FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Pareri despre PowerShot S3 IS ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Sam Noi 15, 2008 8:03 pm    Titlul subiectului: Pareri despre PowerShot S3 IS ? Raspunde cu citat (quote)

Salut !

Vechiul Canon A95 a raposat seara aceasta, ca urmare sunt nevoit sa cumpar o camera foto digitala noua care sa contina printre altele si:
- sa fie Canon;
- sa se incadreze in 1.000-1.500 RON;
- display LCD rabatabil;
- zoom optic >10x.

Ce parere aveti de Canon PowerShot S3 IS ? Daca aveti alte recomandari le astept cu mult interes.

Multumesc !

_________________
cd player: Roksan Kandy MKIII
amplificator: Roksan Kandy MKIII
incinte: Dynaudio A52
cabluri: Audioquest (King Cobra, CV-4)
TV: Panasonic 42PV-70P
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Noi 15, 2008 8:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 15, 2008 10:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S3 IS?
Este o placinta care nu face prea multe parale si este si vechi.
Iar pe partea de filmare, nu prea face multe parale deoarece nu este wide.
Daca vrei neaparat sa fie Canon, incearca seria G (G9 de ex)
La banii aceia insa deja poti cumpara un SLR care umileste la poze aproape orice point and shoot
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
popy



Conectat la: 29 Noi 2005
Mesaje: 222
Locatie: Braila

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-adevar este mai performant G9 doar ca ar trebui sa accept LCD-ul nedetasabil si un zoom optic mic in favoarea unei filmari wide (pentru asta cumpar camera HD). Pe de alta parte in marea lor majoritatea SLR-urile nu au functia de filmare... Caut compromisul cel ai mic.
Multumesc pentru interventie, din pacate nu bagam deloc in seama seria "G" !

_________________
cd player: Roksan Kandy MKIII
amplificator: Roksan Kandy MKIII
incinte: Dynaudio A52
cabluri: Audioquest (King Cobra, CV-4)
TV: Panasonic 42PV-70P
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
NEO



Conectat la: 08 Dec 2005
Mesaje: 46
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce S3 IS si nu S5 IS ?
Cred ca modelul S3 IS nu se mai fabrica.
Iata diferentele intre cele 2 modele http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/
Daca vrei un P & S pentru amatori care se incadreaza in bugetul tau, eu cred ca este o alegere buna (am un asemenea aparat acasa).
Depinde de tine cat de pretentios esti in acest domeniu.
Parerea mea este ca G9 nu este nici cal nici magar, adica este prea scump. Cu o mica diferenta de pret poti cumpara un DSLR, numai ca atunci intervin accesoriile Wink

_________________
...PATIENCE IS VIRTUE...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
jazz4ever



Conectat la: 14 Iul 2007
Mesaje: 104
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Joi Noi 20, 2008 6:54 am    Titlul subiectului: S5 IS Raspunde cu citat (quote)

ai mp.
_________________
"Got to find me a way to take me back to yesterday"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Joi Noi 20, 2008 9:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La mine in familie exista un S3 IS, pentru cumpararea caruia, la vremea sa, s-au facut studii de piata si comparatii temeinice Smile
Nu stiu daca mai gasesti undeva nou, dar daca te ajuta, cateva pareri ar fi dupa cum urmeaza:

AVANTAJE (in ordine aleatoare):
- poze foarte frumoase "outdoors", la luminozitate mare;
- zoom mare, mod manual relativ evoluat, ecran rabatabil (se dovedeste util MULT mai des decat ar parea la prima vedere...)
- facilitatile de filmare fac TOTI BANII - filmeaza foarte bine (640x480 @ 25 sau 30 fps, nu mai retin exact), cu sunet stereo
- poti actiona zoom-ul optic in timpul filmarii (!) - la vremea respectiva, nu puteai face asta la multe aparate, daca tin minte bine...
- poti declansa si fotografierea in timpul filmarii
- card SD (compatibilitate foarte buna)
- baterii sau acumulatori standard AA (nu acumulator proprietar, totdeauna am preferat solutia AA)

DEZAVANTAJE:
- uneori, pozele in conditii de iluminare medie sau slaba sunt discutabile (se mai salveaza ceva prin folosirea modului manual, pentru cine e cat de cat pasionat)
- atat pozele, cat si filmarea la rezolutie mare ocupa MULT spatiu (ma rog, in ziua de azi preturile la memorii au scazut mult, asa ca nu mai e o problema sa-ti iei carduri mai mari)
- fotografierea nu este instantanee la apasarea declansatorului, ci trec cateva fractiuni de secunda (tipic pentru P & S - uri, o data ce te-ai obisnuit nu mai e asa de enervant...)

Despre S5 nu ma pronunt, pentru ca n-am avut contact cu el. Greu de zis ce pret ar merita un S3 in ziua de azi, daca ar fi sa-l gasesti nou. In definitiv, e un model vechi de cativa ani...

Tot ce pot zice e ca, la vremea respectiva, mi s-a parut una din cele mai bune optiuni in gama lui de pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djkrys5



Conectat la: 25 Oct 2004
Mesaje: 63
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 14, 2009 11:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

recomand s5 is mai ales ptr familie , concedii si nu numai ..daca esti f exigent si faci " arta " ..atunci altceva.. Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
marius_rg



Conectat la: 12 Iun 2006
Mesaje: 80
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut un S3 IS 1an (foarte OK apratul) dupa care am primit si un S5. Am facut poze cu el in toate conditiile de lumina si anotimpuri si s-a dovedit a fi un aparat excelent. Am poze facute la mare cu care am uimit toti prietenii...
Acum am trecut pe un Canon 40D, care deja se afla la alta categorie, dar...S5 si-a facut si inca isi mai face simtita prezenta. (inca il mai am prin sertar, in ideea ca l-as mai folosi din cand in cand pt portabilitate si video)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

G9 este un aparat extraordinar de placut, din multe puncte de vedere. Din pacate este intradevar si extraordinar de scump pt ce ofera.
(Chiar cumparat din USA, la cel mai mic pret posibil, la un sale ...)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community