FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Incinte Alexandra
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 7:02 pm    Titlul subiectului: Incinte Alexandra Raspunde cu citat (quote)

De ce Alexandra? nu este un nume foarte potrivit pentru incinte acustice dar poarta numele proprietarului adica numele ficei mele.
Cu cateva luni an urma ma-am hotarat ca trebuie sa constuiesc ceva si acum an sfarsit am finalizat proiectul.
Ca si primii pasi au fost luate mai multe lucruri an considerare primul lucru a fost persoana cheie adica fica mea , ea avand mai putin de doi anisori nu am de unde sa stiu ce preferinte muzicale va avea an viitor iar acest lucru ma-a obligat sa ma gandesc ca an final sa iasa niste incinte care tolereaza cat mai bine diferite genuri de muzica .
Trebuie sa fie prietenos. Oare va avea ambitia mostenita de la tata de a analiza tot ce se afla an muzica? 'hmm nu cred' sau va dorii doar un sunet bland si cald care acopera cat de cat tampeniile facute de 'murderers' care sunt angajati an cele mai multe studiouri pe post de inginer de sunet?
Am luat concluzia ca proiectul trebuie sa fie gandita an asa fel ca incintele sa aiba un caracter bland si prietenos dar care stie sa sune detailat dar fara sa devine obositor,vroiam un sunet 'full body' si curat ,eventual si o spatialitate cat mai buna asta ori cum nu poate fii daunator. Rolling Eyes Idea

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 7:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vrem poze si alte detalii tehnice. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 7:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

csordas zsolt a scris:
De ce Alexandra? nu este un nume foarte potrivit pentru incinte acustice dar poarta numele proprietarului adica numele ficei mele.
Daca Dave Wilson a fost inspirat cu Alexandria, tu de ce nu ai fi cu Alexandra Very Happy Traiasca proprietarul si La Multi Ani de auditie Party
FATHER a scris:
Vrem poze si alte detalii tehnice. Smile
Stai sa se organizeze Popcorn
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 7:28 pm    Titlul subiectului: Alegerea difuzoarelor Raspunde cu citat (quote)

Am studiat multe difuri pentru medii, nu am dorit detaliile si sinceritatea scan speak-ului 13M8640 ea suna fantastic de bine dar nu le poti asculta cand stai la discutii cu prietenii, tot te ridici sa dai mai jos volumul pana ce simti ca ar fii mai bine sa-l opresti muzica.
An sfarsit am ales Vifa P13WH-00-08 65EU-bucata.
acum trebuia sa caut un Tweeter care sa se pupe cat mai bine cu Vifa.
Am avut norocul ca am gasit mai multe proiecte cu P13W pe net si mi-a placut "Arielul lui Lynn Olson "dar nu si filtrul folosit de el, asa cred ca este caca-maca cel putin dupa simulator.ca si o alternativa pentru scan speak 9500 am ales Usher 9950-20 80EU bucata,este mai ieftin ca si scan-ul si tot odata are distorziuni mai mici ,an urma sa dovedit ca am ales o combinatie grozava.
Pentru bass am ales Visaton GF200 care sta la standardele Vifa si Usher are spl perfect si coboara in frecventa foarte bine cu un volum al incintei rezonabila.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 7:57 pm    Titlul subiectului: filtrul si frecventa de taiere Raspunde cu citat (quote)

Pana ce am terminat cutiile nefinisate si am cumparat si difuzoarele am facut cateva proiecte de filtre, am ancercat si un filtru luata de pe net de la o incinta respectabila dupa unii si trebuie sa zic ca asta suna cel mai prost.
Asa se zice ca Vifa merge lejer pana la 3KHz da si nu,merge dar suna prost lipsa detaliilor si sunet mort .
Am ales 2.15KHz unde mediile au caracteristica de recventa foarte buna si an off axis iar inca nu creaza probleme pentru Usher cu frecventa lui de rezonanta la 560Hz.
deci ca sii detalii technice frecventa de taiere 315Hz si 2150Hz.
Basul am coborat cat mai aproape de podea pentru un ajutor gratis pentru frecventele foarte coborate si la distanta limita de medii pentru frecventa 315Hz. asta ma ajutat anpreuna cu un baffle latime mica la o spatialitatea obtinuta care a fost tot gratis.mediile au o cutie separata de 4 lit bine antifonata cu diferite materiale melana presata cu grosime 1cm pe care am lipit un strat de burete apr.0.8mm grosime iar restul a fost usor umplut cu vata minerala amestecat cu lana testul am facut urland an cutie si a fost fara nici o reverberatie.
cabinetul basului are 47lit brut ,este bass reflex acordat la frecventa 44Hz pereti rigidizate cu placi de bitum de la 3M,si lipite burete cu grosime de 1.5cm .

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 8:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La proiectare am folosit mai multe simulatoare .Edge pentru optimalizarea locul difuzoarelor,Win isd.si Bass box6 pro,pentru calcularea volumului si acordarea incintei.datele au fost antroduse an simulatorul Boxim.
care a fost un mare ajutor el a luat an calcul toate aspectele la un singur loc.
Ca si o prostie sau un bun anvatamant am introdus datele fabricantiilor luate din fisele technice a difuzoare "caracteristica de frecventa."si caracteristica de impedanta spl etc.care probabil ca sunt reale an conditiile de masurare a fabricantului.doar a nu a fost bine.
Ma-am enervat si am legat de proiectare si un microfon de masurat si calibrat cu tot tacamul.
La o putere nu prea mare 2-3W ca sa nu sparg tweeterul am masurat fiecare difuzor separat la locul lui cu semnal roz an full range ca sa pot desena frecventa de lucru reala a fiecaruia si dupa ce datele personalizate pentru incinta mea au fost antroduse an simulatorul Boxim totul a iesit bine din prima. ok.a necesitat si niste regleje fine dar a fost foarte aproape.
bass legat cu polaritate corecta cu amplif iar mediile si analtele merg cu polaritate inversate fata de amp.
faza corecta a fost verificat masurand apr-10dB eroare cu mediile legate gresit exact la frecventa de taiere.
Bobinele am confectionat eu cu sarma de grosime 0.8mm pe miez de otel,si pe aer iar bobina basului cu sarma de 1.8mm grosime pe miez de otel care 4.7mH a iesit la mai putin de 0.2ohm si putina febra musculara.toate bobinele sunt facute cu mare precizie masurate cu aparat digital.
Am folosit condenzatoare diferite an functie de importanta ,Mundorf MCAP,Sollen,Carli si Bennic.

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 8:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Singurul ajutor profesional la construirea cutiei am primit de la un prieten care mi-a taiat mdf-ul la marimile dorite restul am facut singur si cu ajutoarea mea adica nevasta ,lucru inspirat de la Marco Polo. Laughing
_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 8:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poze nu le reusesc
_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 8:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poze


Folder nou (2).rar
 Description:

Download
 Filename:  Folder nou (2).rar
 Filesize:  1.48 MB
 Downloaded:  551 Time(s)


_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pune-le pe Picasa Google Foto Album .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Father cand ai vreme hai sa bem cafeaua promisa an compania incintelor si tipetelor de copii.
_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 9:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vine tata... Si-ti povestesc si eu despre Sonus Father Mark 07 ... proiectul pus la cale cu marcopolo . Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alte date technice ,impedanta este corectata .
impedanta minima se afla la 125Hz si este 4ohm iar maxima la 1.2KHz cu valoare de 7.8ohm.
saltul de impedanta wofer cutie are valoare de 12ohm la 52Hz.
Coboara bine in frecventa -5dB la 25Hz si foarte lineara pana la limita instrumentelor de masura adica 20KHz...ori cum peste 16KHz din pacate pe mine nu ma mai ajuta mult ,suficient este doar sa stiu ca este OK.. Laughing
Sa mai folosit o atenure la 500Hz cu -2dB necesara pentru linearizarea raspunsului an frecventa.
Primul om prieten NECOMPETENT care a auzit incinta a zis ca am reusit sa construiesc cel mai bun proiect dintre toate.'BOXE'
Iar al doilea prieten COMPETENT ,muzician de profesie,cu experiente an technica studio,cine traieste alaturi de doua monitoare de studio DYNAUDIO. a zis ca pentru el nu suna suficient de sincer ascultand piese anregistrate nu foarte bine nu aude defectele anregistrarii pentru ca incinta mereu vrea sa suna prietenos dar ascultand piese bine anregistrate suna impecabil.

YESSS. pe baza acestor declaratii proiectul am considerat un succes. Trink

_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
csordas zsolt



Conectat la: 05 Noi 2006
Mesaje: 356
Locatie: satu mare

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2008 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poza


Alexandra.jpg
 Description:
 Filesize:  44.46 KB
 Viewed:  918 Time(s)

Alexandra.jpg



_________________
Multumesc sansa de a da cu parerea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shambala



Conectat la: 05 Ian 2005
Mesaje: 2858
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2008 9:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Miezul acela este de la bobina unui contactor ?
Si cu ce te-a enervat condensatorul cel mic si gri de l-ai strapuns atat de feroce ? Laughing

Daca doresti un pic mai multa acuratete in detalii, poti incerca by-pass peste condensatorii de pe partea de medii si inalte cu ERO MKP1830 de 0,01uF MKP 100VDC – 1%.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community