FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
U-CONTROL UCA202 pentru auditie la laptop

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Speed00



Conectat la: 23 Ian 2007
Mesaje: 72
Locatie: nu plătesc, stau cu părinții in IASI

MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 9:46 pm    Titlul subiectului: U-CONTROL UCA202 pentru auditie la laptop Raspunde cu citat (quote)

Salve audiofili!

Va rog sa-mi dati o parere despre placa asta externa de sunet:

http://www.behringer.com/uca202/index.cfm?lang=eng

Vreau sa stiu daca merita s-o folosesc pentru auditii muzicale, in format lossless pe un laptop, conectat la un Shewood AX 5103 cu boxe Monitor Audio Bronze B2.

Precedenta mea placa de sunet e un E-MU 0404 PCI care avea un sunet foarte clar, si va rog sa-mi spuneti daca se compara UCA202 cu E-MU 0404 PCI

Mersi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iul 02, 2008 9:46 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Joi Iul 03, 2008 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu stiu ce se întîmpla pe aici, dar dintr-o data a disparut topicul despre E-MU 0404 PCI si apare asta.

U-CONTROL UCA202 folosesc de mai bine de 2 ani si sînt foarte multumit de el. Mai mult nu-ti pot spune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Speed00



Conectat la: 23 Ian 2007
Mesaje: 72
Locatie: nu plătesc, stau cu părinții in IASI

MesajTrimis: Sam Iul 19, 2008 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-am cumparat UCA202 si sunt f.multumit de ea, face fiecare din cei 150 de lei cat m-a costat. Totusi nu e chiar ca E-MU 0404 , aia are un sunet mai clar, mai cristalin, instrumentele apar mai conturate, adica nah, se simte diferenta, totusi pentru o placa externa asa de ieftina merita!

Multzam CyberCSX de sfat !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Iul 20, 2008 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu placere dar cred ca depinde si de softul pe care-l folosesti.
În fond face aseasi treaba atît ca e bagat într-o cutie externa si nu este dependent de PC sau alt aparat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
leeoo



Conectat la: 16 Feb 2011
Mesaje: 5
Locatie: București

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 12:39 am    Titlul subiectului: Re: U-CONTROL UCA202 pentru auditie la laptop Raspunde cu citat (quote)

Speed00 a scris:
Salve audiofili!

Va rog sa-mi dati o parere despre placa asta externa de sunet:

http://www.behringer.com/uca202/index.cfm?lang=eng

Mersi!


Și eu folosesc uneori pe un MacBookPro, nu pot compara cu EMU, nu am, dar comparat cu al meu M-Audio Audiophile USB, e cam tot pe acolo. Mi se pare o sculă foarte bună, comodă, transportabilă, cu un foarte bun raport preț-calitate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Feb 17, 2011 8:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parca am avut una din asta, e un pcm290x inauntru, nimic "audiofil" (nu stiu de ce, pcm-urile astea nu prea sint vazute bine in lumea audiofila desi eu personal n-am nimic cu ele, mi-am construit deja vreo 3 placi bazate pe ele)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calind



Conectat la: 23 Mar 2009
Mesaje: 59
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 15, 2011 8:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
Parca am avut una din asta, e un pcm290x inauntru, nimic "audiofil" (nu stiu de ce, pcm-urile astea nu prea sint vazute bine in lumea audiofila desi eu personal n-am nimic cu ele, mi-am construit deja vreo 3 placi bazate pe ele)

Din datasheetul lui PCM1704:

"The PCM1704 is a precision, 24-bit digital-to-analog converter with exceptionally high dynamic performance. The ultra-low distortion and excellent lowlevel signal performance makes the PCM1704 an ideal candidate for high-end consumer and professional audio applications."

On-topic: uite aici niste masuraturi, Nu-Force uDAC-2 (pe care o am) vs. UCA-202: http://nwavguy.blogspot.com/2011/02/nuforce-udac-2-drama.html

invinge UCA-202 la cam toate capitolele. Si costa de vreo 4 ori mai putin. Acum, daca crezi in marketing sau in masuratori, e alegerea ta. Eu spun ca la pretul asta nu ai cum sa gresesti cu UCA. Despre uDAC pot sa zic ca suna decent, daca n-ai pretentii de fidelitate (de ex. atenueaza inaltele, lucru vizibil in masuratori si care se aude). Daca UCA a iesit superior la masuratori, m-as mira sa sune prost.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community