bine decit sony,panasonic,chiar si kenwood ,receptia radio e foarte buna si citirea cd-urilor se face impecabil.
Clarion sincer nu recomand seria x83 se comporta de ar avea ceva probleme de proiectare sau mai degraba de fabricatie.
Alpine sint bune dar nu se evidentiaza cu nimic la clasa asta .
VDO au calitatea sunetului buna dar calitatea fabricatiei ,implicit si a fiabilitatii sau a functionarii lasa de dorit probabil din cauza costului foarte mic de productie.
Daca vrei cu mp3 minim iti recomand tot pioneer DEH 3600 la 8 mil .La modelele de virf poti merge pe Alpine linistit ,sau daca vrei ceva deosebit poti incerca Nakamichi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nakamichi si 6mil nu prea se impaca. Daca as avea 2200 E si eu as da pe un cd-700 II. Atat vroiau cei de la Master hi-fi pe el. Ce-i drept nu are nici un fel de corectii temporale, mx-uri, dsp-uri sau amplificare interna dar calitatea e probabil la nivelul P9 + Q9 de la Pioneer sau 7990 + h901 de la Alpine !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Dum Sep 12, 2004 10:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Referitor la preturile de la Nakanimchi, erau dintr-o oferta care nu stiu daca mai este valabila, sper sa primesc noile preturi in curand.
Fuscobal, Nacamichi sunt catalogate drept niste Head Unit-uri de exceptie, dar sti cum se spune: la pomul laudat sa nu te duci cu sacul...
PUF chiar a avut ocazia sa testeze modelul CD400, poate ne impartaseste din constatarile lui... Mie personal imi place foarte mult modelul MB 75, care a fost inlocuit cu MB VI - model nou (suna foarte bine si este m-ar scuti si de magazia suplimentara de CD-uri); CD 700II nu l-am ascultat... dar DRX960RZ sta mai bine la caracteristici... plus Absolute TOP CLASS! - autoHIFI 6/200 si TOP CLASS CAR&HIFI 1/2001 , deci ma multumesc in continuare cu Clarion-ul meu din 2001, care a fost cotat la peste 1200DM pret de lista.... acum cred ca ar veni 1/2 din CD 700II...
Iar daca vrei sa compari modelul CD 700II cu un alt HU e OK atata timp cat nu faci referire si la procesoare... pentru ca altfel este clar ca si Pioneerul si Alpine-ul ar suna net superior in orice masina datorita facilitatiilor de imbunatatire a sunetului prin liniarizarea raspunsului in frecventa si "redresarea" acusticii habitaclului masinii folosind un EQ grafic in 30 sau 31 de benzi...
Daca cuplam CD 700II cu DQX-ul de la AudioControl http://www.audiocontrol.com/MobileAudio/Products/Digital/DQX.html, atunci da le putem compara pe toate trei...
Cred ca foarte multi ar fi curiosi de rezultat, cu conditia sa fie trei masini identice,cu acelasi sistem acustic (difuzoare+amplificatoare)... Cool Cool Cool


Ultima modificare efectuata de catre IM la Lun Sep 13, 2004 5:58 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
panzer



Conectat la: 29 Apr 2004
Mesaje: 41

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2004 5:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am eu un 2703 si sunt multumit. Din nefericiere boxele sunt tot VDO 1721 model cam entry level (INCA). L-am auzit si pe JBL si s-a schimbat povestea.

Am ascultat si un Alpine 9812(parca) cu mp3 (cel din Carrefour) si e clar peste VDO (pe boxele standard pe Solenza Scala) dar si pretul e cu 30% mai mult!

Ca idee: daca nu te deranjeaza sa ai masina plina de CDuri (sau poate in timp iti cumperi un Charger) mergi pe un Pioneer 1600 care intra perfect in banii tai.

La alpine m-a impresionat Egalizatorul (desi cam greu de manuit, mai ales in trafic) si modul de cautare a melodiilor pe un mp3 CD.
2703 nu are decat un reglaj (Treble/Bass) si niscava presetate (useless). Dar e misto ca are un buton de BASS BOOST, very handy daca melodiile sunt amestecate si in functie de stil poti schimba setarile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Lun Sep 13, 2004 6:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Off topic, scuze...
Deci, preturile de la Nakamichi sunt urmatoarele:
449$ + tva pentru CD 400
899$ + tva pentru MB VI
1749$ + tva pentru CD 700II

Daca iti place modelul 1600 de la Pioneer, eu zic ca este o alegere buna.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Sep 14, 2004 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Astazi am cautat prin tot Oradea dupa pioneer dar din pacate nu am gasit nici o bucata! Am primit promisiuni ca pe luna viitoare...
Mai incerc si maine si daca nu gasesc, cred ca cumpar o pereche de difuzoare JBL gto sau Infinity Ref de 16 cm la 2milioane si ceva, sau de 20cm tot JBL cred ca e modelul GTO836e e la 3400000lei sau Infinity Ref9602i tot la aceiasi pret. Intrebarea mea ce sa iau JBL sau Infinity? Eu ascult muzica Rap, R&B, pop, momentan o sa fie legat la un cass philips [pana fac rost de Pioneer] O sa mearga bine difuzoarele de 20cm cu Pioneerul DEH1600 sau trebuie un amlif separat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tigy



Conectat la: 21 Apr 2004
Mesaje: 110
Locatie: slobozia

MesajTrimis: Vin Oct 01, 2004 10:12 am    Titlul subiectului: tot eu Raspunde cu citat (quote)

i-ati infinity 9603i daca nu vrei sa pui amplificator si 9602i daca vrei sa pui ampificator separat
eu am 9603i pe spate la un matzi si un cd pioneer 4*50 mosfet si e arhisuficient dar ca orice impatimit o sa imi iau si pe fatza cand o sa fac orst de ceva bani tot infinity dar sa vad ce dimensiuni merg la matiz
o zibuna

_________________
am de toate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
sorin6



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 3916
Locatie: vesnicele plaiuri ale vanatoarei

MesajTrimis: Mie Dec 01, 2004 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Wink Ma scuz, dar eu nu mi-am pus in masina o instalatie care depaseste valoarea acesteia... Wink
CD-MP3 Blaupunkt Daytona MP53 de 4 x 50 W + 4 x difuzoare Velocity coaxiale, ALU + silk soft dome 165 mm, 180 W, la un pret "luat afara" de 199 + 2x55 Euro (unit + 2 perechi boxe)
Masina este un Astra G 2000 cmc benzina
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2004 11:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, AudioControl face niste egalizoare de exceptie(dupa multi, cele mai bune din lume). M-am uitat si eu recent pe un catalog de la ei si am ramas impresionat. Sper sa-mi iau si eu un DQX in curand !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kai



Conectat la: 26 Apr 2004
Mesaje: 65
Locatie: Zalau

MesajTrimis: Joi Dec 02, 2004 12:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am gasit DEH 3600 la 7.115.000 si mi se pare foarte bun. Din pacate omu pentru care l-am cumparat nu are boxe pe masura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Dec 03, 2004 2:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

casuri pioneer poti sa iti comanzi de aici http://www.dvdplanet.ro/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community