FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplif 4 canale pt difuri de 35w
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Va apreciez,eu prefer sa ascult muzica (e adevarat la un nivel low entry) in casa unde imi petrec mult mai mult timp decit in masina.
In casa am o linie Yamaha si boxe NS777 acelasi brand.
Am ascultat muzica pe sisteme hi-end (Briston,boxe Dynaudio Contour 3.4) si stiu ce implica asta ori eu am alte hobby-uri sau daca il am e la un nivel ceva mai redus.In masina nu stau mult,ocazional si daca am investit in difuri ziceam sa incerc si un amplif, sa observ diferentele.
Din ce-i postat aici mi-ati recomanda ceva sau sa merg pe alta marca,premium?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despe ce buget vorbim?
_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.Cine e MITICA?
2.Secret.Acum serios,dati-mi nume de branduri si puterea.
De preferat ieftin si bun.Nu vreau sa dublez pretul masinii...Acum spuneti si voi.
Masina e o Laguna 2.0T benzina 200cp,full.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pioner GM-6300F
Putere 4 x 80 Wrms @ 4ohms

Aprox. 720Ron.
Eu asta as alege!

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:37 pm    Titlul subiectului: amplif Raspunde cu citat (quote)

Multam fain.
Poate fi si alta marca,nu neaparat ca difurile.
Daca mai aveti sugestii va rog sa le prezentati.
ps:nu e prea mult 80w?Am vazut ca aveti cunostinte temeinice si mai indraznesc sa intreb:nu e prea mult?Nu gasesc ceva mai putin puternic,undeva pe la 60w sau ampliful asta e chiar ok?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In gama aceasta de pret ampliful este ok.
Am urmarit intradevar linia Pioneer.

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:48 pm    Titlul subiectului: Amplif 4 canale pt difuri de 35w Raspunde cu citat (quote)

http://www.carsound.ro/amplificator-auto-pioneer-gm6300f-p-2128.html

Totusi,spune ca are 4x60w la 4 ohm iar in alta parte 4x80w la 4 ohm...sau 4x120 la 8 ohm...
Care e puterea lui?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Datele le-am luat din ultima lista a stocului importatorului.
_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 9:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.pioneer.eu/eur/products/25/29/182/GM-6300F/specs.html
4 x 60W

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 10:01 pm    Titlul subiectului: Amplif 4 canale pt difuri de 35w Raspunde cu citat (quote)

Da,asta e altceva,mi se parea ciudat ca un amp din seria 6xxx sa aibe 80w.
Apropo,vad ca e cam energofag,trebuie un al doilea acumulator auto sau nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 10:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing
nici vorba
Consum maxim 35A!

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2009 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stiu difuzoarele alea si pretentia producatorului ca sunt special pentru Renault.Pretentia se refera sau reduce la compatibilitatea cu sistemul de prindere mecanica la instalare si prin faptul ca sunt inguste in spatiu ala nu intra difuzoare clasice cu magneti mari.

Acum probabil ca sunt instalate de ceva vreme si ai avut timp sa te obisnuiesti cu sunetul dar initial dupa schimbare sunau mult mai bine decat cele stoc?
Daca raspunsul este "da sunau grozav, fantastic" atunci un amplif te poate ajuta, daca este nu sau "nu sunt sigur", sunau ...altfel, atunci ampliful nu te va ajuta.
Imi este teama ca ideea de a folosi un amplif este indusa de faptul ca nu esti deloc satisfacut de rezultatul inlocuiri, cel putin eu asa deduc.Daca totul ar fi fost minunat nu ajungeai la concluzia ca este necesar un amplif.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2009 10:53 am    Titlul subiectului: amplif Raspunde cu citat (quote)

Nu,puf,rationamentul este altul.Da,clar se auzea mai bine si o sa spun ca in casa am o statie 2x60w care miscau o pereche de 2x80w iar acum misca o pereche de 2x100wRMS.Sunetul e mai clar,evident si asta fara sa fac initial alte modificari (cabluri,bi-wiring-care au schimbat si mai mult in bine sunetul).

Sa presupunem ca HU original care se spune ca scoate 4x40w ar scoate 40w insa eu cred ca acea putere este maxima,muzicala, nu RMS.Daca e asa (si am toata convingerea ca asa este) inseamna ca puterea RMS e pe undeva pe la 4x15w maxim (aici imi exprim o parere).
Daca am schimbat difurile originale care mergeau pentru 4x40w maxim (respectiv pentru 4x15wRMS) iar difurile noi sint pina la 180w maxim si 35w RMS asta inseamna ca e necesar un amplificator.Si,oricit de puternic ar fi un amp dintr-un HU,eu cred (poate gresit) ca un alt amp,dedicat ar aduce un plus.
E ca la statiile home cind ai inainte de amp si un preamp.
E adevarat ca am cautat mult pina am gasit aceste difuri si m-am bucurat pentru ca aceasta compatibilitate m-a ajutat sa schimb tot sistemul in 5-10 minute,nu am tinut neaparat la Pioneer insa asta am gasit cel mai bun pe 13cm.Am spus in alt forum ca nu vreau investitii majore,inele MDF,difuzoare de 16cm,etc,stiu povestea si acum ca ati aflat ce ma mai roade e cu atit mai clar.
IM mi-a recomandat acel amplif Pioneer din seria 6 si cred ca acela va fi.

E vreo problema daca folosesc vreunul din cele enumerate din primul post al topicului sau e mult mai bine sa merg pe acelasi brand stiind si faptul ca Pioneer a investit mult in ultima vreme in acest tip de sisteme...?
Nu ma deranjeaza pretul,acum vreau compatibilitate:se pupa mai bine Pioneer cu Pioneer sau ar fi mai bun unul din amplifurile de pe prima pagina pentru difurile mele?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2009 8:20 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

daca nu ai pretentii de la sunet, un amplificator complica mult situatia. o sa fie nevoie de cel putin urmatoarele lucruri : cabluri RCA, cablu alimentare cu siguranta tras din baterie. mai bine schimbi HU ca sunt destule care presteaza mult peste cel original de pe masina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 24, 2009 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca insisti cu ampliful ramai pe Pioneer , sigur difuzoarele sunt testate cu amplifuri de la acelasi producator, sansa ca ceva sa nu se pupe este eliminata 100%.
Partea proasta este ca ampliful va prelua sunetul de aparatul original asa cum este acum si il va amplifica cu toate bubele existente.Ca sa fie si mai rau nu ai iesire de linie si va trebui sa folosesti adaptoare de nivel care mai transforma semnalul de iesire difuzoare in semnal de linie, binenteles cu alte pierderi calitative deloc neglijabile.
Mai departe, instalatia cu astfel de improvizatii si adaptari este sensibila la noise si este probabil si posibil sa auzi in difuzoarele amplificate, zgomotul dulce al alternatorului.
In conditii ideale cand nu te lovesti de probleme ce poate aduce ampliful in plus in situatia asta?: volum mai mare, distorsiuni mai mici, ceva dinamica dar absolut nimic pe partea de raspuns in frecventa, nu va aduce mai mult bas sau mai multe inalte nu va modifica timbrul sunetului , pe scurt se va auzi mai tare cu riscul sa apara zbarnaieli , vibratii parazite in portiere.

Sa nu intelegi ca vreau sa te descurajez vreau sa iti arat ca trebuie sa lucrezi la nenumarate amanunte pentru a obtine sunet mai bun, prin simpla inlocuire a unor componente nu ajungi nicaieri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community