FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
cine ma poate ajuta cu niste info despre un canon s5is?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
andrutu



Conectat la: 12 Dec 2008
Mesaje: 1

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2008 11:13 pm    Titlul subiectului: cine ma poate ajuta cu niste info despre un canon s5is? Raspunde cu citat (quote)

am o oferta la un Canon Powershot S5is si vreau o parere...nu prea ma pricep la aparate foto si am nevoie de ajutorul vostru.
eu l-as putea lua de la un prieten cu 600ron...as vrea in primul rand sa stiu daca s-ar merita sa dau banii acestia pe el.

am si un link cu aparatul:
http://www.dpreview.com/reviews/canons5is/

si o ultima intrebare :

la ce ar trebui sa ma uit inainte sa il cumpar, sa ma asigur ca nu are defecte?


eu am sa ma uit la lentila sa nu fie zgariata, am sa fac vreo 2 poze si vreun filmulet sa vad daca ies clare....
ar mai fi ceva?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Dec 12, 2008 11:13 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
florinelu



Conectat la: 12 Oct 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2008 7:53 pm    Titlul subiectului: Re: cine ma poate ajuta cu niste info despre un canon s5is? Raspunde cu citat (quote)

Am eu S5, luat de nou. Sincer m-a cam dezamagit pe o de o parte, am avut un S1, mi se pare ca acela nu avea zgomot atat de mare la ISO mai mare de 200. Poate ca si din cauza display-ului mai mic.
Pe de alta parte are si puncte bune S5-ul: focus asistat ( S1 nu avea Mad ) rapid, display mare, filmeaza la fel de bine ca S1, S3. La banii astia ar merge sa-l iei cu conditia sa nu aiba vreun defect ascuns. L-a reparat vreodata? Garantie mai are?
Aparatul este misto, face si foto si film (excelent) si este ideal ptr vacante, concedii dar repet, este destul de zgomotos la ISO mare (in comparatie cu modelele predecesoare). As adauga ca si stabilizarea optica imi pare un pic "instabila". Este posibil sa fie si display-ul mare de vina, se vad mult mai bine eventualelel neajunsuri. La vechiul meu aparat, cu LCD-ul miniscul, nu prea vedeai mediat eventualele defecte.
Eu fortez camera, in limita iluminarii desigur, sa trag cu ISO max 200 si folosesc blitul incorporat pentru compensare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djkrys5



Conectat la: 25 Oct 2004
Mesaje: 63
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 10:31 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu zic ca merita toti banii chiar mai mult , intr-adevar zgomat mare la iso mai mare de 200, in rest este un bridge foarte reusit, iar la 600 de ron eu nu as mai sta pe ganduri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
florinelu



Conectat la: 12 Oct 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 10:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate cu meritatul...eu sunt un pic nemultumit doarece mai mult decat ocazional am avut acces la diverse DSLR-uri si involuntar fac comparatie cu ISO-ul acestora. Este o camera buna pentru clasa ei.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La aparatele acestea nici nu conteaza daca este zgariata lentila, oricum acea zgarietura este departe de planul de focalizare. Cum nici firele de par de pe sticla nu apar in poze.
Problema cu S5-ul este ca nu este deloc wide! Adica daca vrei poze in casa sau la o zi de nastere la o terasa, ciuciu, trebuie sa te dai 2 metri mai in spate.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
florinelu



Conectat la: 12 Oct 2006
Mesaje: 4
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 05, 2009 10:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dreptate cu wide-ul , am uitat complet... nu are deloc. Foarte slab in privinta asta, chiar deranjant. Modelul de la Canon care a inlocuit S5, nu mai stiu cum ii zice, a rezolvat problema asta din cate scrie prin review-uri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djkrys5



Conectat la: 25 Oct 2004
Mesaje: 63
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 14, 2009 11:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si care este modelul acesta, momentan " imi scapa"?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 14, 2009 3:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt destul de multe modele mai wide, iti recomand dpreview.com, si mai interesant este kenrockwell.com care spune lucrurilor pe nume (sectiunea technical)
Bani sa fie ca aparate exiata pe toate gusturile!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ainfo



Conectat la: 19 Apr 2010
Mesaje: 8

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dac arată ca nou și hu are hibe eu zic ca e ok, face banii.

are aceleași neajunsuri ca majoritatea camerelor din categoria ei de preț.

dar mi s-a părut ca filmează 640x480 mai ok și mai cursiv decât alte camere.

am mai folosit fuji s5700 și s9600

oricum nici unu nu e ok. Dacă ești pretențios.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Dum Iun 06, 2010 10:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este mare diferenta de calitate intre cel made in japan aparut prima data pe piata si cel made in china. Am luat acest model printre primele aparute, made in japan, dupa 6 luni a cumparat un prieten made in china, pana si zgomotul motorasului de la obiectiv era altul si se auzea pana si in inregistrarile video. Daca este made in japan merita.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community