FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Taxe vamale

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Mie Oct 15, 2003 12:36 pm    Titlul subiectului: Taxe vamale Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o camera Sony DCR-TRV-22 E in Romania cu 750Euro (856$)(noua, fara garantie). In acelasi timp am posibilitatea sa cumpar o camera din SUA (vine cineva de acolo si mi-o aduce). Intrebarea este: pot sa gasesc ceva mai bun acolo la banii astia (incluzand vama)? Fara tertipuri la vama bineinteles. De fapt intrebarea e cat ma costa vama la o camera identica sau asemanatoare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 15, 2003 12:36 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mugurel



Conectat la: 26 Feb 2003
Mesaje: 131

MesajTrimis: Joi Oct 16, 2003 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ajuta cu ceva...
http://www.indaco.ro/resurse/tarifvamal2002/72373.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ricardo



Conectat la: 29 Oct 2003
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 6:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu, nu sunt probleme la vama daca respectivul amic aduce o camera digitala (adica nu... la kilogram). Declara ca este a lui si nu este nici o problema. In mod asemanator au procedat multi colegi de-ai mei, cumparand camere foto digitale din SUA pentru amicii lor din Romania. Un coleg a venit cu 2 camere digitale Canon A70 si nu a platiti nimic la vama. Probleme apar in momentul in care cumperi de afara si produsul este trimis ca un colet... atunci, trebuie "negociat" cu vamesii. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 29, 2003 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, nu te prea intreaba nimeni de camere foto sau video personale. Evident, daca te prind cu 5 bucati in buzunar, o sa iti fie greu sa explici prezenta lor... Wink

Insa teoretic, orice camera foto sau video proprietate personala trebuie declarat la plecare (se face o chitanta inclusiv cu seria) si apoi daca intreaba vamesul la intoarcere, chitanta respectiva serveste ca dovada ca e chiar aparatul tau.

Evident, pentru niste chestii asa mici nu se oboseste nimeni...

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 7:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De camere video te intreaba. De aparate foto nu prea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DELL



Conectat la: 28 Sep 2003
Mesaje: 324
Locatie: TM

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2003 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Depinde, dar in general te intreaba de electronice.
Daca spui ca ai camera video si aparat foto te lasa in pace daca ai cate una din fiecare. Daca vad mai multe te pot lua la intrebari.

_________________
Inspiration is the Mother of Invention. Desperation is its Father.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosmin rotaru



Conectat la: 25 Noi 2003
Mesaje: 6
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Noi 25, 2003 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi sa nu fie NTSC.
La camere video digitale e cam 18% taxa vamala. Ar mai fi 25% (parca) accize. Am citit in Hi&Fi ca de fapt persoanele fizice nu platesc accize. Si mai trebuie platit si TVA-ul. Taxele sunt foarte mari pt camere..
Taxele se platesc la valoare in vama a camerei. Adica e foarte probabil ca vamesul sa nu ia in seama factura si sa considere o valoare care o au iei intr-un registru... La un moment dat cred ca era 1000euro valoarea. Deci pt o camera de 500 o sa platesti mai mult decat face! Daca platesti. Dar n-o declari si gata. Problema cea mai mare, cum ziceam si la inceput: ai grija sa fie PAL si nu NTSC.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community