FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
va rog sa ma ajutati.probleme....

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Oct 23, 2003 10:26 am    Titlul subiectului: va rog sa ma ajutati.probleme.... Raspunde cu citat (quote)

Am un minisistem Technics E-770(parca).Stiti voi, din acela argintiu, cu 5 cd changer , 2 frontale mari , o boxa de centru si doua surround.
il am de 2 ani si am probleme la cd player.
atunci cand il deschid, dimineata de ex,(dupa ce nu l-am folosit ceva timp), imi face probleme la redare,inca de la prima piesa redand cu viteza mai mare, aproape sarind.nu stiu cum sa explic...are momente cand muzica curge mai repede, nefiind respectata durata reala a unei secunde in timp real( ca si cand as derula inainte).
Dupa ce opresc cd-player-ul,daca il las putin, dau play din nou si isi revine.
Oare ce ar putea sa aiba?
Am curatat lentila, cd-urile sunt curate. totul este ok.
As dori un sfat ptr. ca nu vreau sa ma car degeaba cu ditamai sistemul la service.
astept ajutorul vostru .va multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 23, 2003 10:26 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Oct 23, 2003 10:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

D'obicei la Technics astfel de probleme nu prea apareau... Dar din 2000 au schimbat transporturile in house cu cele Philips. Par example la mine'n CD-player (tot Technics) am un VAM 12.1 (daca nu ma insel la nr. Confused ), recunoscut ca fiind bunisor. L'au folosit si cei de la Marantz (chiar si la modelele Premium), pana zilele astea, cand l'au inlocuit cu un SONY, la juma' de pret Rolling Eyes
Revenind la problema - de ex. la batranu' (cinci ani juma') meu micro Panasonic (transport Matsushita), uneori transportu' mai face nazuri (a fost curatat, l'am curatat si eu de vreo doua ori, eliminand unele scame Shocked din melc etc.), chiar de la primu' track - sare! Solutia: open tray, misc putin CD'u', dupa care bag play: in 90% din cazuri merge din prima, in 10% reiau procedura: nici o problema pana la sfarsitu' CD'ului! Smile

In cazu' meu problema apare aleator.
Daca la tine problema'i permanenta inseamna ca e vorba (probabil) de servo. Solutia: service.
Nu cred ca a murit optica, asa ca... Daca e doar de curatenie (putin probabil, totusi) - tipu' d'acolo o va face. Daca e vorba de mis-tracking (probleme la servo) - din nou, se rezolva (e vorba de un reglaj). IMO, daca ai noroc, te va costa mai mult desfacutu' decat operatia in sine. Daca nu...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2003 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi ptr. raspuns.
Problema apare de ex. cand vreau sa ascult ceva dimineata(dupa ce ultima folosire a fost cu o seara inainte).Dau play primul track, incepe chestia nasoala, daca derulez rapid vreo 2 track-uri merge fara probleme.Si merg ok toate cd-urile chiar daca ascult si 20.
Deci asta se intampla cu cd-ul ramas in el de cu seara.poate o trebui putin reglat...nu imi pot da seama.or fi ceva probleme cu condensul sau pana se "incalzeste"......
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Oct 24, 2003 10:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manuel a scris:
...or fi ceva probleme cu condensul sau pana se "incalzeste"......

Condens? Nope.
Chestia asta cu incalzitu'mi aduce aminte de tuneru' TV'ului meu Confused . Fa o vizita la service, fara scula, baga'i problema celui de acolo (fa o descriere cat mai exacta) - s'ar putea sa se fi intalnit cu aceasta problema, sa stie cauza si, evident, remediul.
Hai, curaj, si multa bafta!

Si spune'ne si noua cum a fost, caci mai avem multe de invatat Wink .

Nota: am sa pun problema ta si la altii (mai scobiti in aparate). Cum am ceva, te pun la curent!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 11:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am fost la service.Fara sistem ci doar ashe...ca sa intreb.
"Ntz, batrane, sigur este bulita lentila si aia mai are si niste motorashe care vin cu ea , asa ca toata faza te ajunge cam 3 milioane"."Nu o fi vreun reglaj...o alta treaba...?", intreb eu sperand."Ntz...e moarta lentila , iti zic eu".Si asta la service Panasonic Sony .Chiar daca nu o fi "moarta " lentila el tot diagnosticul asta o sa mi-l dea.
Si decat sa dau 3 mil si sa dorm cu griji ca cine stie ce dreq mi-o fi pus ala in cd player mai bine mai dau niste bani in plus si imi iau un cd player(eventual cd changer) separat.Cam cat ajunge unul bun?Dar BUN.Un sfat ceva?
sau sa ii dau acelui bastard 3 mil ptr. cine stie ce dreq?
Cand am vazut si cum depoziteaza toate sculele care asteapta sa fie reparate.......Nu mi-as vedea sistemul aruncat pe undeva pe jos printre mokete jerpelite si kishtocuri de tigara.
Un sfat ,va rog....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Dode



Conectat la: 12 Iun 2003
Mesaje: 607
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 30, 2003 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai fost la service-ul de pe bd Dinicu Golescu?
In mod normal trebuie sa te duci cu sistemul acolo, ti-l pune pe o masa, il desface de fata cu tine si da diagnosticul. NU cred ca fac "manarii" pt ca ti se da o chitanta, banii nu le intra lor in buzunar si nu vad cum ar putea castiga daca iti da tie un diagnostic gresit.
Personal am mai intrat in contact cu cei de acolo, e adevarat ca acum cativa ani buni, si daca au ramas aceeasi pot sa te asigur ca sunt profesionisti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Vin Oct 31, 2003 11:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu sunt din Bucuresti.Aci in Bacau situatia este alta.Oamenii cumpara fara pretentii orice ...ca atare....servicii proaste.De ce sa se chinuie cu tine cand vine altul si da banii la plesneala ?Deci cam ce cd changer-e bune gasesc?
La un pret bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trl



Conectat la: 13 Noi 2003
Mesaje: 16

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2003 6:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu vreau sa-tzi dau sperantze desharte, dar sunt vreo 2 semireglabili pe plak-mama de unde se regleaza turtatzia tamburului care, dak sunt plini de praf, e posibil sa nu mai fak suficient de bine contact shi din cauza asta sa ai probleme cu turatzia sau cu sincronizarea. Inceark macar shi "unge-i" putzin cu alcool izopropilic in combinatzie cu ulei de mecanisme fine (sau cel mai bine cu spray de curatzat contacte imperfecte!) shi vezi ce se-ntampla.
Repet: fara prea mari sperantze... Confused

P.S.: Cei de la service-urile Panasonic asha spun intotdeauna, aproape indiferent de motivul invocat de client. Sunt nishte marlani! Dak ai putzin murdara lentila ei spun k tre' s-o skimbe, nu se kinuie s-o curetze deloc. Doar tre' sa-shi traga banu', nu? Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex



Conectat la: 12 Iul 2003
Mesaje: 800

MesajTrimis: Dum Noi 16, 2003 2:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Manuel,

Am avut si eu cam aceeasi problema cu un minisistem Sony.La inceput facea figuri dupa care n-a mai citit nimic.L-am dus la service-ul avizat si dupa o "scurta" constatare de vreo 3 zile mi-au zis ca are blocul optic varza,adica laser-ul nu mai e capabil sa citeasca nimic,si ca mai trebuie schimbate curelele deck-ului si reparat butonul de volum care facea si el figuri.Cu tot cu manopera ma costa 180 de euro!!Si eu ma gandeam ca o repar cu vreo 2 mil si o dau cu 2 sute de euro.Iti dai seama ca am luat-o acasa si am platit doar 250 de mii fiindca s-au uitat in ea.
Mai pe soptite asa tipu' care era acolo mi-a zis ca gasesc la Vitacom niste blocuri optice la vre 5,6 sute de mii,bunicele.Minisistemul nu l-am reparat nici macar acum,il folosesc ca amplificare pt un dvd.E un model f destept si m-a tinut cativa ani buni dar sculele din ziua de azi nu se mai fac ca inainte.(ma refer la sony,panasonic..etc).Am un casetofon cu cd Panasonic de prin '95,e atat de vechi ca nu-i mai merg nici butoanele,il folosesc numai cu telecomanda dar citeste cd-urile impecabil.



sony.jpg
 Description:
 Filesize:  8.29 KB
 Viewed:  2354 Time(s)

sony.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
turgay



Conectat la: 26 Noi 2003
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mie Noi 26, 2003 12:36 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut. Asa cum spune si trl exista 2 sau 3 semireglabili pe placa care regleaza focalizarea razei laser si viteza de turatie a cd-ului. Nu sunt electronist dar am incercat metoda de mai sus prin modificarea valorii semireglabelor (reglaj fin) si a fost ok, nu la un singur cd player ci la foarte multe modele (aduse din Germania second-hand). Am fost la inceput cu cd-urile la reprezentante incercand sa le repar (sony center, panasonic,etc) unde mi s-a promis ca se rezolva problema prin schimbarea capului optic. In '94 am fost la reprezentanta samsung din Bucuresti cu un cd si am schimbat capul optic (aceiasi problema ca a ta) iar de curand am schimbat capul optic (cel diagnosticat defect) cu cel bun si cu mici reglaje functionaza foarte bine. Trimite un mail daca reusesti. Multa bafta
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Manuel



Conectat la: 27 Mai 2003
Mesaje: 78

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 12:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adica inainte sa merg in service(unde astia nu vor sa faca nici un reglaj ci doar sa schimbe blocul optic) ma sfatuiti sa desfac cd player-ul si sa fac acele reglaje de care vorbiti?
Reglajele se fac pe ceva shurubele sau cum ?
ca nu ma pricep deloc la astea!
Mersi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community