FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cambridge Audio DAC Magic
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 12:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe fiecare canal e un dac stereo folosit in configuratie dual mono (wm8740 poate fi setat in modul asta). Total doua dac-uri stereo.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 12:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 10, 2010 6:59 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

cine are dacmagic in bucuresti si ma invita la un test ? pot veni si cu amplificator 840A si chiar cu casti dt880pro. chiar si cu o placa de sunet auzentech mai buna decit toate xonar-urile .

vad cu citeva pagini in urma ca unii ar lauda xonar - eu le-am avut pe toate si sint cel mult mediocre incluziv xonar STX, daca dacmagic este mai slab decit xonar atunci cu siguranta ca nu merita , dar eu m-as mira sa fie asa .
personal cred ca este mult mai bun .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum am promis, in topicul cu ARCAM rDAC, revin cu cateva poze inainte si dupa o prima modificare asupra Cambridge DAC Magic. Poze si detalii mai sunt, dar nu vreau sa vorbesc singur, deci dezvolt daca este si cineva interesat. Smile


_DSC3389.jpg
 Description:
Dupa modificare.
 Filesize:  646.38 KB
 Viewed:  167 Time(s)

_DSC3389.jpg



_DSC3386.jpg
 Description:
Demontat capacitori iesire - stanga cond. "stock", dreapta Nichicon MUSE.
 Filesize:  789.37 KB
 Viewed:  158 Time(s)

_DSC3386.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 23, 2011 11:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Interesant. Ai un plan de modding pe dacmagic? ce vrei sa obtii? ce rezultate au adus noii condensatori?
_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ionut_t



Conectat la: 16 Ian 2011
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti / Slobozia

MesajTrimis: Lun Ian 24, 2011 12:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai in primul rand vreau sa scap de sunetul "abraziv" (ca sa folosesc o metafora care este).. Planul era mai de mult, dar nu i-am dat foarte mare importanta, insa de cand am comparat cu ARCAM, m-am intaratat; Planul include in prima faza inlocuirea unor capacitori de pe partea de analogic, dar si a OP-AMP urilor de pe iesire. Pana acum, au sosit doar o parte din condensatori, urmand ca marti sa soseasca si OPA1612 (6 buc). Dupa inlocuirea condensatorilor (6 x 470uF/16V bipolari pe iesiri - Nichicon Muse, 2 x 10uF / 100V Elna Silmic II bypass pe alimentarea OP-AMP urilor si 1000uF / 35V Elna Silmic II pe tensiunea VREF a DAC-urilor), a devenit un pic mai cald, mai putin aglomerat in ce priveste piese cu voce plus 1-2 instrumente, insa la piese mai incarcate, tot lasa de dorit (treaba e ca nu prea mai ascult "joagare"). De ex. Allan Taylor - Scotty suna mult mult mai frumos dupa inlocuire, si chiar pe masura ce ascult, suna si mai bine. Chiar si la distanta de 24 ore intre auditii tot simt diferente - nu mai e cambridge cu care eram obisnuit. Abia astept OP-AMP urile Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 17, 2011 6:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ceva noutati in legatura cu DAC-ul ?
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
Pagina 9 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community