FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Upgrade Cd-player

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 12:42 pm    Titlul subiectului: Upgrade Cd-player Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am nevoie de un sfat in privinta achizitionarii unui cd player. Sistemul actual este compus din: cd player Marantz cd-6000 ose le modificat (modificarile nu sunt facute de mine, asa ca nu insistati), amplificator Marantz PM-8000 si boxe Chario Hiper T2000 mk2.
Nu am avut ocazia sa-mi ascult sistemul cu alt cd player sa-mi fac o parere, nici nu am experienta mare in domeniu.
Ideea ar fi ca vreau sa ascult mai multe cd playere pe sistemul meu inainte de cumparare, dar nu stiu daca ar fi cineva dispus sa-mi permita sa le ascult la mine acasa. Imi este dificil sa ma plimb cu sistemul dupa mine prin Bucuresti.
Bugetul este de cca 5000ron.
Ca variante ar fi: Naim CD5i CD player, UNICO CD-P, CREEK Classic CD Player, EXPOSURE 3010 CD PLAYER. (toate disponibile la dvdplanet)
Am citit lucruri bune de cd playerele C.E.C., in speta CD 5300 (aproximativ 6000ron la dvd planet).
Astept si alte sugestii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 12:42 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
rueful.in.stars



Conectat la: 23 Oct 2007
Mesaje: 401
Locatie: Marea Britanie

MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 1:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As inclina catre CREEK. L-am ascultat si mi-a placut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eduardlapas



Conectat la: 06 Mai 2005
Mesaje: 358
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa iei in considerare si un cd-player de la Roksan. Eu am unul din seria Kandy (mai ieftina) si sunt f. f. multumit de ce stie sa faca pentru banii sai.

Am mai vazut aici pe forum un anunt cu niste cd playere Marantz CD-17 MKII si KI. Eu am avut un CD-17MKII si a fost super tare. Sa nu te uiti la CD-17 MKIII ca suna mult mai prost decat MKII!

_________________
Eduard
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Costel S



Conectat la: 09 Mar 2007
Mesaje: 126
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 20, 2008 1:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De vreme ce modelele enumerate de tine sunt distribuite in Romania / Bucuresti, conditia sine que non a unui dealer serios este sa-ti permita auditia acasa la tine a modelului care te intereseaza.
Nu cumpara dupa review-uri sau parerile altora, increde-te in urechile proprii, avand ca reper celelalte componente ale sistemului si cd-urile care stii ca pot reprezenta un punct (sau mai multe puncte) de referinta.
As putea sa-ti dau ofer si parerea mea dar ma abtin, la urma urmei tu il cumperi si tie trebuie sa-ti placa un model anume.
De asemenea poti incerca si alte marci pe care le gasesti la noi in acelasi buget. La suma specificata ai mai multe posibilitati decat ai enumerat.
Mult succes!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Aug 21, 2008 2:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eduardlapas a scris:
Poti sa iei in considerare si un cd-player de la Roksan. Eu am unul din seria Kandy (mai ieftina) si sunt f. f. multumit de ce stie sa faca pentru banii sai.


ROKSAN CASPIAN costa in jur de 5800ron, s-ar incadra in bugetul meu. Ideea este ca nu stiu daca s-ar potrivi cu amplificatorul meu Marantz; de fapt nici de celelalte cd-playere nu stiu daca se potrivesc.
Ce amplificator si boxe ai?
Problema este in continuare ascultarea acestor cd-playere in sistemul meu. Nu stiu ce patron de magazin mi le-ar pune la dispozitie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo2
Vizitator





MesajTrimis: Joi Aug 21, 2008 4:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DVD planet le preia de la dealerii care vand direct aceste branduri. Aici pe forum gasesti informatie suficienta, numai sa cauti. Daca nu ai rabdare sa cauti aceasta informatie, crezi ca meriti ca cineva sa-si piarda timpul ca sa pricepi tu cum suna playerul X ?!

Cat priveste pe comerciantii directi, la toti ai putea gasi preturi mai mici ca la DVD planet (ca altfel la ce s-ar mai obosi un reseller ?!) plus de faptul ca poate le vei vedea si auzi.
La nivelul asta nu cred ca se va obosi careva sa-ti dea playerul acasa sau sa mearga cu tine. Insa depinde de cel care vinde.
Oricum, alegerea ta finala va fi lipsita de obiectivitate si va fi produsul unor intamplari (X a fost mai aproape, mai saritor,etc). Asta nu conteaza, e un inceput, pe viitor nu vei mai pune astfel de intrebari si la urmatorul upgrade (daca te prinde virusul) te vei descurca singur.
Deci, fi optimist, NU conteaza pe care-l alegi din alea, tu trebuie sa fi multumit intr-un final! Very Happy
Sus
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 5:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa pun altfel intrebarea: ce cd player ati alege pana in 1700euro?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Lun Aug 25, 2008 5:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alegera unui cd-player se face in functie de restul sistemului.
In general o sursa mai buna nu strica dar cei 1700 eur ii poti cheltiu si in alte feluri astefel incat rezultaul final sa fie superior. Am asitat la testarea unei perechi de chario premiun 2000T suratele boxelor tale un piculet mai scume cu acelas principiu contructiv pe un marantz pm 17 sursa fiind un cd-player marantz cd 17 si rezultat nu a fost prea bun. Scopul testului era inlocuirea unui amplificator vintage denon fost cap de serie care avea 2*180w.
Suspectez ca problema este din caza impdantei reduse a boxelor si anume 4 ohm si acel amplificator maranz nu era capabil sa livreze curenti necesari.
In schimb bookshelvurile din seria premiun prestau onorabil pe un marantz pm 6010 ki.
In primul rand ar trebui sa fii sigur ca amplificatorul tau este capabil sa caonduca aceste boxe dupa care urmeaza cautarea unei surse mai bune si la urma potriviri de cabluri si alte acesorii.
Un upgrade bun ar fi montarea un picioruse soundcare la boxele tale deorece difuzorul de bass bate in jos in acea placa de mdf si o decuplare buna ar aduce un plus de calitate si precizie pe bass.
Bafta la cautari.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raresaudio



Conectat la: 09 Mar 2008
Mesaje: 53
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Vin Sep 05, 2008 8:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai pm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community