FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
B&W - noua serie 6
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
petruemanuel



Conectat la: 22 Oct 2005
Mesaje: 879

MesajTrimis: Lun Iul 23, 2007 2:14 pm    Titlul subiectului: B&W - noua serie 6 Raspunde cu citat (quote)

Din greseala am dat peste niste articole in care am citit de noua serie 6
de la B&W.

http://www.bowers-wilkins.com/display.aspx?cpflgs=1101&infid=2374

Daca le-a ascultat cineva poate ne spune si noua cateva impresii.

_________________
all parts in audio chain are equal
some are more equal then others
speakers are the most equal of all
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Iul 23, 2007 2:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 25, 2007 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O dezamagire din specia cea mai crunta.

Oamenii recunosc cu mandrie (in loc sa se ascunda dupa primul dulap) ca condensatorul ce deserveste tweeterul este ales dupa ureche (asa aleg eu sa traduc "ear-chosen to preserve the finest bla bla bla"...)

Oricat de greu ar fi sa cuantifici si sa exprimi in termeni fizico-mecanici ceea ce se intampla cu un difuzor, nu arunci exprimarea asta asa pe masa....si sa te astepti ca oamenii sa dea buzna sa cumpere.

Daca ma gandesc bine, sa construiesti un avion cred ca e macar un pic mai dificil decat sa faci o boxa....cu cata incredere v-ati sui intr-unul ce inglobeaza concepte sau piese "ear-chosen" ?

Eu de exemplu nici nu pot concepe sa ma sui in el pentru un fly-test.

So it's back to the competition's products...

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 25, 2007 4:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ales dupa ureche, in context dorea sa zica, ales pe spranceana Laughing
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Mie Iul 25, 2007 5:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss a scris:
O dezamagire din specia cea mai crunta.

Oamenii recunosc cu mandrie (in loc sa se ascunda dupa primul dulap) ca condensatorul ce deserveste tweeterul este ales dupa ureche (asa aleg eu sa traduc "ear-chosen to preserve the finest bla bla bla"...)

Oricat de greu ar fi sa cuantifici si sa exprimi in termeni fizico-mecanici ceea ce se intampla cu un difuzor, nu arunci exprimarea asta asa pe masa....si sa te astepti ca oamenii sa dea buzna sa cumpere.

Daca ma gandesc bine, sa construiesti un avion cred ca e macar un pic mai dificil decat sa faci o boxa....cu cata incredere v-ati sui intr-unul ce inglobeaza concepte sau piese "ear-chosen" ?

Eu de exemplu nici nu pot concepe sa ma sui in el pentru un fly-test.

So it's back to the competition's products...


La o boxa cu pretentii condesatorele de filtraj chiar se aleg dupa ureche! Oricum seria 6 de la B&W nu are nimic in comun cu o boxa buna Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Iul 25, 2007 7:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hai mai baieti nu fiti asa de rai. Seria 6 nu e chiar asa de rea (e drept, depinde de pretentii). baietii au facut un face-lifting la seria veche si au introdus si aici difuri de inalte tip Nautilus. In rest nu au facut mari schimbari, si eu cred ca e de bine. Cine vrea un sunet mai bun tre sa scoata din buzunar o gramada de bani in plus. Nu incerc aici sa iau apararea celor de la B&W (nu de alta dar nu am si nici nu am avut boxe B&W), dar mie mi se pare o firma corecta. Totul se face "in-house" (inclusiv investitiile in cercetare si marketing) iar rezultatul e ceea ce stim cu totii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Iul 25, 2007 7:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss a scris:
O dezamagire din specia cea mai crunta.

Le-ai ascultat ?

aaddrryyss a scris:

Oamenii recunosc cu mandrie (in loc sa se ascunda dupa primul dulap) ca condensatorul ce deserveste tweeterul este ales dupa ureche (asa aleg eu sa traduc "ear-chosen to preserve the finest bla bla bla"...)

Cum spunea si Serby, condensatoarele chiar SE ALEG dupa ureche. Nu in ceea ce priveste valoarea (desi si aia se mai ajusteaza uneori la ureche), ci in ceea ce priveste tipul folosit (si marca)

@ahegyes: tweetere Nautilus aveau si inainte (adica o tzeava de plastic umpluta cu fibre bagata in c_r). Diferenta este ca noul tweeter are o suspensie "moale" care permite o deplasare a membranei mai mare si, ca si consecinta, cuplarea cu o panta mica (=1condensator).

Cum suna, alta poveste ! Eu astept sa le ascult sa imi fac o parere decat sa dau cu presupusul dupa specificatii.

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 9:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bzfcocon a scris:
Le-ai ascultat ?


Twisted Evil E ca si cum m-ai intreba despre avionul construit dupa ureche daca m-am suit in el sa-l evaluez inainte sa deschid gura. Raspunsul vine brutal, desi e foarte natural : NU !
Si apoi vine si completarea, care ar fi valabila si pt avion : si nici nu am de gand (tin la viata/urechile mele) Twisted Evil

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De curiozitate: ce boxe ai (nu tre sa raspunzi Very Happy) ? Si dupa ce metode "stiintifice" crezi ca au fost contruite ?

Este un adevar recunoscut de majoritatea constructorilor ca doar "stiinta", masuratorile nu garanteaza, din pacate, un rezultat bun. Intotdeaua se "baga" urechea.

In plus, comparatia cu avionul este fortata: la avion construiesti dupa norme si principii care sunt garantate si reproductibile(adica asta sper eu de fiecare data cand ma urc in avion Rolling Eyes ). La boxe, principiile sunt bazate pe niste modele in cel mai bun caz empirice (atunci cand nu sunt de-a dreptul ezoterice) iar reproductibilitatea este aproape inexistenta (nu exista doua difuzoare la fel)

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 10:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss a scris:
bzfcocon a scris:
Le-ai ascultat ?


Twisted Evil E ca si cum m-ai intreba despre avionul construit dupa ureche daca m-am suit in el sa-l evaluez inainte sa deschid gura. Raspunsul vine brutal, desi e foarte natural : NU !
Si apoi vine si completarea, care ar fi valabila si pt avion : si nici nu am de gand (tin la viata/urechile mele) Twisted Evil



Daca-i stii cate componente ale unui avion se fac "dupa ureche" cu siguranta nu te-ai mai sui in nici un avion. Laughing
In industria aviatica foarte multe componente nu se pot simula sau chiar pretesta. Ele au fost alese "dupa ureche" pe baza experientei inginerilor si ulterior ajustate pentru o functionare optina.

Termenul "dupa ureche" nu trebuie luat ca atare. B&W spune de fapt ca aceste componente au fost atent selectionate si ajustate be baza experientei inginerilor si audiofililor lor, ducand aceasta serie catre perfectiune.

Multi oameni apreciaza mult mai mult proiectarea bazata pe experienta umana decat cea bazata pe simulari cu tot felul de softuri care dau rezultate diferite si de cele mai multe ori in neconcordanta cu realitatea.

tibi

_________________
http://www.vicol-audio.ro

DIY high-end
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rares



Conectat la: 23 Mar 2006
Mesaje: 459
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mai oameni buni, pana acum toti ati criticat vechea serie 6 de la b&w pentru constructia proastra a filtrelor, ca inaltele sunt tipatoare, etc. Probabil ca acei condensatori au fost alesi dupa diferite masuratori etc. Acum, cand cei de la b&w spun ca au ales piesele dupa ureche, iar nu va convine. La urma urmei ascultati muzica cu urechea, nu?
Sau poate unii stati cu osciloscopul in brate?

Voua, cei care criticati orice, va convine vreodata ceva? Macar le-ati ascultat inainte sa va "dati cu parerea"?

_________________
Pioneer A-757 + Pioneer F-757 + Cerwin Vega VE-12 + Pioneer DV-600 + Panasonic 42PV80 + Logitech Z-5500
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rares a scris:
mai oameni buni, pana acum toti ati criticat vechea serie 6 de la b&w pentru constructia proastra a filtrelor, ca inaltele sunt tipatoare, etc.


Off-topic: la vechea serie 6 inaltele chiar sunt cam tipatoare(vorbesc ca posesor!). Si intr-adevar e si vina filtrelor, dar nu ca si constructie, care este foarte OK (nu multe boxe in clasa asta de pret folosesc bobine in aer(sarma ~1.2mm) si condensatori cu folie peste tot).

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
al3xu



Conectat la: 10 Feb 2006
Mesaje: 242

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 2:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss, nu iti inteleg inversunarea fata de un produs vis-a-vis de care nu ai nici un fel de experienta, un produs facut de o firma cu traditie si vasta experienta, firma care isi produce difuzoarele in-house, care pana de curand a facut inclusiv mult hulita serie 6, (nu pot sa inteleg oamenii care au experienta limitata cu un produs, experienta ratata din cauza imperecherii proaste cu scule nepotrivite... care apoi isi varsa amarul pe forum) manual in anglia.

Ceea ce vrea tivicol sa spuna domnule aaddrryyss, este ca intotdeauna fenomenele complexe sunt guvernate de legi determinate empiric, "dupa ureche", cum este cazul proceselor hidraulice/termice implicate in constructia avioanelor, dar si acustice implicate in constructia difuzoarelor si incintelor. Daca v-ati gandi un pic v-ati da seama ca majoritatea forumlelor ingineresti nu tin seama de compromisuri... dau rezultate optime. Ei bine in constructia unei boxe apar si aceste compromisuri, care dupa parerea mea doar cazurile cele mai fericite sunt evaluate "urechiometric".

Este mult mai ieftin/usor pentru o firma sa construiasca direct in urma unei proiectari atente, decat sa realizeze numeroase modele care sa le supuna diferitelor teste. (Este valabil pentru orice domeniu, nu numai al constructiei de incinte acustice). Rezultatele, atunci cand este vorba de fenomene complexe, pot fi dezamagitoare cu prima strategie.

Pana la urma se pare ca iar uitam scopul pentru care o boxa este construita, acela de a incanta urechea. Daca aceasta ureche nu este in stare, macar in acest domeniu sa dicteze regulile jocului...

_________________
"I refuse to prove that my cables will make your system sound better", says the snake oil vendor, "for proof denies faith, and without faith, you will hear nothing."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 2:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaddrryyss: dupa cum scria si bzfcocon, sint convins ca alegerea "dupa ureche" (probabil) nu se refera la valoarea condensatorului ci la marca folosita.
Dar, ca sa revin la analogia ta: orice model nou de avion trece prin mina unor piloti de incercare cu foarte multa experienta care determina cit de stabil/manevrabil este aparatul, daca apar vibratii excesive la anumite regimuri de zbor, etc. Sincer, eu nu m-as urca intr-un avion proiectat cu cele mai noi scule CAM/CAD dar care nu a zburat macar odata, pe principiul ca... e proiectat stiintific Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 2:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ domnul al3xu

Nu am boxe din astea. Nu am deci cum sa le am prost imperecheate cu altceva. Prin urmare nu am frustrari legate de ele, pe care sa mi le vars pe forum.

Despre ceea ce voia sa-mi explice domnul tvicol : de acord la unele procese cu adevarat complexe..... dar (luand cazul tweeterului) cum sa arunci in carca "complexitatii" imposibilitatea obtinerii unor rezultate consistente si repetabile cand lucrezi doar cu un magnet, o bobina, o membrana si un condensator....Mai ales ca "dificultatea" consta in alegerea condensatorului.....
Nu inteleg imposibilitatea asta de a diferentia stiintific intre efectele a 7 condensatori identici ca parametri, astfel incat e nevoie de ureche sa vina si sa faca legea. Ca sa nu mai vorbim ca e suficient ca sa-l claxoneze vreun sofer pe inginerul de sunet care vine si el la birou la sediul B&W, fix pe trecerea din fata sediului....Cu tiuitul persistand inca in urechi, pune-l pe om sa faca judecata de valoare cu urechile lui asupra condensatorului....

La avion daca se confrunta cu problema alegerii unuia din 2 condensatori cu aceeasi capacitate, sigur va zice unul "ma oameni buni, asta se incarca mai greu decat celalalt (motive constructive sa zicem), si noua ne trebuie viteza..." SAU "desi asta se incarca mai greu, schema asta nu e de importanta critica, putem face si noi o mica economie"....
In nici un caz nu-i vad zicand "hai facem 2 montaje, cu fiecare dintre ei si vedem care zboara(sau nu) mai bine".....

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ghrt
Vizitator





MesajTrimis: Joi Iul 26, 2007 3:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu calculatorul proiecteaza, ci oamenii. Iar optiunile unor ingineri in astfel de proiecte (avioane, masini etc) nu or sa contrazica niciodata teoria. Sa nu uitam comentariile care s-au facut cand un rus a demonstrat nu stiu ce teorema a lui Fermat si a indicat cum ar putea fi pusa in practica: asta a deschis usa pentru simularea unui anumit tip de deformari ale materialelor pe calculator.
Sunetul (inca) nu poate fi descris matematic cu acuratete deoarece este o chestie de gust, comparabil mai mult cu gatitul decat cu avioanele... asa ca hai sa nu mai ne luam singuri in balon.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
Pagina 1 din 8

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community