FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sfat achizitie sistem HT 5.1!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sorex23



Conectat la: 22 Oct 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 22, 2003 12:59 pm    Titlul subiectului: Sfat achizitie sistem HT 5.1! Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa imi cumpar un sistem HT 5.1, am in jur de 10.000.000 si nu stiu ce sa iau!
Sistemul il voi folosi la DVD player.
Sunt cam pe dinafara in domeniul asta si chiar am nevoie de niste sfaturi de la persoane mai bine pregatite!
Va multumesc frumos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Oct 22, 2003 12:59 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 22, 2003 1:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai putin, explica o idee mai detaliat ce vrei sa faci.

Din ce inteleg eu, acum ai un DVD-player stand-alone, pe care vrei sa-l legi la un sistem de boxe 5.1, care impreuna sa coste 10.000.000, right?

Intrebarea esentiala in acest caz este daca DVD-player-ul tau are iesiri analogice 5.1 (adica 6 iesiri RCA mono sau 3 iesiri TRS stereo), pentru ca daca nu are, atunci in bugetul acela de 10.000.000 trebuie sa intre atat boxele+amplificarea, cat si un decodor Dolby Digital.

In cazul acesta, alegerile tale sunt limitate destul de serios, din cauza ca un amplificator+receiver DD Home Theater costa (de nou) minim cat tot bugetul tau. Deci singura solutie care iti ramane este sa-ti cumperi un sistem de "calculator" (multimedia) 5.1...

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
sorex23



Conectat la: 22 Oct 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 22, 2003 2:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DVD-ul are iesiri analogice 5.1, lipseste doar sistemul de boxe.
Pentru aceste boxe am un buget de maxim 10.000.000.
Am trimis un mail celor de la care am luat DVD-ul si mi-au spus ca are decodor AC3 (5+1 canale) si ca imi trebuie amplificare (pentru o auditie buna) semnalul emis de decodorul DVD playerului nefiind amplificat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 22, 2003 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La pretul asta poti cumpara un set de boxe multimedia cum ar fi TEAC PowerMax 2000 sau Genius. Personal iti recomand TEAC care costa aproximativ 300 usd.


Au si decodor incorporat Dolby Digital. Dupa parerea mea acestea sunt printre cele mai bune boxe de calculator si se preteaza fara probleme la uz domestic.
Marele dezavantaj pe care il au este lipsa suportilor de pridere pe perete, ceea ce face dificila pozitionarea lor.
Daca cauti putin pe internet o sa gasesti o multime de review-uri, majoritatea favorabile lor.
...sau daca mai astepti, asa cum se vede pe coperta revistei, o sa fie un test de boxe multimedia in primul nr al revistei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
sorex23



Conectat la: 22 Oct 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 23, 2003 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit un sistem Jazz 9940B si un Jazz 9906!
Cunoasteti aceste modele?
Ce puteti sa imi spuneti despre ele (calitatea sunetului, profunzimea bass-ului, distorsiuni etc.)?

Mersi!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Scorpion



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 327
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul numar din revista Hi-Fi gasesti reviewuri la cateva sisteme 5.1 care se incadreaza in pret. Iti recomand s-o citesti, ai putea gasi ce cauti.
Am avut ocazia sa testez un sistem Genius 5.1 (cam 6 mil la Flamingo) . Este cel mai nou aparut, din lemn si suna destul de bine in camere mai mici. Subwooferul are un bas puternic daca nu exagerezi cu volumul.
Ai putea sa cauti ceva la care sa se auda bine inaltele si mediile si sa investesti mai apoi intr-un subwoofer activ de 100-150 W care sa duca greul in filme si pe muzica. Gasesti multe modele de putere mare destul de ieftine. Totul e sa le testezi sa vezi daca iti place cum suna
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sorex23



Conectat la: 22 Oct 2003
Mesaje: 14
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 3:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma m-am hotarat sa imi iau un receiver si doua boxe, deocamdata, iar celelalte 3 boxe le iau cand mai strang bani!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community