FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Problema generala la Akai
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 10:42 pm    Titlul subiectului: Problema generala la Akai Raspunde cu citat (quote)

Am o problema la Akai GX 630 D-SS-ul meu.Am intalnit aceasta problema si la alte modele de magnetofoane Akai ale altor persoane. Unele benzi scartaie pe capul (la mine capetele) de stergere.Eu sterg capetele cu alcool izopropilic.Majoritatea benzilor nu scartaie, dar am cateva care sunt intretinute prea bine, nu prea au fost ascultate si lucesc, sunt ca noi, banuiesc ca si capetele de stergere fiind lucioase scartaie.Mentionez ca benzile cu pricina sunt ORWO TYP123LH (adica cel mai folosit model), si mi s-a mai intamplat la o banda Scotch.Pe alte ORWO (TYP 114, dar chiar si TYP123), pe AGFA si BASF nu scartaie deloc.
Aceste benzi ORWO TYP123 care scartaie sunt aproape noi, iau semnal foarte bine la inregistrare, si dupa vreo 5-10 minute incepe sa scartaie din ce in ce mai mult si trebuie sa opresc magnetofonul.
Ce trebuie facut ca sa nu mai scartaie la nicio banda?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 10:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia baga tu benzile astea la.......... FESTIVALUL PUDELA DE AUR ca nu mai sīnt bune de nimic.

ORWO, daca, atunci TIP LN 120 si nimic alt ceva. SCOTCH sīnt dezastru. Astea scīrtīie si pe Maiac nu numai pe AKAI.

īn ziua de azi, anul 2008, ferestete ca dracu de tamīie de urmatoarele tipuri de benzi, indiferent ce mag ai:

SHAMROCK = scīrtīie si lipesc, se destrama stratul de protectie BACK COATED
- AMPEX = Scīrtīie
- CONCERTAPE, OLIMPIC, CONCORD = idem Shamrock
- ORWO = Lasa praf, unele scīrtīie se lipeste. Benzile ce au stat mult timp nefolosite, la proxuma utilizare īn timpul desfasurarii de pe rola se diloca stratul de magnetita ramanīnd lipit pe dosul benzii sau sare de zici ca-i span. daca te uiti la banda vei vedea pe alocuri ca nu mai exista si banda e transparenta. Vezi prin ea. (excluzīnd LN 120)
- BASF DP 26 produse īntr-e 1979 si 1986 = Lasa praf lipicios excesiv
- SCOTCH = Scīrtīie, se dizolva liantul cu care este fixat stratul de magnetita. Liantul se depune pe ghidajele benzii si capete, arata de zici ca-i MUCI PUROIATI, pute a DDT si se lasa foarte greu curatat.

Fa-i un bine magului tau si nu-l mai hrani cu astfel de.........GUNOAIE.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 11:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BASF am doar 2 LP35LH, AGFA cateva PE46, PE36 si PEM368.Iar ORWO majoritatea LH123, insa sunt pastrate in conditii foarte bune, doar cateva (maxim 5) scartaie, dar astea am facut rost de ele, nu sunt ale mele de noi, le-am luat pentru inregistrat, arata foarte bine, si e cam pacat sa le arunc, mai ales ca nu sunt roase deloc si nu cade nimic din ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Iun 22, 2008 11:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si ce afacere ai facut daca scīrtīie? Ce rost are sa le pastrezi?
scīrtīitul ala devine tot mai puternic, la un moment dat intra īn rezonanta si influenteaza citirea semnalului audio īn asa hal ca se amplifica pe difuzoare.

Daca o banda īncepe sa scīrtīie, reda-o UDA si copiaza continutul īn timpul redarii.

Ia un ghiem de vata (mai multe sa ai rezerva ca unul nu-ti ajunge), īnmoaie-l īn ISOPROPANOL sau SPIRT MEDICINAL, da-i drumul la banda si tine ghiemul asta de vata fleasca de ud cu spirt īn asa fel īncīt partea activa a benzii sa frece de el. Īn timpul asta, alt mag īnregistreaza si copiaza banda.
Redarea uda nu mai permite scīrtīitul PE MOMENT, astfel nu apare scīrtīitul īn noua īnregistrare īn caz ca intra īn rezonanta. Paralel cu asta, banda fiind uda, nu lasa praf sau mizerie pe capete.
Dupa ce ai copiat-o, fiind uda, poti s-o arunci la gunoi ca nu mai poate fi utilizata, dar cel putin ai salvat astfel continutul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 8:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu este nici o problema la Akai !!
Benzile care scartaie sant hidrolizate ( au acumulat molecule de apa in stratul de liant-binder- al pulberii de oxid ) , datorita calitatii slabe de fabricatie ( benzile americane nu rezista in timp indelungat si se hidrolizeaza mai usor decat cele europene ) , sau datorita pastrarii timp indelungat in umiditate excesiva....
Ele mai pot fi ascultate si salvat programul de pe ele , pentru ultima oara ( fara sa scartaie ) , daca se " coc" intr-un cuptor electric temostatat la cca 55 grade celsius timp de 5-8 ore dupa care se lasa sa se raceasca intr0un mediu lipsit de umezeala ( eventula in acelasi cuptor ) si se pun pe magnetofon si se copie p[rogramul de pe ele pe alta scula , cu banda inca nehidrolizata, sau pe caseta sau pe CD.
Toate benzile , indiferent de fabricant , mai devreme sau mai tarziu vor scartai , dar , din experienta unora de pe forumul acesta , sau de pe alte meleaguri , pot sa-ti spun ( cam la fel ca CyberCSX) :
-Cel mai repede scartaie benzile americane , indiferent de marca.
-Urmeaza europenele
-Cel mai putin scartaie cele japoneze , din care cele Maxell s-ar parea ca nu prea au tendi nta de a scartai si dupa 25 ani. Este posibil sa fie mai rezistente si sa scartaie dupa 30 -35 ani.
Asta cu vata inmuiata in spirt nu este recomandata decat de CyberCSX...
Aia cu " coacerea " benzii o recomanda pana si producatorul Ampex ( fost ) si Scotch.....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ sunwindcornel

Treaba cu spirtul, REDAREA LA UD, este o actiune UNICA (unica īn sensul de ultima unica folosinta) pt. a recupera (salva) continutul imprimat pe banda si nu pt. a salva banda īn sine. A nu se īntelege gresit !

Am testat-o de nenumarate ori īn ultimii 5 ani.
Ca sa dau o cifra exacta, astfel am copiat continutul de pe beni distruse de aprox. 132 de ori = 132 de benzi cap-coada - ambele parti dupa care banda a fost aruncata si am pastrat numai rolele goale dupa caz si interes de utilizare sau comercializare a rolelor.

Este inutil daca o banda este distrusa (indiferent cīt la suta din suprafata activa) atīta timp cīt continutul imprimat nu are vreo īnsemnatate nostalica sau importanta, de a fi pastrata sau reimprimata.

Indiferent cīt de rau n-e pare dupa una sau mai multe benzi, mai rau trebuie sa n-e para dupa magnetofoanele pe care l-e CHINUIM cu astfel de gunoaie indiferent de marca, tip, provenienta. La asta trebuie sa n-e gīndim fiecare, care mai utilizam astfel de scule, indiferent de motiv.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 9:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar daca TREBUIE sa recuperam continutul informational de pe ambele sensuri ale benzii "terminate" ce-i facem ?
Cati au la dispozitie un magnetyofon astfel modificat capabil sa citeasca 4 track la doar o singura trecere a benzii ?
Partea de intors se poate rezolva foarte usor printr-un artificiu software.
Figura cu udatul benzii am aplicat-o si eu de multe ori si cred ca este mai aproape de posibilitatile omului de rand decat coacerea.Cati dintre noi au un asftel de cuptor termostatat si timp sa monitorizeze temperatura acestuia ?
Eu unu' prefer sa salvez doar continutul de pe banda si rest...scapa cine poate...cine nu la programul "tomberonul de aur" Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 9:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa nu uitam ca si faimoasele benzi REVOX si SONY intra īn aceasi categorie de SCĪRTĪITOARE SUPERLATIVE ca bazeaza pe aceleasi jeguri de AMPEX.

Cīt am avut GX-ul 630 D, am avut parte de astfel de dezastre revox pe role de 26 nab si plastic. Am zis ca ma apuca dracii cīnd nu numai ca am auzit ce frumos scīrtīie dar mi-am transformat si magul īn santier.

Dupa redarea unei benzi aproape integral, arata saracul akai de parca ar fi aruncat careva o lopata de praf de cocs proaspat luata de la cocseria de līnga furnalele de la C.S. Resita.

Tot asa arata acum nu de mult un Unitra M 2405 S ce am aici dupa ce am ucrat pe iel niste jeguri poloneze STILON (licenta AGFA) numai ca de data asta arata magul parca era plin de nisip proaspat luat de pe plaja din Costinesti. a trebuit sa iau aspiratorul sa scot nisipul (praful de banda) din el.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 11:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cele maxim 5 benzi care le am si scartaie nu au nimic important pe ele.Unele nu sunt inregitrate, altele sunt inregistrate prost, sau cu muzica proasta, si eu vroiam sa le inregistrez, pentru ca nu ascult ce muzica este pe ele.Insa daca nu se mai poate face nimic pentru a putea fi inregistrate si apoi ascultate, ca alte benzi, le arunc.Oricum planeta e plina de benzi. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
dar daca TREBUIE sa recuperam continutul informational de pe ambele sensuri ale benzii "terminate" ce-i facem ?
Cati au la dispozitie un magnetyofon astfel modificat capabil sa citeasca 4 track la doar o singura trecere a benzii ?
Partea de intors se poate rezolva foarte usor printr-un artificiu software.
Figura cu udatul benzii am aplicat-o si eu de multe ori si cred ca este mai aproape de posibilitatile omului de rand decat coacerea.Cati dintre noi au un asftel de cuptor termostatat si timp sa monitorizeze temperatura acestuia ?
Eu unu' prefer sa salvez doar continutul de pe banda si rest...scapa cine poate...cine nu la programul "tomberonul de aur" Very Happy


Kilarule , sa stii ca merge si pe-o parte si pe alta dupa coacere , tine cam o saptamana , dupa aia cade totul de pe ea , deci este timp berechet sa o tragi pe alta banda....
Cat despre cuptorul special in care sa coci banda..... Ce mare chestie ?
Eu le-am pus intr-un cuptor de bucatarie , similar cu un cuptor de aragaz , numai ca nu e pe gaz , e pe curent electric.... Evident ca are termostat , care nu e deloc precis , asa ca am masurat temperatura cu termocuplul de la un aparat universal de masura , de-asta chinezesc , si intai faci sa ai cele 55 grade , prin incercari , masuratori si reglaje ale termostatului , si dupa aia bagi banda inauntru si te culci.... Te scoli dupa 8 ore odihnit si opresti cuptorul.... merge la fix
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dj Valy a scris:
Cele maxim 5 benzi care le am si scartaie nu au nimic important pe ele.Unele nu sunt inregitrate, altele sunt inregistrate prost, sau cu muzica proasta, si eu vroiam sa le inregistrez, pentru ca nu ascult ce muzica este pe ele.Insa daca nu se mai poate face nimic pentru a putea fi inregistrate si apoi ascultate, ca alte benzi, le arunc.Oricum planeta e plina de benzi. Wink
Exact.
Īn afara de asta, chiar daca sīnt numai 5 benzi, gīndestete ca mizeriile astea mucegaite, īn procesul lor de descompunere chimica emana si gaze care tu nu l-e simti dar la un moment dat apar dureri violente de cap si nu sti de ce. Daca mai ai si copii mici īn casa, cauta si fa-le vīnt la mizeriile alea.

Eu am pati-o dar nu erau ORWO ci aprox. 75 de bucati SHAMROCK. La un moment dat aveam niste migrene de ziceam ca-mi pocneste teasta si nu stiam de ce. Cum ieseam din casa, migrenele dispareau. Intram īnapoi ziceam ca ma ia dracu. La un moment dat am scos mizeriile pe terasa si de atunci e pace. Tot pe terasa am dat jos banda de pe role, am pus-o īntr-un sac mare si am zburat-o la gunoi.
Rolele goale au aterizat īn vana, le-am spalat ulterior au luat drumul de veci EBAY.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu zici ca atunci cand le-ai scos pe terasa ai gasit si sticla aia de vin care dupa ce ai golit-o pe nerasuflate , ti-a luat si durerea de cap....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
De ce nu zici ca atunci cand le-ai scos pe terasa ai gasit si sticla aia de vin care dupa ce ai golit-o pe nerasuflate , ti-a luat si durerea de cap....
Vin ? Ce-i aia? cu ce se manīnca?
Ultima sticla de vin am baut-o prin 1991 iar Bere de ex. numai fara alcool mai servesc asa.........din cīnd īn gīnd. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
sunwindcornel



Conectat la: 12 Noi 2007
Mesaje: 540
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 2:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce ? Esti bolnav?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sunwindcornel a scris:
De ce ? Esti bolnav?
Nu. Dar nu servesc alcool de ani de zile. Nu mi-a placut niciodata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta īn limba romānć: Romanian phpBB online community