FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Line-in

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 16, 2003 3:54 pm    Titlul subiectului: Line-in Raspunde cu citat (quote)

Sa presupunem ca vreau sa conectez un calculator la un receiver.
Din cate stiu eu intrarile audio suporta un anumit voltaj. Intrebarea mea este daca eu conectez line-out de la placa de sunet la line-in de la receiver si ma joc cu volumul placii de sunet, exista vreo posibilitate ca receiverul sa se defecteze?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 16, 2003 3:54 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 16, 2003 11:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu, teoretic nu ar trebui sa se poata intampla lucrul acesta.

In general placile de sunet nu folosesc pe line-out un amplificator analogic, deci daca nu au doar control pentru micsorarea volumului, atunci aplica amplificarea digital, inainte de conversie (cu alte cuvinte, nivelul de pe line-out nu creste peste maxima admisa).

Evident, pot exista diferente intre placile de sunet in privinta nivelului maxim pe line-out analogic, dar toate sunt intre limitele reciever-ului tau. Daca poti da modelul de placa de sunet pe care il ai, putem verifica. In genere voltajul maxim pe line-out se situeaza undeva in jur de 1.2 Vrms.

La modul ideal, controlul volumului ar fi bine sa-l faci totusi din receiver si sa lasi volumul placii de sunet intotdeauna la maxim (sau mai corect - la nivelul 0 de referinta), in felul acesta obtinand raportul semnal-zgomot ideal.

Sau, poti conecta placa pe iesirea digitala optica sau coaxiala, evitand toate aceste probleme...

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community