FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Soft inregistrare audio pe PC
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Aug 08, 2008 8:48 pm    Titlul subiectului: Soft inregistrare audio pe PC Raspunde cu citat (quote)

Seara buna,

M-am decis sa deschid acest subiect la sectiunea de computere; daca se considera ca nu e corect, rog frumos un moderator sa-l mute la Vintage sau unde se crede de cuviinta...

Am primit, practic cadou, un teanc de viniluri, de la cineva care nu mai foloseste pick-up-ul, nefiind audiofil. Intelegerea a fost ca eu sa i le transfer in format digital pe CD (oamenii ar prefera MP3, dar ii conving eu sa accepte varianta CDDA, sau macar ceva compresie lossless, asa, de dragul popularizarii formatelor de calitate).

Daca tot ma apuc de asta, m-am gandit sa-mi transfer si colectia mea de viniluri in format CD, pentru posteritate... Smile

Deoarece nu am preu de doza separat, voi conecta una din iesirile rec out ale receiverului Nakamichi TA-3E, la intrarea placii de sunet din PC (un Creative Live vechi, antic si de demult care-si face binisor treaba pentru cat de mult ascult eu de pe PC).

Puteti, va rog, sa-mi recomandati un program calitativ pentru inregistrarea sunetului pe calculator, prin intrarea placii de sunet?
Majoritatea discurilor sunt in stare buna, asadar nu e neaparat necesar ca programul sa fie capabil de o mie si una de post-procesari si editari ale sunetului; dimpotriva, daca rezultatul suna "a vinil" mie unuia imi place... Smile
Conteaza, deci, calitatea sunetului obtinut direct, initial in format wav banuiesc. Daca e freeware e chiar mai bine, dar nu e absolut necesar.

@CyberCSX: Daca citesti, cumva, acest topic, am dedus din mesajele tale ca tu te ocupi frecvent de asa ceva pentru transferul benzilor de mag. Tu ce program folosesti?

Evident, rog orice alt utilizator cu experienta in domeniu sa-mi raspunda...

Multumesc frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 08, 2008 8:48 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Vin Aug 08, 2008 8:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Folosesc AUDACITY. E Gratis si excelent.

Vezi aici:

http://audacity.sourceforge.net/?lang=ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Sam Aug 09, 2008 12:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Daca e freeware e chiar mai bine, dar nu e absolut necesar.


Audacity recomand si eu la varianta freeware. Daca ai ceva banuti, cumpara Sony Soundforge. Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Aug 09, 2008 2:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Softurile cumparabile daca se utilizeaza pt HOME nu fac alt ceva decît ceea ce face si audacity. Sa dai banii pe ele, n-are rost.
Rentabilitatea unui soft audio începe abea la sectorul profesional de studio Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Aug 09, 2008 9:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audacity am download-at si eu, deocamdata, l-am instalat dar inca n-am avut timp sa fac legaturile la cabluri si sa il probez.

Nu renteaza sa dau bani grei pe un astfel de soft, mai ales daca spuneti ca Audacity functioneaza foarte bine. Mai ales ca nu urmaresc sa transform acest lucru intr-o afacere, ci ma intereseaza pentru un numar (oarecum) limitat de discuri...

Multumesc frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Sam Aug 09, 2008 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Baga semnal pe LINE IN, pune audacity pe rec si da-i semnal. În timpul asta seteaza volumul LINE IN în REC WINDOWS Mixer în asa fel ca cele 2 bare rosii orizontale ce acum sînt active în AUDACITY sa nu depaseasca 0 dB. Opreste, închide audacity fara save, deschide-l dinnou si da-i bastoane.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andreigrg



Conectat la: 20 Oct 2006
Mesaje: 24
Locatie: CAMPINA

MesajTrimis: Dum Aug 10, 2008 5:41 am    Titlul subiectului: vinil-cd Raspunde cu citat (quote)

intreb si eu care doresc sa-mi salvez vinilurile in acelasi mod : exista posibilitatea eliminarii in timpul capturii a tot ce inseamna pocnituri si distorsiuni datorate calitatii vinilului (zgarieturi ,praf),multumesc ptr.raspuns !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CyberCSX



Conectat la: 05 Iul 2006
Mesaje: 1893

MesajTrimis: Dum Aug 10, 2008 8:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti face si asta dar cu niste tool-uri suplimentare daca nu ma însel.
Eu am alta procedura pt. asta. Eu curat chiestiile astea cu un alt soft dupa ce am facut înregistrarea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Audacity este open source si este folosita chiar de de unii profesionisti.
Daca doresti mai mult, Sound Forge si Adobe Audition sunt optiuni de luat in seama.
Pentru lucruri mai pretentioase o alegere buna poate fi Magix Samplitude.
Toate cele din urma , contra cost.
Pentru prelucrarea materialului inregistrat programele amintite accepta plugin-uri, care pot fi,de asemenea, gratis sau contra cost.
Pe de alta parte, unele placi de sunet se comercializeaza insotite de soft propriu pentru inregistrare,etc.
Si pentru ca am vorbit de placi de sunet , trebuie spus ca unele lucreaza mai bine cu anumite programe , iar unele programe lucreaza mai bine cu anumite plugin-uri...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu recomand Soundforge care are optiuni necesare la editarea inregistrarilor pe care Audacity nu le are.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeply disturbed



Conectat la: 27 Sep 2005
Mesaje: 29

MesajTrimis: Mie Sep 03, 2008 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sau wavelab, dar pentru ceea ce spui tu, audacity ramane prima optiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2010 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa nu deschis alt subiect... Cunoasteti un program free care sa taie sunetele sub 20 Hz dintr-o inregistrare facuta dupa un disc de vinil? Cu Audacity am incercat (de pe formatele flas si wav), dar nu am reusit. Sau nu cunosc eu cum Crying or Very sad .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2010 2:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In Audacity aveti "High pass filter" in meniul "Effect". Setati acolo "Cutoff crequency" la 20hz si ar trebui sa fie ok. Nu atenueaza foarte mult dar puteti repeta efectul pana la nivelul de atenuare dorit.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Iul 28, 2010 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai era finalul, Export As Wav . Da , a fost nevoie de 2 runde de Cut Off pentru ca membrana difuzorului sa nu mai vibreze deranjant. Am urmarit unele inregistrari si discuri si zgomotul de joase frecvente se sesizeaza mai mult la INCEPUTUL discului si mai deloc spre partea a 2-a a lui. Este un proces existent la destul de multe discuri, si ale mele si ale...altora...si zic eu ca este bine ca preamplificatorul phono sa aiba filtru rumble in dotare.
Multumesc pentru ajutor! Wink
P.S.-pentru cei care au cercetat subiectul:
Care ar fi modalitatea (sa zicem mecanica si nu electronica) de minimizare a acestui zgomot?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mie Iul 28, 2010 6:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

preul tău de doză nu are filtru subsonic ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community