FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
nemultumire - m audio b6
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 2:01 pm    Titlul subiectului: nemultumire - m audio b6 Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Am monitor audio b6 si o statie opera hibrida - A100 (cu tub in preampf.) si sunt total nemultumit de bas dar si de sunet per ansamblu. Muzica acustica, moderna e ok. Dar eu nu prea ascult asa ceva. Bas-ul nu are deloc impact, nu e precis, e lenes, mai mult aduce a boom decat a bas.
Daca asculti bas de sintetizator cum e si normal se aude bine. Dar nu ma intereseaza asta. Nu am dat 35 milioane ca sa aud mai rau ca pe boxele romanesti si statia home made pe care le aveam inainte.
Eu ascult mai mult led zeppelin, king krimson, yes, pink floyd. Si mai ales la king krimson muzica ar tb sa fie un pic aspra, rece dar ea e f. calda, moale. Nici un pic de "rock". Inaltele sunt relativ ok dar nu mi se par deloc aerate, spatioase. Are cineva idee de unde ar putea fi ?
Mentionez ca am schimbat cablurile am si real cable inov si eagle cable II.
Sunetul e diferit cu fiecare dar pb nu se rezolva.
E statia de vina sau boxele.
Daca se poate sfaturi de la cineva cu acelasi tip de muzica preferata Very Happy

Multumesc pt. sugestii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 2:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Liviu_M



Conectat la: 12 Ian 2006
Mesaje: 78

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 3:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vreau sa zic

nu e prea slab ampliful pt boxele alea?
ce putere are?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Power output (8ohm)
2 x 80W, RMS 1kHz

oricum eu ascult la maxim, maxim 10 W.

http://www.opera-consonance.com/products/a100%20II%20Hybrid.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 3:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce sursa de semnal folosesti ?

Incearca sa mergi cu cd-urile tale la un dealer sau cineva care are un sistem de referinta, si vezi cum se aud; s-ar putea sa ai surprize; din pacate unele inregistrari rock din anii 70 sunt proaste, si s-ar putea ca sistemul pe care il ai acum sa arate lucrul asta mai mult decat ce aveai inainte...

Incearca sa asculti o inregistrare buna, acustica/minimalista etc, si vezi cum suna basul; de pilda daca gasesti sa downloadezi Leszek Mo¿d¿er "Pasodoble" flac, scrie pe un cd audio si vezi cum se aude.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 6:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Departeaza-le de perete.
Asteapta cateva sute de ore penru rodaj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
calin84



Conectat la: 03 Sep 2008
Mesaje: 47
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cred ca problema ta e de la amplif.Si eu ascult prog si chiar de curand am testat la un prieten B6-urile pe NAD C372 si FineArts V4 si mi s-a parut un sunet foarte dinamic, deloc 'moale'.Incearca-le cu un alt amplif si asa iti vei da seama foarte usor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc pt sfaturi. pozitia nu ma ajuta decat putin. sursa e fie un cd-player sony fie ipod. boxele sunt super rodate.
vad ca am mai rezolvat din boom infundand bas-ul refelx din spate si cu cablurile astea eagle care azi le-am primit Smile sunetul e mai destins acum, mai neutru daca nu cumva putin pronuntat pe mediile din zona superioara(spre inalte). oricum e bine ca e putin mai rece. cablurile real inovation dau o coloratura de zici ca muzica e din arama. mediile sunt foarte reliefate si calde ceea ce e bun pt anumite genuri de muzica dar nu pt a mea. iar bas-ul cred ca e ceva cu el pe acele cabluri. parca se aude doar bas-ul foarte de jos(40-60 Hz). dar nu mai are impact. e ca o galusca. oricum s-ar putea sa fie si ceva mai multe detalii ? nu stiu, o sa mai ascut. ideea e ca eu banuiesc ca si statia e de vina pt caldura sunetului din cauza tubului ala. dar nu am de unde sa incerc cu alta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Sam Oct 04, 2008 10:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poate imi recomandati cei ce aveti experienta cu aceste boxe o alta statie. as prefera ceva u bas-ul foarte controlat, precis. mediile din zona inferioara(spre joase - 650Hz:300Hz) sa fie ceva mai reduse deoarece pt mine fac sunetul prea energetic, prea galagios, brut. il prefer ceva mai "uscat". iar inaltele sa fie cat mai aerisite.
oricum, cel mai important sa nu fie un bas-medie ca o copertina peste sunet ca asta ma enreveaza cel mai rau.
daca nu cer prea mult poate imi spuneti cam ce firma-model e mai potrivit.
despre putere - mie imi ajung 5W la ascultare dar sa fie curati.
si inca ceva : cu ce e mai bine sa infund bas-ul reflex din spate ? ce material adica ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
q_acdc



Conectat la: 18 Iul 2006
Mesaje: 205
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 05, 2008 6:07 am    Titlul subiectului: Re: nemultumire - m audio b6 Raspunde cu citat (quote)

tot_acelasi a scris:
Salut,

Am monitor audio b6 si o statie opera hibrida - A100 (cu tub in preampf.) si sunt total nemultumit de bas dar si de sunet per ansamblu. Muzica acustica, moderna e ok. Dar eu nu prea ascult asa ceva. Bas-ul nu are deloc impact, nu e precis, e lenes, mai mult aduce a boom decat a bas.
Daca asculti bas de sintetizator cum e si normal se aude bine. Dar nu ma intereseaza asta. Nu am dat 35 milioane ca sa aud mai rau ca pe boxele romanesti si statia home made pe care le aveam inainte.
Eu ascult mai mult led zeppelin, king krimson, yes, pink floyd. Si mai ales la king krimson muzica ar tb sa fie un pic aspra, rece dar ea e f. calda, moale. Nici un pic de "rock". Inaltele sunt relativ ok dar nu mi se par deloc aerate, spatioase. Are cineva idee de unde ar putea fi ?
Mentionez ca am schimbat cablurile am si real cable inov si eagle cable II.
Sunetul e diferit cu fiecare dar pb nu se rezolva.
E statia de vina sau boxele.
Daca se poate sfaturi de la cineva cu acelasi tip de muzica preferata Very Happy

Multumesc pt. sugestii.
Cumva ai avut incinte inchise?
_________________
AC/DC-RIDE ON M-POP MUSIC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 05, 2008 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot_acelasi a scris:
ideea e ca eu banuiesc ca si statia e de vina pt caldura sunetului din cauza tubului ala. dar nu am de unde sa incerc cu alta.



Hei daca nu-ti place statia, da-mi-o mie Very Happy Iti dau altceva sa probezi Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Oct 05, 2008 9:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

da, inchise. Question Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Oct 05, 2008 10:16 am    Titlul subiectului: Re: nemultumire - m audio b6 Raspunde cu citat (quote)

[/quote]Cumva ai avut incinte inchise?[/quote]

stii tu ceva ce nu stiu eu ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
q_acdc



Conectat la: 18 Iul 2006
Mesaje: 205
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Oct 05, 2008 10:26 am    Titlul subiectului: Re: nemultumire - m audio b6 Raspunde cu citat (quote)

tot_acelasi a scris:
Cumva ai avut incinte inchise?[/quote]

stii tu ceva ce nu stiu eu ?[/quote]Nu imi plac incintele deschise. Laughing (trecerea este foarte dificila,neplacuta )

_________________
AC/DC-RIDE ON M-POP MUSIC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
tot_acelasi



Conectat la: 15 Dec 2005
Mesaje: 96
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Oct 05, 2008 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

s-ar putea sa ai dreptate. si eu m-am gandit la asta dar nu imi vine usor sa recunosc dupa ce am dat banii Smile
tu ce incinte folosesti ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
calin84



Conectat la: 03 Sep 2008
Mesaje: 47
Locatie: cluj-napoca

MesajTrimis: Dum Oct 05, 2008 11:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunetul pronuntat pe mediile inalte este specific M Audio si nu vei reusi sa scapi de el orice amplif sau sursa ai folosi.Am tot auzit de o asa zisa sinergie intre M Audio si NAD dar sincer nu mi s-a parut cea mai buna combinatie...prea multa 'galagie' si sunete amestecate mai ales pentru rock.Incearca ceva gen Marantz sau Denon si deasemenea nici Ipod-ul nu poate fi considerat o sursa de incredere...un cd-player mai bun ar da sunetului mai multa dinamica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
Pagina 1 din 7

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba românã: Romanian phpBB online community