FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
La birou ascultati muzica ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
syd



Conectat la: 02 Sep 2004
Mesaje: 289

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 11:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce bine zici DJ cu muzica saxona. Exact asta e felul cum am vazut eu intotdeauna muzica. Din spatiul latin sau oriental n-a iesit nimic de calitate in materie de muzici moderne. Parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 11:12 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Imperiul Otoman a durat cam 500 de ani . Eu nu tin minte sa fi ascultat vreo productie muzicala turceasca in afara de manelele inoculate poporului nostru prin ...

Extremism? Rolling Eyes
Maneaua este furaciunea murdara Thumb Down a mai multor stiluri muzicale, incl. orientale. Cand ai ascultat tu ultima data, pe bune, muzica turceasca de la mama ei?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Extremism ?
Tot ce se poate dar nu crezi ca are o baza reala ?

Am ascultat " muzica turceasca de la mama ei " la inceputul anilor 90 . Toate terasele , circiumile si speluncile puneau muzica turceasca de toate genurile pina la saturatie . Cind mai puneam cite o melodie turceasca prin vreo discoteca se umplea ringul de gagici blonde sau vopsite blond venite sa buriceasca in timp ce coloratii holbati cu care veneau farfuzele se umflau in pene , labartati pe scaunele lor .

De ce ma intrebi ?
Tu asculti asa ceva ? Cum suna pe Dynaudio un Ia Ha Bibi ?


Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DJ DNA a scris:
Cum suna pe Dynaudio un Ia Ha Bibi ?


te rog frumos ... fara bibi Laughing

cind am scris ca la mine se pun manele nu m-am referit la auditii muzicale ci la un mod de divertisment (aka umor involuntar) indiferent cit de grosolan. Pe mine personal ma mai distreaza filme de serie B (karate - anii 70 - productii HongKong, sau filme cu monstrii anii '60 - '70 -> de-alea cu decoruri din carton), filme romanesti ceausiste (am tras cu zecile de pe TVRi) si chiar si niste manele (ex. Romeo Fantastik) in masura in care versurile sau stilul interpretativ sunt care mai de care mai fanteziste.


Ultima modificare efectuata de catre bibi la Vin Oct 15, 2004 9:32 pm, modificat de 1 data in total
Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mie Oct 13, 2004 9:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ei da !

Si eu mai stau si privesc la "artistii" manelari ca sa ma distrez .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2004 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mie imi place si muzica greceasca contemporana
si in mod deosebit cea italiana (Albano & Romina Power, Pupo, Laura Pausini, Toto Cutugno, Eros Ramazotti, etc)
Am niste turci pe scara si cand au facut nunta vara asta au pus niste muzica de-a lor originala a.i. sa o putem "auzi si noi". M-a frapat faptul ca nu seamana deloc cu manelele, era chiar interesanta. In mod clar o astfel de muzica se potriveste intr-un loc (nunta, chef) si nu in altul. tot asa cum nu poti sa pui la o nunta sa cante vangelis sau ac-dc.

chiar am fost vara asta la o nunta (chiar fitoasa la club Scandinavia in Mamaia) unde n-au avut lautari si nici muzica de pahar. au folosit sonorizarea clubului si au pus muzica de discoteca. nu stiu, eu, care vin terminat psihic de la nuntile unde iti urla "formatia" toata noaptea in cap parca am realizat ca mergea mai bine totusi o trupa de lautari adevarata sau muzica lautareasca de calitate.

Chestia asta cu rasa e o porcarie exploatata in toate timpurile de smecherii de la putere.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DragosPD



Conectat la: 15 Oct 2003
Mesaje: 135

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2004 4:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pe mine personal ma mai distreaza filme de serie B


si pe mine. mai ales cand sunt obosit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Oct 14, 2004 4:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DragosPD a scris:
Am niste turci pe scara si cand au facut nunta vara asta au pus niste muzica de-a lor originala a.i. sa o putem "auzi si noi". M-a frapat faptul ca nu seamana deloc cu manelele, era chiar interesanta.

Din cauza ta, tizule, nu ma mai simt singur, ca Don Q. si morile morarilor...
Muzica lor adevarata e ca greceasca adev., araba adev. (va mai aduceti aminte de Haza?), populara noastra adev. (nu Etno!), ca cea sarbeasca adev., pol. adev., germana adev., country adev., etc. adev. Adica e muzica, si nu manea, furaciune a la Costi, sau raguseala mieroasa a la Minune, ah, pardon, de Vito!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bibi
Vizitator





MesajTrimis: Vin Oct 15, 2004 9:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan a scris:
Cand ai ascultat tu ultima data, pe bune, muzica turceasca de la mama ei?


Mi-am adus aminte ca am niste discuri prin casa cu Okay Temiz.

Ascultati mai ales "Istambul Da Eylul" cu Sylvian Kassap. Se putea imprumuta de la Institutul Francez din blvd. Dacia, Bucuresti
Sus
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Sam Oct 16, 2004 4:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

AbsoluteAudioFan a scris:

(va mai aduceti aminte de Haza?)


Te referi la OFRA HAZA ?
Din pacate a murit in anul 2000 , la virsta de 41 de ani .
Nu era araboaica ci evreica .

Haza, who was born in Tel Aviv on November 19, 1957, began her music career in the early '70s and recorded several award-winning albums after joining a theatre troupe at the age of 12. After a two-year mandatory stint in the Israeli military, Haza launched a solo career and developed her unique vocal style, which she modeled after Yemeni folk singers.

Haza was sampled by Eric B and Rakim on 1987's "Paid In Full," a portion of which M.A.R.R.S. used for "Pump Up The Volume." In 1992, Haza was nominated for a Grammy Award for her "Kirya" LP, which featured a guest appearance from Lou Reed.

Most recently, Haza contributed vocals to the animated feature "The Prince Of Egypt" and was featured on several songs on the soundtrack album, including "Deliver Us," "Goodbye Brother," and "Cry."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexander Maxim



Conectat la: 07 Sep 2004
Mesaje: 88
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 22, 2004 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vad ca nimeni n-a pomenit de Chris Spheeris, Nicos, Yorgos Kazantsis, Stamatis Spanoudakis... à propos de muzica greceasca/orientala de calitate...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community