FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ONKYO INTEGRA A-8850 sau TECHNICS A900S + SU C800U

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
plicu_meu



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Mar Aug 12, 2008 1:10 pm    Titlul subiectului: ONKYO INTEGRA A-8850 sau TECHNICS A900S + SU C800U Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Momentan am acest Technics insa am posibilitatea sa il schimb pe Onkyo Integra A-8850. Boxele sunt JBL-uri Northridge E90 (vreo 110w). Din cate am vazut Integra este mult mai puternica, insa nu stiu daca si calitatea sunetului e ok.
Nu cunosc produsele Onkyo si am nevoie de recomandarea voastra.

Va multumesc anticipat!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Aug 12, 2008 1:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
plicu_meu



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 11:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cunoaste nimeni acest produs? Sad
Dar de boxele SANSUI SP9100 a auzit cineva? Ar merita inlocuirea JBL-urilor mele Northridge E90 cu ele?

Multam'!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deci la calitate sunet,techincs-ul este mult mai bun,dar boxele alea din poza nu-s pentru party-uri frate dupa cate vad sunt cam vechi
Sus
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si nu fi 'fraier',notrige-urile nici nu se compara cu boxele din poza,sunt mult mai bune notrige-urile,nu merita sa le dai parerea mea
Sus
Netcrusher



Conectat la: 13 Mai 2005
Mesaje: 2312
Locatie: Arad

MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 1:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bama_boy a scris:
deci la calitate sunet,techincs-ul este mult mai bun,dar boxele alea din poza nu-s pentru party-uri frate dupa cate vad sunt cam vechi

Sincer, cred ca treaba sta exact invers. Nu pozele decid felul in care suna. Banuiesc ca tu ai ascultat ambele amplificatoare si stii ca Technicsul e mai bun?
Caci eu unul am avut fix acel Technics, si suna groaznic. Am auzit Onkyo-uri mult mai vechi si chinuite cu sound mult mai bun.

Bama_boy a scris:
si nu fi 'fraier',notrige-urile nici nu se compara cu boxele din poza,sunt mult mai bune notrige-urile,nu merita sa le dai parerea mea

Sunt mult mai bune la ce? De frumoase, e cert ca sunt mult mai frumoase. Dar sunt din pacate doar niste cutii cu difuzoare, nu pot fi numite boxe.
Cat despre acele Sansui, nu stiu de ce, dar intuitia imi spune ca sunt superioare JBL-urilor din punct de vedere al reproducerii audio...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 1:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aham,kum spui tu,eu stiam ca technics e cel mai bun la claritate sunet,plm,poate nu mai e,dar si jbl fac scule bune din cate stiu eu,nu?
Sus
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

plm, shi io kre k Technicsu e mai belea ca Oankyo alea d kkt.
mia zis la mn un tovrs kre le are k astea k e belea, vere Techn, mia zis bey, koaie, pai knd dau io drumu la Technics, pa manele, sare, vere, paharele de p masa la toti dusmanii mei.
plm, io merg p astea.

P.S. - plm, ma duk sami fuck un harakiri Confused


Ultima modificare efectuata de catre nicumur la Joi Aug 14, 2008 2:48 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Bama_boy
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 2:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu
Sus
ovi1968



Conectat la: 05 Oct 2006
Mesaje: 32
Locatie: Deva

MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Detin Onkyo Integra A9711 de peste un an.Onkyo a fabricat putine amp.bune.8850 este printre ele.Technics-urile nu imi plac.Au sunetul prea strident - spre comercial.Poate pt anumite categorii de muzica se potrivesc.
+ pt Onkyo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Joi Aug 14, 2008 8:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
plm, shi io kre k Technicsu e mai belea ca Oankyo alea d kkt.
mia zis la mn un tovrs kre le are k astea k e belea, vere Techn, mia zis bey, koaie, pai knd dau io drumu la Technics, pa manele, sare, vere, paharele de p masa la toti dusmanii mei.
plm, io merg p astea.

P.S. - plm, ma duk sami fuck un harakiri Confused


ROFL ROFL ROFL
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
plicu_meu



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Aug 15, 2008 12:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur,

detaliile si justificarile tehnice care m-ar putea ajuta au fost de prisos la un asemenea comentariu...am ras cu lacrimi Very Happy Laughing Very Happy

Una peste alta, am luat decizia de a-mi inlocui linia.
Am dat linia Technics compusa din:
-aplif SU-A900S + C800U
-EQ SH GE-90
-CD PL770D

pe:

-amplif Onkyo Integra A-8850
-cd Onkyo Integra DX-6850
-tuner Onkyo T-4930
-eq Pioneer GR-333

A fost schimb pe schimb (ma rog, am mai dat eu o sticla de vin).

Linia Onkyo suna mult mai natural, bassul este exact cat trebuie. Technics-ul era mai comercial, sunet mai artificial si bineinteles putere mai mica. Tipul de care le-am luat avea boxe Cerwin Vega VE-15 care dadeau cu mult mai bine decat JBL-urile mele. Pe viitor cred ca ma orientez catre aceasta marca (dc nu primesc alte recomandari).

Una peste alta, multumit de decizia luata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
plicu_meu



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 16

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2008 4:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mergand pe principiul...ALEG CEL MAI PUTIN RAU DIN DOUA RELE....
Am posibilitea sa inlocuiesc boxele mele JBL Northridge E90 cu Cerwin Wega VE15 pentru linia ONKYO recent achizitionata.
La prima vedere poate ca JBL-urile raspund mai calitativ la volume mici iar Cerwin Wega reactioneaza mai bine la volume mari...Voi ce ziceti?

Atasez si imagini ale celor doua variante.

Please help!


Multam'
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 22, 2008 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

plicu_meu a scris:
Am posibilitea sa inlocuiesc boxele mele JBL Northridge E90 cu Cerwin Wega VE15 pentru linia ONKYO recent achizitionata.

Nu fara sa le asculti si sa le compari, mai intai!
Am trecut prin aceasta experienta (cumparat dupa sfaturi, pareri, look sau review-uri) si m-am lecuit...
Depinde ce asculti, in ce conditii asculti; de exemplu, am vazut ca ti-ai luat EQ; la ce-ti trebuie? Mie-mi spune ca asculti muzica ritmata, la nivel mare si cu modificari de timbru, dupa placerea proprie. Atunci iti trebuie boxe tolerante, duse cu usurinta de amplificator, care permit sa fie "chinuite". Teste si iar teste, dar nu doar de dragul upgrade-ului!

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community