FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Boxe/Sistem audio Microlab budget

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ringo_star



Conectat la: 19 Iul 2008
Mesaje: 1
Locatie: RO

MesajTrimis: Sam Iul 19, 2008 12:24 am    Titlul subiectului: Boxe/Sistem audio Microlab budget Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!
Dupa cum ati citit in titlul topicului sunt in cautarea unui sistem audio budegt, avand la dispozitie 300 ron (grosier). Dupa ce am mai gugaluit un pic mi-a atras atentia aceasta firma despre care nu auzisem nimic pana acum si ce am inteles e ca au un raport pret/calitate excelent.

Vreau de la inceput sa va spun ca NU am expernienta in domeniul audio si nu am mai avut pana in prezent un sistem (oricat de ciudat ar suna) si din varii motive am folosit numai headphones (Sennheiser HD555, foarte multumit de ele). Placa de sunet este un Creative SB Live 24 bits.

Bun...

M-am oprit asupra catorva modele de la firma Microlab care aparent corespund pretentiilor mele financiare. Nu stiu cata relevanta are genul de muzica pe care o ascult deci o sa mentionez acest aspect: rock and roll vechi (Dire Straits, Rolling Stones, Pink Floyd, CCR, The Doors), ceva muzica clasica si folk. Nu ascult hip-hop sau muzica electronica, deci nu vreau un bass care sa sparga ferestrele. V-am pus la dispozitie informatiile de mai sus doar pt ca m-am gandit ca ar ajuta sa va faceti o idee asupra modelului de boxe care s-ar potrivi cerintelor mele. Tot ce vreau e un sunet clar si profund, cald si daca se poate fara zgomot de fond/fasaituri prea mari - stiu ca suna utopic pt acesti bani si sunt constient de asta dar daca se apropie de aceste pretentii este excelent.

Le voi folosi numai pt muzica, poate un film mai rar. Exclus jocuri.

M-am oprit la urmatoarele variante:

http://www.mediadot.ro/produse/32-periferice/55-boxe/20900-boxe-microlab-pro-2.html
Specificatii

http://www.mediadot.ro/produse/32-periferice/55-boxe/22785-boxe-microlab-solo-6c.html
Specificatii

http://www.torent.ro/articol/131/29716/microlab_sistem_audio_5_1_fc_730_microlab_84w_rms_amplif_separat_5x12w_24w_6_5_quot_lemn_telecomanda_fara_fir_lcd.html
Specificatii

Dupa cum observati printre sistemele 2.0 e infiltrat si un 5.1; n-am idee care m-ar avantaja mai mult.

Eu ma uit la specificatii si ma uit degeaba, de asta m-am gandit sa cer ajutorul unor persoane care vorbesc in cunostinta de cauza. Daca e cineva care chiar a avut de-a face cu aceste modele este si mai bine. Nu ezitati sa postati si alte alternative la aceste mircolaburi. Multumesc anticipat si scuze pt post-ul kilometric, voiam doar sa va ofer toate informatiile necesare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iul 19, 2008 12:24 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Iul 19, 2008 10:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

in lista ai pro2 , un solo6 si un sistem 5.1 . din cate am auzit pe la lume , pro3 s-ar auzi mai slab decat solo6 , deci pro2 iese din schema imediat . acum depinde de tine , daca te uiti mai des la filme dvd 5.1 sau alte aplicatii ce folosesc surround-ul .. mergi pe 5.1 , daca asculti mai mult muzica , mergi pe sistemul stereo .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Iul 19, 2008 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Folosesc microlab solo 6 la calculator si zic ca sunt ok pentru 250 ron. Boxe de calculator mult mai bune la banii astia nu ai cum sa gasesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community