FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Receiver pentru Monitor audio bronze
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
GreuHip



Conectat la: 07 Iun 2008
Mesaje: 27
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 12:06 pm    Titlul subiectului: Receiver pentru Monitor audio bronze Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Va rog sa-mi recomandati un receiver pentru urmatorul sistem audio:
fata BR5
centru BRLCR
spate BR1
nu am bani si pentru Monitor Audio Bronze BRW10 dar in viitor sper sa faca si el parte din sistem

M-am gandit la un receiver Harman/Kardon AVR 147 care e pe 8 ohmi dar boxele sunt pe 6 ohmi si sincer nu stiu daca sunt compatibile.
Voi folosi sistemul atat pentru a viziona filme cat si pentru auditii de muzica in format stereo; de aceea am ales BR5 petru fata. As mai dori ca receiverul sa nu depaseasca 1800 RON.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 12:06 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 27, 2008 7:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cand ma uit la un receiver multicanal, ma uit la cat trage max din retea.
Daca este 5x 100W si trage 300W e ceva dubios....
De ex. am Nakamichi AV7 care este 5x 75w si papa max 980W.
Filmele au dinamica mare si, mai ales daca nu o sa folosesti sub, o sa ai nevoie de putere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GreuHip



Conectat la: 07 Iun 2008
Mesaje: 27
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Iun 28, 2008 8:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

se pare ca nu e pre multa lume doritoare sa dea o mana de ajutor
cautand raspunsuri la intrebarile mele am aflat de existenta acestor boxe Mission M31i & Mission M33i si as dori sa stiu daca calitativ s-ar auzi mai bine decat monitor audio
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 28, 2008 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei un sistem care sa fie bun pe 5.1 dar totusi bunicel pe si pe stereo, iti recomand sa folosesti boxe bookshelf(cat mai ieftine pe spate ca spatele nu este asa pretentios), un centru bunicel si cu banii economisiti sa mai pui la amplif, eventual sa iei si un subwoofer.
Magnat monitor 220 nu suna deloc rau pe fata, la filme insa trebuie ajutate de un sub.
Eu am avut Infinity Alpha 50 pe fata si totusi simteam nevoia unui sub pt filme(mi-am luat unu "rau" - Canton as50)
Eu am schimbat Alpha 50 (2x20cm+medie+tweeter) cu bookshelfuri Magnat si sunt mai multumit de sunet.
Amplificatorul sa fie cat mai bun si sa ai sub pt filme.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GreuHip



Conectat la: 07 Iun 2008
Mesaje: 27
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Iun 28, 2008 10:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asta am si facut, mereu am luat in calcul pentru spate cele mai ieftine boxe bookshelf ale producatorului respectiv
problema mea este care o sa se auda mai bine pe stereo ?
Monitor Audio Bronze BR5sau
Mission M33i

si mai am o problema in privinta receiverului
Harman/Kardon AVR 147
sau
Nad T744
Pentru 5.1 o sa introduc semnal analog in receiver. Am investit foarte mult in calculator sa pot reda orice fel de format astfel incat receiverul doar sa amplifice si sa pastreze calitatea audio. Am foarte mare nevoie de ajutor in porivinta achizitionarii sistemului pentru ca nu am bani de aruncat aiurea.
Pe partea stereo scot semnal digital din calculator si las receverul sa faca restul. Stiu ca adevaratii audiofili nu sunt de acord ca sursa sa fie calculatorul, insa detin material audio format flac si chiar daca o sa am cduri sau dvduri tot de pe calculator o sa le ascult.

mai am o intrebare
crezi ca e mai bine sa-mi iau boxe Magnat Monitor ori boxe precum Monitor Audio Bronze sau Mission ? ideea e ca cele din urma sunt mai scumpe si nu situ daca se justifica diferenta de pret

sunt deschis si spre alte sugestii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 28, 2008 2:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie o sa imi vina saptamana viitoare Magnat Quantum 703 bookshelfuri scumpute...
Oricum pe spate nu este important sa fie aceeasi serie de boxe, poti lejer sa pui Magnat 220 sau chiar 110. Eu mi-am luat MM220 ca sa pun pe spate doar pt ca 2 saptamani nu aveam boxe de fata, si nu pot asculta pe mm110..
Missionurile acelea nu imi inspira incredere.
Poti sa te duci la Real acustic si sa asculti MA br2 pe NAD, eu le-am ascultat si mi-au placut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GreuHip



Conectat la: 07 Iun 2008
Mesaje: 27
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Iun 28, 2008 5:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu cred ca postul tau e raspuns la intrebarile mele
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GreuHip



Conectat la: 07 Iun 2008
Mesaje: 27
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Iun 29, 2008 8:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma gandesc ca am formulat gresit
ma intereseaza un receiver si o pereche de boxe pentru fata cu care as putea asculta decent muzica stereo intr-o camera de 15 mp si care sa coste in jur de 3000 RON

la acest sistem o sa-i atasez sateliti+central+subwoofer(daca boxele frontale nu fac fata) pentru a viziona filme
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
GreuHip



Conectat la: 07 Iun 2008
Mesaje: 27
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 8:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aseara am primit si montat
NAD T744 + MA BR2
e primul sistem mai de calitate pe care il detin si sunt placut impresionat de cum se aude

insa am ceva nelamuriri
momentan conectez receiverul printr-o iesire digitala TOS Link a placii de baza
am o placa de sunet x-fi si as dori sa stiu daca s-ar auzi mai bine in cazul in care as folosi iesirea digitala de pe placa de sunet creative
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 9:21 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

GreuHip a scris:
am o placa de sunet x-fi si as dori sa stiu daca s-ar auzi mai bine in cazul in care as folosi iesirea digitala de pe placa de sunet creative

Nu era mai simplu sa testezi si sa afli raspunsul la aceasta intrebare, daca ai deja placa de sunet ?

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
GreuHip



Conectat la: 07 Iun 2008
Mesaje: 27
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 9:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu am cablu sa conectez receiverul la placa de sunet
am intrebat sa stiu daca merita sa cumoar cablul sau nu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca merita sa incerci, sa cumperi cablul; dar sa fie unul normal, nu ceva audiofil care sa coste cat placa de sunet. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
GreuHip



Conectat la: 07 Iun 2008
Mesaje: 27
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

asta e iesirea pe care o folosesc, e o palca de baza asus cu o solutie ADI 1988b integrata


1.png
 Description:
 Filesize:  9.32 KB
 Viewed:  4501 Time(s)

1.png


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 9:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca o sa testezi si iesirea analogica a SB-ului, sa ne anunti si pe noi cum se aude, comparativ cu iesirea digitala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 10:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Personal nu cred ca o sa fie mare diferenta intre iesirea digitala a placii on board si cea oferita de SB, insa opinia multor dealeri si cunoscuti este ca e de preferat sa folosesti un cablu coax si nu optic pentru conectare sursa - amp, asta daca nu sunt la distanta mare unul de altul (> 1,5m).
Cred ca e de preferat sa lasi receiverul sa-ti faca decodarea, asa ca testarea iesirilor analog ar fi ultima optiune.

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 1 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community