FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Subwoofer Hi-Fi pana in 1900 RON
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
SCITEC



Conectat la: 06 Sep 2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 10:12 am    Titlul subiectului: Subwoofer Hi-Fi pana in 1900 RON Raspunde cu citat (quote)

Salut la toata lumea! Dupa cum vedeti la titlu imi trebuia un subwoofer destul de puternic sa il simt in piept si in acelas timp sa se auda acel sunet cald si placut urechii! Dupa cateva zile de cautari am ales urmatoarele variante, va rog sa imi ziceti care ar fii cea mai buna alegere(problema mare e eu sunt din Pitesti si nu am cum se aud in Bucuresti).
http://www.o firma.ro/produse/Subwoofere/JBL/ES250P/ (am asculatat fratiorul lui mai mic ES150P la MG si prima impresia a fost: Lipsit de putere, numa 300W RMS nu avea)
http://www.o firma.ro/produse/Subwoofere/Infinity/Beta_SW-12/ asta e frumos...dar este cam scump
Acum unele mai ieftine si mai putin puternice(asa zic ei:D):
http://www.avstore.ro/boxe/monitor-audio-bronze-brw10/
http://www.avstore.ro/boxe/wharfedale-sw-150/
http://www.o firma.ro/produse/Subwoofere/Magnat/Beta_Sub_30_A/

Precizem ca il voi pune intr-o camera de 25m2 alaturi de 2 Magnat Monitor 220 (pe viitor urmeaza sa iau si MM 880).
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sper sa fac o alegere buna avand in vedere k sunt o groaza de bani:D
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 10:12 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 10:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am camera de 20m2 si un sub de 3000 ron(Canton as50 cu dif de 30cm si papa din retea 400w) si nu reuseste sa ma "loveasca" asa de grav.
Presupun ca te referi la filme, deoarece la muzica, daca il calibrezi bine cu boxele chiar nu o sa il simti asa de evident.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu scuze pentru raspunsul brutal (direct) dar orice iti vei lua in acest buget va fi doar un generetor de bum-bum (care nici macar nu va cobori foarte mult in frecventa).
Desigur, daca vrei bas necontrolat si fara integrare cu restul spectrului audio... go for it (oricare dintre cele listate de tine, chiar nu mai conteaza).
P.S. Eu am testat sub-uri din gama 2,000 EUR/buc., cite unul pe canal, si nu am fost multumit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In Pitesti cu siguranta nu vei gasi nimic interesant. In general e indicat sa il testezi la tine in camera pnetru ca poti avea surprize mari.
In bugetul indicat de tine foarte greu sa gasesti un subwoofer care sa indeplineasca un minim de creinte pentru reproducerea unui bass de calitate si sa intre in cerintele tale majoritatea avand compromisuri foarte mari.
Acum depinde si ce referinta ai la bass.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Corehunter



Conectat la: 06 Dec 2006
Mesaje: 13
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 2:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O optiune in bugetul indicat de tine ar fi si PSB Subsonic 6i.
Poti citi aici cateva impresii si masuratori:
http://www.soundandvisionmag.com/speakers/663/seismic-subs-page9.html
http://www.soundandvisionmag.com/speakers/2170/test-bench-psb-g-design-home-theater-speaker-system.html
http://www.soundandvisionmag.com/speakers/2193/psb-g-design-home-theater-speaker-system.html

Eu l-am achizitionat de curand si e prea devreme ca sa dau un verdict in ceea ce priveste performanta care oricum nu e universala (datorita camerei de auditie,reglajelor, boxelor cu care se incerca integrarea acestuia,etc), dar la prima impresie coboara jos( 25 hz sunt perceptibili, chiar si 20 dar destul de atenuat), este destul de controlat si rapid, merge si pentru muzica cu frecventa de taiere setata mai jos ca sa se evite amprenta sonica a subwooferului peste 80 hz, are spl mare si porturile sunt pe fata impreuna cu reglajul de volum si al crossoverului.
Ideal ar fi sa poti face auditii comparative intre mai multe sub-uri in aceeasi incapere pe acelasi setup daca cumva ai posibilitatea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SCITEC



Conectat la: 06 Sep 2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 3:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="apanoiu"]Eu am camera de 20m2 si un sub de 3000 ron(Canton as50 cu dif de 30cm si papa din retea 400w) si nu reuseste sa ma "loveasca" asa de grav.
Presupun ca te referi la filme, deoarece la muzica, daca il calibrezi bine cu boxele chiar nu o sa il simti asa de evident.[/quote]

eu ma uit la filme in formatul 2.1(pana de curand am avut un sub de masina MTX pe care l`am dat pentru a strange bani de un subwoofer de casa).imi place duduiala ala puternica, cand cad meteoriti..se lovesc masini etc.

cred ca imi voi lua niste MM 880 , sunt mult mai ieftine si am inteles ca si astea scot destul bass. problema pe care o pun acum este daca statia mea Yamaha A-420 (4X45 pe 8ohm) o putea duce 2XMM 220 si 2X 880 care am vazut ca cer 150w:D
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

personal as opta pentru un subwoofer diy cu difuzor auto . sunt cu mult peste cele din magazin in raport pret/putere . cu 1900ron poti sa faci ceva calumea rau de tot . un amplif mono pe la 500w se rezolva cu 1000 ron imediat , iar cu 900ron nu se pune problema sa faci un subwoofer frumos .

ps: tineti cont ca este o opinie personala Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SCITEC



Conectat la: 06 Sep 2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 3:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pusese ochii pe PSB 6i din momentul in care am vandut MTX-ul , dar apoi am vazut JBL care e mai ieftin si Infinity-ul care zic ei e mai puternic. eu la muzica nu prea imi place sa folosesc subwoofer(niciodata nu mi`a placut), dar la filme si la o petrecere e foarte bun:D se pare k e cea mai buna varianta in cazul meu e PSB-ul..care depaseste bugetul meu:(

stie cineva dak cu MM 880 si cu 50W pe canal se pot da petreceri si sa scoata si bass multumitor? k parca mi se duce gandul de la subwoofer:(


multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Pigoo



Conectat la: 12 Ian 2008
Mesaje: 111
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 6:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

50w pe canal e cam putin pt 880 . eu am avut 220 si "dadeam in ele" cu un technics 2x110w la 4 ohmi cu volumul pe la 80% (pe direct, fara corectii) iar din pc (audigy se) master la 100% iar wave la 60% ; la fel si aici , nu foloseam egalizatoare sau alte stricatoare de sunet .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SCITEC a scris:

cred ca imi voi lua niste MM 880 , sunt mult mai ieftine si am inteles ca si astea scot destul bass. problema pe care o pun acum este daca statia mea Yamaha A-420 (4X45 pe 8ohm) o putea duce 2XMM 220 si 2X 880 care am vazut ca cer 150w:D



Amplificatorul tau nu cred ca va fi in stare sa conduca 4 boxe deoarece are un consum din priza intre 210w-290w depinde de zona pentru care a fost facut.
Pentru a avea un sunet corect si pentru a nu pune in pericol boxele e bine sa nu fortezi amplificatorul.
Ar fi bine sa iti darmuiesti cu atentie achizitiile si sa le pui in legatura cu directia si scopul in care vrei sa dezvolti sistemul. Nu are rost ca cumperi alte boxe daca nu ai un amplficator capabil sa le duca.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SCITEC



Conectat la: 06 Sep 2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o sa incerc sa vad daca duce statia asta MM 880-urile..dak nu...imi iau alta tot SH:D va multumesc pentru raspunsuri Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Sep 06, 2008 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ampliful nu cred ca este 4x45W. Daca are conexiuni A+B nu inseamna ca are 4x45W !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SCITEC



Conectat la: 06 Sep 2008
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Sep 07, 2008 7:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pe spate scrie 290W puterea consumata: 290/4=70 pe 4 ohm...si pe 8ohm 45-50W. Corect?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ovi_ice



Conectat la: 29 Dec 2007
Mesaje: 181
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Sep 07, 2008 9:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SCITEC a scris:
pe spate scrie 290W puterea consumata: 290/4=70 pe 4 ohm...si pe 8ohm 45-50W. Corect?


Raspund tot cu o intrebare : de randament ai auzit ? Laughing

_________________
What we lack in quality, we make up for in stupidity
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Sep 07, 2008 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Statia ta este stereo adica in interior are decat doua amplificatoare. In momentul in care conectezi 4 boxe , 2 sunt legate in paralel la acelas amplificator.
Cei 290W nu reprezinta puterea reala a transformatorului ci maximul cat va trage amplificatorul din priza.
Amplificatorul tau are real 2*45 in 8 ohm si 2*70 in 4 ohm.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community