FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HK AUDIO PREMIUM PRO vs P-AUDIO
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 7:43 pm    Titlul subiectului: HK AUDIO PREMIUM PRO vs P-AUDIO Raspunde cu citat (quote)

Salutari tuturor,sunt nou pe acest forum . Vreau sa-mi cumpar 4 boxe profi ,dar care sa nu depaseasca 1600 eur. Am gasit pe Thomann unele HK Audio: 2 full range Premium pro 15(400w RMS @ 8 ohm, 104db SPL,128 db max)+ 2 basi Premium Pro 18(500w rms@4ohm, 104 db SPL,129 db max).Pretul la toate 4 e putin peste 1600 EUR.Intrebarea mea pt. NEXUS este daca merita si daca in banii astia (1600-1700 EUR)as putea obtine un sistem mai puternic de la P-Audio. Am de gand sa le folosesc pt. nunti,chefuri,majorate,etc...Te rog daca poti sa-mi dai un raspuns pt. ca incerc de cateva zile sa aflu daca merita, sau mai bine P-Audio......multumesc! Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 30, 2008 7:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
GabyPopescu21



Conectat la: 04 Dec 2007
Mesaje: 43
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 5:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am impresia ca au gresit notarea valorii SPL/1w/1m.

La subiect ( relativ ).
Subbasul acela este unul de tip compact, BR, cu difuzorul pus pe fata incintei. Am serioase indoieli ( cam 99,99% ) ca o incinta de acest gen va putea sa aiba o sensiblitate medie ( adica in banda utila de lucru 40-160Hz ) mai mare de 95-97dB/1w/1m.

Acelasi lucru se poate spune si despre topuri, cu rezerva ca acestea ar putea urca pana la 101dB/1w/1m, in configuratia respectiva si doar peste 100Hz.
Daca ar fi niste boxe tip horn, poate ca ar fi sanse de un 103 -104, dar si aici am rezerve, dat fiind faptul ca dimensiunile nu sunt suficiente pentru un horn adevarat. Pentru F3 = 150Hz, ar putea ajunge la 104dB.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2008 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mergi lejer si fara frica cu P-Audio.Sant de top pt aplicatii PA.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2008 3:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci baieti. Am ramas masca,daca pana si nemtii incearca sa te faca,dand valori eronate se duce nabii lumea asta......Inseamna ca nu difera cu nimic fata de behringer (si aia ,in teorie dau niste valori, dar in practica stau cu totul altfel lucrurile). E bine,totusi,sa te sfatuiasca cineva ,ca sa nu-ti iei plasa... Atunci ,ziceti ca ma pot baza pe P-Audio,puteti sa-mi dati niste exemple (incinte ,puteri,SPl,etc),la 1600-1700 eur?! Multumesc anticipat Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
GabyPopescu21



Conectat la: 04 Dec 2007
Mesaje: 43
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu cred ca vor sa pacaleasca pe cineva.
Probabil ca au trecut masurarea in alte conditii decat cele standardizate, pentru a beneficia de un plus in datele tehnice.

Am observa si alti fabricanti care dau puterea AES, in loc de RMS, tocmai pentru a iesi in fata altora, mai conservatori. Nu este o pacaleala, dar ( in opinia mea ) nici nu este foarte corect, pentru ca daca pentru un top full range sau incinta de mid-high, este admisibil sa masuram cu semnal AES, pentru un subwoofer nu este foarte relevanta puterea masurata in banda 60-600Hz si nici presiunea acustica. Un subwoofer ar trebui sa fie masurat in banda de frecventa unde se presupune ca va fi folosit, cum ar fi 30Hz-120Hz. De la 60 Hz in sus este normal sa reziste la o putere mult mai mare decat la 30Hz, iar presiunea medie ( masurata 10 - 20 puncte de masura ) este normal sa fie mai mare decat daca ar fi masurata intr-o gama de frecventa in care difuzoarele nu mai sutn atat de eficiente.

In domeniul pro este indicat ( nu in mod obligatoriu ) a se folosi puterea RMS, sau asa numita "Long Term Power", just in case.
De regula, este cea mai mica putere notata, in cazul ca este notata si nu da prea bine la "imagine", in cazul ca esti nevoit sa spui ca te duci la sonorizare cu nu stiu cate mii de wati, dar este cea mai sigura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Lun Noi 03, 2008 1:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DA,asa ar fi corect dar vad ca in zilele noastre........Ai observat inca o chestie ciudata la basii astia HK PRO 18: au crossover pasiv(lucreaza de la 48 hertzi)...eu asa am inteles din anuntul de pe thomann.Mie mi-a zis unul dintre cei mai buni prieteni ai mei(se ocupa cu sonorizari):la banii astia sigur nu au SPL-ul respectiv....De Peavey ce-mi poti zice(amicul meu nici nu vrea sa auda de firma asta...)???? P-AUDIO sunt chiar atat de bune si fiabile pe cat se spune?Daca da ,probabil o sa-mi aleg ceva de la ei. Un SPL de 97db si 600w RMs mi-ar fi suficient(atat pe basi ,cat si pe sateliti)? Question Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
GabyPopescu21



Conectat la: 04 Dec 2007
Mesaje: 43
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 8:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Peavey a fost o mare firma in trecut, dar a capotat sub invazia produselor ieftine, made in China. A trebuit sa se adapteze noilor conditii si sa produca pentru ceea ce se cere pe piata.
In ultimii 5 ani a inceput sa se concureze cu Behringer, Alto, Phonic, etc

Difuzoarele incintelor actuale sunt din cele cu sasiu din otel ambutisat.
http://www.thomann.de/gb/peavey_pro_sub_ersatzlautsprecher.htm, in cea mai mare parte. Exemple:
http://www.thomann.de/gb/peavey_pro_12_ersatzbasslautsprecher.htm

Driverul standard de 1" este o alta copie chinezeasca a driverelor produse de Paudio, seria BM.
http://www.thomann.de/gb/peavey_treiber_pro_12_pro_15.htm

Ar fi bine sa poti face o proba, inainte sa cumperi.
Bugetul tau este destul de mic, iar odata cheltuit va trebui sa te descurci cu ce ai luat. Cauta un furnizor care iti poate oferi un suport service real si care sa aiba pe stoc componente si piese de schimb, tot timpul.

Paudio este un fabricant serios, din ceea ce am vazut pana acum. Furnizeaza difuzoare pentru o multime de fabricanti de boxe pro top brand name si cred ca sunt printre primii 10, in privinta calitatii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci ft. mult pt. sfaturi si explicatii. Ai dreptate in legatura cu bugetul meu,intr-adevar este cam mic,dar n-am ce face,nu pot sa platesc mai mult de 1600(hai maxim,maxim 1800 EUR)pe un set de 4 boxe pt. ca trebuie sa-mi ramana bani si pt. restul:2 playere,2 puteri(sau un powermixer si o putere),un mixer bun,poate un crossover,etc....Cam cat m-ar duce 4 boxe cu difuzoare PA(2 basi ,2 sateliti). Nu ma refer strict la difuzoare ci si la incinte,mochetat,etc..la produsul finit:4 boxe(eu sunt cam antitalent si nu ma vad construindu-mi eu incintele....... Sad ,dar sigur sunt altii care mi le pot face daca am proiectul).Am uitat sa specific : as vrea ca atat basii ,cat si satelitii sa aiba in jur de 600 w RMS(un SPL de 97-9Cool.....Asa ,ca sa-mi fac o idee mi-ai putea zice un pret mai mult sau mai putin?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Noi 04, 2008 2:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce parere aveti despre powermixerul Adam Hall LD-12,de la Power Audio?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 12:10 am    Titlul subiectului: Re: HK AUDIO PREMIUM PRO vs P-AUDIO Raspunde cu citat (quote)

SACALU' a scris:
Salutari tuturor,sunt nou pe acest forum . Vreau sa-mi cumpar 4 boxe profi ,dar care sa nu depaseasca 1600 eur. Am gasit pe Thomann unele HK Audio: 2 full range Premium pro 15(400w RMS @ 8 ohm, 104db SPL,128 db max)+ 2 basi Premium Pro 18(500w rms@4ohm, 104 db SPL,129 db max).Pretul la toate 4 e putin peste 1600 EUR.Intrebarea mea pt. NEXUS este daca merita si daca in banii astia (1600-1700 EUR)as putea obtine un sistem mai puternic de la P-Audio. Am de gand sa le folosesc pt. nunti,chefuri,majorate,etc...Te rog daca poti sa-mi dai un raspuns pt. ca incerc de cateva zile sa aflu daca merita, sau mai bine P-Audio......multumesc! Smile


sunt convins ca pot sa-ti fac o oferta mai buna decat acele boxe

cel mai bine este sa discutam pe mesagerie privata aspectul asta

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SACALU' a scris:
Ce parere aveti despre powermixerul Adam Hall LD-12,de la Power Audio?


acest mixer nu mai este in productie de ceva vreme, din pacate.

era un echipament extrem de performant

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci mult,atunci raman la P-Audio si inainte sa achizitionez iau legatura cu voi. Imi pare rau de powermixer,chiar imi placea(parea extrem de practic),pacat ca nu se mai face...De Dynacord Powermate 100-2 nu am bani, asa ca probabil o sa ma indrept spre un Soundcraft pe 12 canale si o putere...Multumesc inca odata pt. sfat si informatie. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

SACALU' a scris:
Merci mult,atunci raman la P-Audio si inainte sa achizitionez iau legatura cu voi. Imi pare rau de powermixer,chiar imi placea(parea extrem de practic),pacat ca nu se mai face...De Dynacord Powermate 1000-2 nu am bani, asa ca probabil o sa ma indrept spre un Soundcraft pe 12 canale si o putere...Multumesc inca odata pt. sfat si informatie. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Sam Noi 22, 2008 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sau un Yamaha + un amplificator ECLER Cool
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
SACALU'



Conectat la: 29 Oct 2008
Mesaje: 11
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Sam Noi 22, 2008 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca Yamaha e peste Soundcraft? Question Idea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community