FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare CD Player

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Keyser Soze



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Aug 05, 2008 1:31 pm    Titlul subiectului: Recomandare CD Player Raspunde cu citat (quote)

Intentionez sa-mi schimb PC-ul ca sursa cu un cd player. Doar ca nu am avut experiente cu astfel de aparate inafara de doua Technics-uri si un Sony de prin anii '90. Si nu stiu ce sa caut. Bugetul disponibil este intre 1000 si 1500 ron aproximativ. Optiunile ar putea fi:

Marantz CD5001
Marantz CD6002
Cambridge Audio 340C
Cambridge Audio 540C V2
Denon DCD-700AE
ONKYO DX-7555

Sunt posesorul unui amplificaror Marantz PM6002 combinat cu o pereche de Monitor Audio BR2 de imprumut pe care am de gand sa le pastrez in aceasta combinatie. Se asculta metal, hardcore, punk, industrial, etc.
Eventual in urma experientelor voastre cu vreunul dintre aceste cd player-e reusesc si eu sa-mi fac o imagine cat mai exacta despre ce imi trebuie. Va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Aug 05, 2008 1:31 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 06, 2008 8:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu am ascultat nici unul din playerele pomenite de tine, dar, tinand cont de faptul ca ai amplificator Marantz, parerea mea e sa iei un player Marantz.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Mie Aug 06, 2008 9:23 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Te-ai gandit si la optiunea NAD? Am avut un cd player NAD 521BEE de care am fost multumit la banii care i-am dat pe el; avea un sunet cald, cu inalte fine(nu extrem detaliat dar informativ), foarte muzical...cred ca ar merge in configuratia ta, cu ampliful Marantz.
Varianta noua care gasesti pe piata este NAD 525BEE, pe la 1000-1100RON.

_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Keyser Soze



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Aug 06, 2008 9:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Solutia NAD pare interesanta. Sper sa reusesc cat de curand sa si ascult respectivul cd player.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo2
Vizitator





MesajTrimis: Mie Aug 06, 2008 12:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Optiunile ar putea fi:

Marantz CD5001
Marantz CD6002
Cambridge Audio 340C
Cambridge Audio 540C V2
Denon DCD-700AE
ONKYO DX-7555

Sunt posesorul unui amplificaror Marantz PM6002 combinat cu o pereche de Monitor Audio BR2


incepe proba cu Cambridge Audio 540C V2, dar daca poti, cu toate alea enumerate, inclusiv NAD.
Insa la nivelul asta nu vad ce auditii ai face si cine ar pierde timpul cu asa ceva ?!

La ce ai acolo, poti lua in considerare si PC-ul cu un DAC ieftin, exemplu Rockna RD-2 sau din cate am vazut pe site, mai vine unul cu USB. Ar fi mai maleabil si mai practic.

Te gandesti la playerCD mai incolo, daca nu ramai doar meloman si vei trece la un sistem de amplificare+boxe superior.

Si iti spun sincer, opinia mea, avand in vedere nivelul asta de playereCD (deci si de buget), varianta unui second hand ar trebui luata serios in considerare.
Sus
Keyser Soze



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mie Aug 06, 2008 2:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In noiembrie cand am concediu o sa pot sa dau o tura prin Bucuresti, poate reusesc sa ascult cat mai multe. Cambridge-ul mi-a mai fost recomandat. In alta ordine de idei momolo are dreptate, la acest nivel poate ca este mai potrivit un DAC deocamdata. Imi ramane sa mai caut si sa ascult.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Jack



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 754
Locatie: RO/ Str Gen Ion Dragalina nr3

MesajTrimis: Mie Aug 06, 2008 4:58 pm    Titlul subiectului: Player Raspunde cu citat (quote)

Vezi un DAC Rockna.....
_________________
www.audioconcept.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
saureign



Conectat la: 07 Noi 2007
Mesaje: 331
Locatie: ...

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2008 12:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Onkyo DX-7555 am eu si se aude excelent, in combinatie cu A-9555 (tot Onkyo). Cu Marantz, e posibil sa nu se impace chiar asa de bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community