FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Schimbare placa de sunet

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cibibikeru



Conectat la: 26 Feb 2007
Mesaje: 129
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 2:11 am    Titlul subiectului: Schimbare placa de sunet Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa-mi schimb placa de sunet (X-FI) si initial m-am orientat spre 0404usb, am inteles ca Rockna RD2 ar fi superior dar acum problema este urmatoarea: imi trebuie si placa de sunet pt DAC? sau pot scoate direct din placa onboard semnal digital? am mb Asus P5B
Sistemul e un NAD c315bee + MM220, merita investitia? sau sa merg pur si simplu pe o placa interna tip 0404 sau MA 2496? sau sa raman cu X-FI?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iun 10, 2008 2:11 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 12:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut,
din cate am tot citit si eu pe aici pentru RD2 iti trebuie o iesire SPDIF buna, calitativa, pentru ca altfel nu va fi pus in valoare. nu stiu cat de mult se va apropia placa on-board de acest obiectiv, in general sunt tentat sa cred ca cele on-board nu pun accentul pe calitate, poate mai degraba pe flexibilitate(sa ai si de aia, si de aia, etc). momentan si eu mai studiez pe tema asta.
posibil sa-ti fie util sa citesti thread-ul de aici, unele concluzii le poti trage de acolo, pentru ca se dezbate si aspectul iesirii digitale:
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=19262&postdays=0&postorder=asc&start=0

Tibi P
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cibibikeru



Conectat la: 26 Feb 2007
Mesaje: 129
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 1:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Xonar? hai ca asta chiar m-a dat pe spate.. cred ca renunt la Rockna, prea multi bani, pt ce? la sistemul meu de 13 mil mai dau 13 pt o placa de sunet, un DAC si niste cabluri.. mai bine cumpar un cd-player la banii astia si-mi trag toate lossless-urile pe cd..
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iun 11, 2008 8:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

depinde de ce anume iti doresti sa obtii pana la urma...un nivel decent-mediu sau un nivel cel putin bun.
e simplu de cumparat un cdplayer, sunt destule sh si bunicele, dar nu-s prea ieftine si daca citesti pe forum discutiile despre RD2 ai sa vezi ca imperecheat cu un transport bun ajunge destul de sus.
un cd player obosit are sanse sa citeasca datele mai slab (chiar transmise apoi catre DAC) decat le poate da aceluasi DAC o placa de sunet buna direct de pe hdd...s-a mai discutat aspectul.
concluzia e una singura....calitatea in audio se obtine cu ceva bani investiti, si nu tocmai putini. dincolo de asta, decizia e a ta....ce anume iti doresti exact si la ce buget te opresti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cibibikeru



Conectat la: 26 Feb 2007
Mesaje: 129
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Sam Iun 14, 2008 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mi-am luat un Xonar DX, multumit de achizitie, multumesc de pareri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community