FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Pareri

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dan_c



Conectat la: 23 Iun 2008
Mesaje: 23
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 7:34 pm    Titlul subiectului: Pareri Raspunde cu citat (quote)

In primul rand, vreau sa felicit organizarea acestui forum, pebtru ca este "altceva" in aceasta zona Carpato-Danubiano-Pontica...
Vreau sa va cer parerea in legatura cu urmatoarele scule.


Nu sunt nu stiu cat de valoroase, dar nu incerc sa sar calu' si sa poleiesc strafu' cu aur. Incerc sa gasesc o solutie pentru un sistem de calitate, la pret cat de cat.
Masina este nemteasca, deci si sculele ar trebui sa fie la fel de bune!
Va multumesc.

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 7:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 8:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Masina este nemteasca, deci si sculele ar trebui sa fie la fel de bune!

adica la fel de nemtesti?


ca asta este singurul detaliu concret
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_c



Conectat la: 23 Iun 2008
Mesaje: 23
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am incercat sa atasez imagini cu ce am in minte, insa vad ca nu-mi iese inca... Asa ca, fac o lista:

HU: Pioneer DEH 7900-UB
2xamplif: Magnat RX 44
Sistem usi: Magnat XTS 216 (componente 2 cai, 16,5cm, 120W, 30Hz-32KHz, crossover la 3500Hz)
Sistem spate: Magnat XTS 213 (componente 2 cai, 13cm, 100W, 30Hz-32KHz, crossover la 3500Hz)
2xSuburi: Magnat Xpress 10 (25cm, 150W la 4Ohm, 22-1500Hz, incinte sealed)

Portbagajul va fi fonoizolat complet, si vor fi facute 3 gauri de 15cm in placa din spatele scaunelor, intre habitaclu si portbagaj. Vor mai fi fonoizolate usile, unde se lucreaza la creearea incintelor ( nu are difuri in usa din fabrica) pentru sistemul de 16,5cm. In bord vreau sa pastrez setul de difuzoare coaxiale (Magnat PowerPlus 102) amplificate de HU.

Credeti ca se pot gasi componente mai bune in aceeasi categorie de pret? Pe hartie, sunt multumit de ele, insa daca are careva experienta "first hand" cu ele, va rog sa va dati cu parerea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 12:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Te-am ajutat eu putin cu atasamentul.
M-ai facut curios, despre ce masina este vorba? Daca nu vrei sa faci public, dar totusi vrei sa-mi raspunzi, poti sa-mi dai un MP. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 7:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pot intreba si eu de ce ai ales configuratia aia cu atatea difuzoare + doua suburi?
Care este logica "umpleri" cu difuzoare a masini? sper ca esti constient ca mai multe difuzoare reprezinta intotdeuna mai rau ca SQ si mai bine ca SPL adica mai tare si mai prost.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_c



Conectat la: 23 Iun 2008
Mesaje: 23
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Masina este un Mercedes Benz 300CE din 1988, coupe...



Sunt incepator, si vreau sa acopar toata plaja de frecvente. Din cate am inteles, Magnaturile astea pot fi foarte usor calibrate, avand crossoverul de buna calitate.

In legatura cu atasamentele, cum pot sa fac si eu treaba cu pozele? Ca am tot citit si tot nu-mi dau seama...
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_c



Conectat la: 23 Iun 2008
Mesaje: 23
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Incercati sa va imaginati ca in schema sun cate un dif si un tweeter pe fiecare poza, nu doua. Asa sunt pozele pe care le-am gasit.
momentan am HU-l si doua seturi de coaxiale, pe fata si spate.
Problema este ca joasele lipsesc, iar inaltele au distorsiuni.
Alta problema: rezervorul de benzina este asezat vertical, in portbagaj, in spatele scaunelor. Polita din spate are un suport metalic, element esential al sasiului, care ma limiteaza in solutie. Nu pot sa-l elimin, si nu pot nici sa fac gauri mai mari de 15cm, din cauza unei intarituri. Deci in spate trebuie sa pastrez locasurile originle (cu difuri de 13cm), iar pentru sub, trebuie sa transform portbagajul intru incinta reflex. De aceea am ales doua de 25cm.
Pentru a construi locasurile in usi, am luat masuratorile, si ma documentez pentru a le face din fibra de sticla.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_c



Conectat la: 23 Iun 2008
Mesaje: 23
Locatie: Cluj

MesajTrimis: Mar Iun 24, 2008 5:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca va ajuta, Rammstein - "Ich will" este inca una din piesele mele de suflet... Si-mi placea foarte mult cum se auzea pe sistemul de acasa (boxe Infinity vechi de vreo zece ani cu un amp Yamaha si mai batran!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dogy



Conectat la: 20 Feb 2005
Mesaje: 69
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mie Iun 25, 2008 6:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut

Nu uita ca HU-ul tau are 3 preouturi iar pt legaturile care le-ai facut in atasament ai nevoie de 4. Mai bine folosesti un amplif RX44 pt difuzoare si un RX mono, iar suburile magnat xpress 10 nu sunt ceva iesite din comun. Nu uita ca masina este mercedes vei avea nevoie de un sub mai nervos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Iun 25, 2008 9:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un Mercedes oricum merita ceva mai bun decat Magnat! Sfatul meu este sa renunti la atata difuzoare mai ales la coaxiale. La un sistem bun se SQ ajunde un set pe componente in fata + un sub bun alimentat de un amplif monobloc, si un amplif pe 2 canale la setul din fata. Din banii ce economisesti poti alege ceva mai bun ca Magnat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community