FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Alpine iDA X-100

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Iul 19, 2008 12:29 am    Titlul subiectului: Alpine iDA X-100 Raspunde cu citat (quote)

Ma roade gandu' sa imi cumpar un astfel de media player de la Alpine.
Problema e ca n-am vazut scris pe nicaieri a sti reda si wav-uri, doar aac, mp3 si wma.
A incercat cineva un astfel de player cu formatul .wav ?
I-l recunoaste au ba ?
In Sibiu nu am gasit la nimeni pe stoc modelul X-100 sa fac niste teste...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iul 19, 2008 12:29 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
alizandru



Conectat la: 29 Iul 2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 1:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu am ida-x100, l-am cuparat de la booster.ro....sunt f multumit de el, am cumparat si procesorul de sunt pxa-h100 sa completeze gama, si un ipod.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
alizandru



Conectat la: 29 Iul 2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

suporta si formatul wma, dar eu nu il folosesc mai deloc,,,nu simti nici o diferenta fata de mp3, si poti avea probleme cu acest format daca fisierele wma sunt protejate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Dum Aug 10, 2008 5:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma mi-am luat X-200, pentru mine fiind suficient si acesta.
Ma tot roade sa-i pun magazia de 10 cd de la sony cu digital out, 20 bit (varianta cu E.S.P)
Partea proasta e ca nu am un controller de CDC sony separat inca.
Din curiozitate am desfacut si capacul unitatii x-200 sa vad cum e lucrat...
Ce pot sa zic este ca nu m-a impresionat in mod deosebit, este o chinezarie mai de soi ca sa zic asa, dar nu mi s-a parut o exectutie demna de pretul dat pe aparat (cca 610 ron cu transport inclus)
Partea de power amp are un radiator mult SUBDIMENSIONAT (adio tehnologie "a la Becker" ), conzi electrolitici SMD la greu (din aia "pisaciosi" precum in camerele video)...
Si o alta bila neagra ii acord sistemului de prindere a fetei detasabile care daca nu o apesi corect sa faca un "click" sanatos te trezesti ca iti cade cand tii lumea mai draga (montajul H.U. A FOST CORECT realizat)
L-am luat din 3 motive :
1.Am scapat de problemele cauzate de praf....Very Happy
2.Are un "boton" mare cat roata carului si usor de folosit...Smile
3.Are AUX IN atat analogic cat si digital + conexiunea bluetooth (nu mai mai am nevoie si de acel carkit)
Cel mai mult ma roade sa-i pun un drive extern cu HDD de 120gb pe USB, montat intr-o carcasa de CDC defect (am suspensiile antisoc bine facute, pot sa o izolez termic ca loc e berechet), scap de problema "sarmelor" audiofile intre CDC si H.U. Very Happy
Acuma intreb si eu: a testat cineva ceva unitati de disc externe cu HDD de 2,5'' (oricum au garatie 5 ani si imi este egal ca face bad-uri) pe acest tip de unitate iDA X-200 sau 100 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dacica



Conectat la: 03 Apr 2007
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 15, 2008 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, sunt cateva teste facute cu HDD dar fara succes, in sensul ca seria iDA de la Alpine sunt dedicate exclusiv iPod-ului.
Cel mai bine functioneaza cu HDD extern Pioneer, 6000UB / 6900, 7000UB / 7900 , avand cel mai mic timp de cautare a mediului de stocare.
Mai multe aici http://www.talkaudio.co.uk/vbb/showthread.php?t=246636

_________________
Fara iubire viata e ... pustiu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Vin Oct 03, 2008 5:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu merge...am testat si eu si am decis sa-l vand.
Deocamdata mai astept sa apara ceva asemanator si la Pioneer (musai cu boton mare cat roata carului) si musai a sti macar format .WAV pe langa nesuferitul empetrei Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community