FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cambridge Audio DAC Magic
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cea mai buna solutie pentru pretul platit e aceasta:

http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=18948

Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 10:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mie Iun 16, 2010 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Horatiu a scris:
Cea mai buna solutie pentru pretul platit e aceasta:


modest Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
HIL



Conectat la: 26 Apr 2010
Mesaje: 81
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 8:51 am    Titlul subiectului: DAC Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu sa-ti raspund, spune-mi tu. Am un amplif naim nait 5i si urmeaza boxe si cd player. Ma intereseaza si un dac pentru ca sa pot folosi laptopul ca sursa. Deci se simt diferente cu acest amplificator?
_________________
HI FI< HIGH END
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi.audiofil a scris:
Horatiu a scris:
Cea mai buna solutie pentru pretul platit e aceasta:


modest Wink


Cu siguranta este o solutie buna insa este de subliniat aspectul pret-calitate ! Firesc ca este modest fata de alte DAC-uri

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce boxe ai?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Joi Iun 17, 2010 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@răzvanvrs - mă refeream la Horațiu
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mie Iul 07, 2010 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am citit cele 8 pagini si nu sunt lamurit, care este defapt diferenta intre playerul 740C si Dacmagic? Merita sa dau bani in plus pt cd, si sa pierd intrarea USB (care si asa nu prea e util fiind alegerea cea mai proasta pt a scoate date din PC, Firewir fiind mult mai bun dar este ocolit de majoritatea firmelor). Dac-ul oricum nu este 100% identic cu 740C? La partea de alimentare oricum 740 sta mai bine avand in vedere traful toroid maricel.
_________________
/// Alpine 9855R - Audison LRX 1.400 - Audison LRX 4.5 - U-dimension JR comp - JL Audio 12W7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Iul 07, 2010 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

740C face intern upsampling la 24/384

dacmagic face intern upsampling la 24/192

In rest amindoua merg pe tehnologia ATF, au cite 4 dac-uri WM8740, au surse de alimentare liniare; nu stiu daca sint diferente in partea analogica

Ce merita depinde de citi bani ai si ce vrei sa ai (dac sau cdplayer)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Iul 10, 2010 11:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parca stiam ca au cate doua dac-uri WM, iar ca sursa de alimentare am vazut ca cd-ul are un traf toroidal, iar dac-ul un alimentator cum sunt la laptopuri si la camere video, cea ce nu suna bine la un dac cu pretentii.
_________________
/// Alpine 9855R - Audison LRX 1.400 - Audison LRX 4.5 - U-dimension JR comp - JL Audio 12W7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 10, 2010 4:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DAC-ul nu se alimenteaza direct de la 220V, nu ar avea ce face cu un toroidal.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 10, 2010 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In opinia mea, de cand a fost proiectat, DAC-ul a avut o destinatie precisa, si anume muzica stocata pe PC. Plecand de la intrarea USB pana la forma (daca se dorea un produs destinat audiofililor poti fi sigur ca venea cu carcasa serioasa si toroidal)
Asadar, raspunsul vine de la de ce asculti:
- CD-uri originale? ia playerul
- muzica stocata pe PC? ia DACul
- ai pretentii de audiofilie serioasa? atunci nici unul nici altul

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Liv32



Conectat la: 22 Aug 2009
Mesaje: 156
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Iul 10, 2010 5:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca se foloseste ca sursa pc-ul eu as merge pe Arcam rdac (permite conexiunea wireless).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Iul 12, 2010 12:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze, sint doua dac-uri in configuratie dual mono (pe care chestie ai bonus iesirile balansate). Ah, unde esti tu matematica.

Sursa (chestia neagra care o bagi in priza) e un traf clasic si atit. Redresarea si stabilizarea (liniara, cu mai multe stabilizatoare) sint inauntru. Nu cred ca ai ce imbunatati la el.

Singurul regret e ca pe usb stie max 48/16 - pe de alta parte sa fi stiut 96/24 se simtea la pret.

Piata lui mi se pare destul de clar cei care au muzica pe pc si s-au saturat de placa onboard si in mai mica masura cei care vor un dac corect la banii cu pricina (chestii de gen atf - resampling cu dsp - mai rar in zona asta de pret)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Iul 12, 2010 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci sunt 2 dac-uri pe fiecare canal? Wirelesul nu ma intereseaza, si asa o sa fie folosit numai temporar cu pc pana reusesc sa cumpar un Squeezebox touch.
_________________
/// Alpine 9855R - Audison LRX 1.400 - Audison LRX 4.5 - U-dimension JR comp - JL Audio 12W7
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 12, 2010 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Zic unii ca DacMagic este o completare foarte reusita a unui Squeezebox. Eu m-am luat dupa ei si nu regret...
_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 8 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community