FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nemultumit de sunet...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cornel_24



Conectat la: 19 Mai 2007
Mesaje: 25
Locatie: Rm.Sarat/Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 4:01 pm    Titlul subiectului: Nemultumit de sunet... Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Sunt posesorul unui sistem audio format din sursa de semnal CD-player Onkyo DX-7333, amplificare Yamaha AX-900 si boxe floorstander pe 3 cai Jamo Studio 180. Din pacate spatiul de auditie este foarte mic, un apartament comunist de 12mp. Din aceasta cauza sunt tot mai nemultumit in privinta sunetului, si anume a basului care se aude bubuit. Inaltele se aud cristalin. Intrebarea mea este daca ar merita sa schimb actualele boxe cu unele de raft si anume Magnat Monitor 220. Ar fi o diferenta in auditie? Cum s-ar descurca cu statia Yamaha AX-900, tinand cont ca a fost un model de varf in 1987.
Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 4:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 4:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acopera-ti portul de bas reflex, din spate, pentru inceput, si vezi daca bubuiala se reduce la un nivel acceptabil.
Daca nu se reduce suficient, mai mult ca sigur ai nevoie de ceva booksehlf-uri (sau boxe cu bas mai putin).

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cornel_24



Conectat la: 19 Mai 2007
Mesaje: 25
Locatie: Rm.Sarat/Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 6:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc @CC pentru raspuns. Am acoperit porturile de bass-reflex de la boxe cum m-ai sfatuit tu si basul s-a diminuat mult prea mult, fiind nevoie sa dau volumul mai mare pentru ca basul sa-si faca simtita prezenta. M-am gandit ca MM220 ar fi potrivite pentru camera mea, fiind apreciate pe acest forum. Le-a ascultat cineva impreuna cu Yamaha AX-900?
Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai cum crezi tu ca ar fi statie varf de serie cu boxe capat de serie?
Vinde-le pe cele vechi, mai pune si tu ceva acolo si ia-ti ceva mai rafinat.
Eu am schimbat floorstandere cu bookshelfuri si nu regret. MM220 insa nu le vad justificarea ca boxe stereo, deoarece costa mai putin decat standurile. Seria Altea nu suna deloc rau, nici Quantum.
Sunt curios cat de bine se tine ampul, deoarece anii isi spun cuvantul pe unele piese electronice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cornel_24



Conectat la: 19 Mai 2007
Mesaje: 25
Locatie: Rm.Sarat/Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-am orientat spre seria 220 de la Magnat deoarece sunt bine cotate in revistele de specialitate si chiar pe acest forum. Am auzit ca ar bate la capitolul sunet boxe chiar si de 3 ori mai scumpe. Daca stiti si alte boxe de maxim 5 milioane perechea care sa fie mai bune decat 220 as fi bucuros sa aflu si eu. In ceea ce priveste amplificatorul tin sa mentionez ca este in stare impecabila, toti electroliticii fiind ELNA, unii chiar serii speciale For Audio, iar in blocul de alimentare 2 conzi Nichicon de 22000uF. Nu cred ca s-au uscat asa de mult cu trecerea timpului. Oricum este un pas inainte fata de fostul amplif Technics.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Iul 28, 2008 8:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Uh, la 5 mil. nu prea poti sa ceri multe. Si eu vreau o masina de 5k care sa mearga ca un golf da' nu se poate.

Cea mai mica serie de la MA e 630 de lei, mai bine stai pina ai macar atitia bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 29, 2008 7:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai evoluat de la Technics, evolueaza si la boxe. De obicei graba strica treaba. MM220 ar trebui sa sune ceva gen boxele tale vechi, adica parca ar avea un EQ legat la ele, cu corectii mari pe bass si inalte. Seriile mai scumpe de la Magnat sunt mai rafinate.Pretul difera grav de tot, iar peste ala, mai pui si standurile.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cornel_24



Conectat la: 19 Mai 2007
Mesaje: 25
Locatie: Rm.Sarat/Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 30, 2008 2:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca o sa mai astept un timp pana ce mai strang ceva bani sa imi iau niste boxe mai rafinate. De la Magnat mi-au atras atentia boxele Quantum 503, peste acest plafon neputand trece din cauza bugetului. A ascultat cineva aceste boxe, evntual intr-o configuratie cu amplificare Yamaha? Cum se prezinta la categoria lor de pret fata de alte marci?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 30, 2008 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt niste boxe bune Magnat Quantum 503 pentru banii lor. Depinde acum daca te gandesti sa le iei noi caz in care pretul este mai mare sau ai in vedere si posibilitatea achizitionarii lor sh. Ca sunet sunt foarte energice (gratie si sensibilitatii lor de 90dB), basul este bun, rapid, coboara destul de jos, mediile sunt in fata, si inaltele "crocante" Very Happy

Le-am ascultat atat pe un receiver Yamaha RX-797( http://www.aoy.ro/product.php?productid=18810&cat=0&page=5 ) cat si la mine acasa pe un amplificator pe lampi DIY. Mi-au placut mai mult cum au sunat pe lampi.

Daca te gandesti la niste standuri pentru ele, sau pentru oricare alta boxa bookshelf, iti recomand standurile de aici: http://www.e-tc.ro/articol/511/7555/microlab_standuri_pentru_pure_10_100_finisaj_pian_facturare_1_buc_1_cutie_2_standuri_pt_fiecare_sistem_pure.html
Raportul calitate-pret este exceptional. Am avut si eu unele si mi s-au parut fantastice pentru banii lor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
chris



Conectat la: 02 Aug 2004
Mesaje: 186
Locatie: Caransebes

MesajTrimis: Mie Iul 30, 2008 1:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tataee_titi a scris:

Daca te gandesti la niste standuri pentru ele, sau pentru oricare alta boxa bookshelf, iti recomand standurile de aici: http://www.e-tc.ro/articol/511/7555/microlab_standuri_pentru_pure_10_100_finisaj_pian_facturare_1_buc_1_cutie_2_standuri_pt_fiecare_sistem_pure.html
Raportul calitate-pret este exceptional. Am avut si eu unele si mi s-au parut fantastice pentru banii lor.


Ce inaltime au pt ca pe site nu am gasit nimic la specificatii Question

_________________
statie : HK-680
boxe : Monitor Audio - B2 (OFC/TDC-2mm)
cd Denon DCD-1015; WD TV Live
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 30, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Au inaltimea optima pentru majoritatea boxelor bookshelf. Undeva intre 60-65cm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community