FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DIY DAC PCM1798 dual mono
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 12:32 pm    Titlul subiectului: DIY DAC PCM1798 dual mono Raspunde cu citat (quote)

Salutare.
Sunt aproape de final cu un dac in configuratie dual-mono folosind circuitul http://www.wolfsonmicro.com/products/WM8740/
Ca sursa de inspiratie am avut http://www.audiodesignguide.com/DAC_final/DacFinal.html de unde am preluat tot, mai putin etajul de iesire. Din lipsa de fonduri a trebuit sa renunt la transformatoarele de iesire si am construit un etaj activ dupa schema din datasheet (pag. 22, fig. 23) in jurul operationalului OPA2134. Sunt multumit de rezultat.
As nevoie de sfaturile voastre pentru alegerea unui etaj de iesire mai bun, am la dispozitie si alte operationale ca LME49860/LME49870 sau LM4562.
La fel am nevoie de ajutorul vostru in alegerea unei carcase. Din pacate pe piata noastra nu am reusit sa gasesc o carcasa decenta la un pret decent pentru a gazdui acest proiect.
Momentan arata cam asa:

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710


Ultima modificare efectuata Catalin C. la Dum Ian 16, 2011 8:49 pm, modificat de 3 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 12:32 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 5:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sa stii ca carcasa e poate cea mai mare problema intr-un proiect de genul asta. daca nu vrei sa cheltui sute de euro pe o carcasa calumea cea mai simpla solutie este sa construiesti una: margini din lemn si capace + fund de aluminiu. nici asa nu iesi foarte ieftin.

uite un exemplu:

http://www.kafka.elektroda.eu/podstrony/DACPCM.php
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 5:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, asa e. Si e frustrant Evil or Very Mad
Are cineva o sursa de tabla si profile de aluminiu?

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marco polo



Conectat la: 07 Iun 2005
Mesaje: 1380
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 6:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O carcasa buna, perfect finisata pt. acest proiect e 80-100euro chiar si in RO deci nu chiar sute de euro Very Happy O incercare diy s-ar putea sa te coste mai mult Confused Daca vrei mai multe detalii trimite-mi mp.
Felicitari si spor la finalizare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2008 7:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc, ai pm.
_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 18, 2009 5:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am schimbat OPA134 cu LME49870 in etajul de iesire. Sunetul s-a imbunatatit destul de mult. Ma gandesc din ce in ce mai serios sa incerc etajul de iesire pasiv cu transformatoare Lundahl.
Intre timp o sa schimb condensatorii de decuplare de pe alimentarea dac-urilor si a operationalelor cu Sanyo Oscon. Acum am Panasonic FC.
Cunoaste cineva o sursa de profile de aluminiu? Ma intereseaza cornier cu latura de 10-15mm si grosimea de 1,5-2mm.

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2009 9:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gasesti profile de aluminiu la praktiker. au diferite dimensiuni si diferite grosimi, inclusiv ceea ce cauti tu.

mult succes.......

ps: gasesti si la obi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2009 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu sacrifici un tuner vintage. se gasesc relativ ieftin si astfel economisesti o gramada de timp si bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 19, 2009 11:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As sacrifica, tuner sau cd player. Dar ce fac cu panoul frontal? Pe cel original nu-l pot pastra, iar manufacturat arata rau. Mai bine fac carcasa de la zero, asa cum mi-a sugerat ahegyes http://www.kafka.elektroda.eu/podstrony/DACPCM.php
_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2009 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am o dilema.
In foaia de catalog a CS8416, pentru una din tensiunile de alimentare scrie ca:
"Analog Power (Input) - Analog power supply. Nominally +3.3 V. This supply should have as little noise as possible since noise on this pin will directly affect the jitter performance of the recovered clock"
Pe placuta pe care e CS8416 eu decuplez aceasta tensiune cu un oscon de 820uF in paralel cu un 0.1uF ceramic smd.
Ceramicul este lipit direct pe pinii adaptorului integratului, iar osconul undeva la 3-4 cm de acesta.
Cu putin efort as putea sa lipesc ceramicul direct pe adaptor iar osconul in imediata apropiere a pinilor acestuia.
Merita sa incerc sa-i aduc mai aproape?
Care pot fi efectele acestui lucru?

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 7:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

merita sa-l aduci cat mai aproape de pinii acestuia pt o decuplare cat mai eficienta...insa,din experientele mele (si a altora de pe forumuri straine) am obs. ca valori mai mici sunt mult mai bune,de ex. datasheetul recomanda doar 10 uF decuplat cu 100n iar eu am experimentat cu valori pana in 1000uF panasonic si am ajuns la o valoare optima doar de 68uF(Tantal) - chiar si 100uF mi se parea prea mult,cu valori mai mici observand o acuratete mai mare pe inalte si un bas adanc,curat - asa ca,iti recomand sa zic o val. de 47uF Tantal si fa un test A/B cu aceeasi piesa,in aceleasi conditii si vazi daca vei simti diferente (in bine) Wink

eu folosesc 68uF pe analogic si 10uF pe digital si vl,dar in curand renunt de tot la CS8416 si intru in DAC-uri doar cu semnal de magistrala I2S printr-un buffer la partea de transport ,astfel eliminand problema sincronizarii asincrone (sau sincrone) a magistralei la iesirea din CS8416 si multe probleme de jitter...toata treaba este ca,nu e o interfata standardizata asa ca trebuie sa-ti fabrici proprii conectori de legatura
(74HC125 - 1 RON,tranzistoarele cativa bani - de diferenta in sunet,ai fi placut surprins)

Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 8:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iar daca tot optezi sa folosesti CS8416 si vrei sa aduci dac-ul la performante mai bune in privinta jitter-ului,iti recomand sa-l pui in "slave mode" adica nu el sa fie cel ce recupereaza Master clock-ul
transportului in "master mode" si sa-i fabrici un master clock de precizie (de ex. un Kwak Clock 7) folosind crystal-ul quartz din cd-playerul care-l ai drept transport si sa ataci cu acest clock pin-ul nr. 25 (OMCK) al lui CS8416;
in momentul in care CS8416 "simte" tranzitia unui clock extern pe acest pin automat inlocuieste RMCK-ul sau (adica master clock-ul ce-l recupereaza de la transportul extern) fara nici un glitch sesizabil cu
acest ceas de precizie mare care e bine sa fie cat mai aproape de dac si nu recuperat de pe semnalul spdif plin de jitter.
din start vei observa detalii mult mai multe in pasajele de nivel scazut nemaifiind mascate intre ele,un efect specific si benefic al unui jitter mai redus,iar pe urma,daca vrei performante si mai bune,il sincronizezi
acest ceas de precizie cu transportul,trimitand inapoi acest ceas nou cu care alimentezi DAC-ul catre transport (printr-un buffer),astfel ai o sincronizare sincrona cu transportul in locul unei asincrone.
(bineinteles in cazul acesta intrerupi circuitul propriu de oscilator master clock al transportului)
mai bun decat atata nici ca mai poti obtine Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 9:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

the SAGA continues Very Happy

apoi,daca vrei performante SI MAI BUNE,se stie ca etajul analogic limiteaza in general performanta si naturaletea sound-ului acestor DAC-uri.
m-am uitat pe datasheet-ul de la wolfson si e de tip voltage out cu iesire diferentiala,astfel ca ai putea aplica cu succes montajul cu lampa ce l-am folosit si eu cu rezultate spectaculoase!
astfel sa storci toata seva de la acel DAC,iti recomand sa faci rost de un traf (de pref. toroidal) de 110-120V (40 mAH) pt. tensiunea anodica si o alta infasurare de 6,3 - 7V (800 mAH) pt filament,apoi sa-l contactezi
pe @ionut1971 pt. o dubla trioda 6H6P (15 RON) si cu ajutorul catorva condensatoare de filtraj si cateva rezistente montate pe soclul lampii sa fabrici un etaj simplu de iesire pe lampa care-l vei alimenta din
iesirea negativa (VOUTLN si VOUTRN) a DAC-ului pt ca montajul cu lampa inverseaza faza.
daca te hotarasti sa-l faci,ma cauti pe pm si iti dau valorile exacte ale pieselor pt aceasta trioda
astfel ai stoarce tot ce poate acest DAC si lampa avand alimentare de 150V si un slew rate ft. mare (practic viteza luminii in vid,filamentul chiar este in vid) ai obtine un sunet curat cu acuratete fantastica si medii specifice lampii fara coloraturi proprii ale operationalelor din etajul analogic ce-l ai acum
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Catalin C.



Conectat la: 19 Oct 2004
Mesaje: 222
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 9:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rolling Eyes
As renunta bucuros la CS8416.
Motivul pentru care-l folosesc este urmatorul.
Pentru redare audio folosesc pc-ul, mai exact o interfata USB cu iesire I2S pe baza unui PCM2707. Am incercat sa conectez dac-urile direct I2S dar am avut autooscilatii de care nu am reusit sa scap decat eliminand conexiunea galvanica cu pc-ul.
Initial am vrut sa fac separarea galvanica la nivelul interfetei USB dar nu am reusit. Nu mi-a trecut prin cap ca as putea sa o fac la nivelul I2S.
Acum, asa cum vad la tine, as pune acel 74HC125 si repetoarele pe emitor, dar in continuare as intra in 3 transformatoare. Asa as obtine si izolarea galvanica si eliminarea conversiei inutile I2S-SPDIF-I2S.
Bat campii?

_________________
Vand diverse
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22710
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
omudenisip



Conectat la: 05 Iun 2006
Mesaje: 294
Locatie: MM

MesajTrimis: Mar Feb 10, 2009 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

sigur,poti folosi transformatoare "pulse" drept izolator galvanic (cu raport 1:1) de preferabil cu terminatia de 50 de ohm in capat (la receptor) si folosesti cablu belden RG58C/U tot de 50 ohmi de legatura,am obs. ca aceste cabluri fiind net superioare celor coaxiale de 75 ohmi si sunt folosite cu succes in radiofrecventa deci nu sunt "cazatoare" pana in ordinul gigahertilor...
de asemeni tu folosind 128x oversampling la acel dac (implicit) va trebui sa transferi si masterclock-ul (MCK) deci vei avea in total 4 conexiuni comparativ cu cele 3 de pe desen (la NON-OS nu ai nevoie de MCK)
dar incearca inainte fara acele transformatoare si vezi cum se comporta
mult de lucru dar daca in final satisfactiile sunt mari ,merita Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community