FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
un scenic - imbunatatire linie audio

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diana.d



Conectat la: 27 Noi 2006
Mesaje: 81
Locatie: baia mare

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 12:10 am    Titlul subiectului: un scenic - imbunatatire linie audio Raspunde cu citat (quote)

se da masina mea , reno scenic 1.9 dci 2003 .
am avut in ea casetofon standard si l-am dat afara si am pus la o firma la mine in oras un cd player pioneer DEH-4000UB ( aici e vizibil modelu http://www.o firma.ro/produse/CD_Playere_MP3/Pioneer/DEH-4000UB/ )
si la sfatul baiatului de acolo am inlocuit si boxele , pe spate mi-a pus kicker DS5250 si pe fata ceva pioneer tot de 13 au fost cam 1 mil bucata si alea si mai sunt cele de inalte din bord standard care is mici .

Acuma problema este ca nu am suficient bass in masina si cele din spate se aud mai tare ca alea din fata la volum pana in 40% alea din spate le acopera pe astea din fata si ma elerveaza .

As vrea am mai multa putere si ma intereseaza atat un bass profund cat si inaltele . Ce se poate face la un cost asa mai moderat .
As vrea sa am si eu o idee inainte sa ma duc iar la magazin si sa le zic ca vreau linie audio i sa experimenteze aia pe mine sau sa mi vanda ce nu le trece.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 12:10 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 12:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt a egala sunetul fata spate, ai FADER-ul daca nu ma insel.

apoi poti pune un sub hertz mic in portbagaj, ai garantat bass suficient. dar nu stiu unde sa te trimit decat in bucuresti.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diana.d



Conectat la: 27 Noi 2006
Mesaje: 81
Locatie: baia mare

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 12:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fader ... hmm Smile am vazut asa ceva in manual de la aparat , o sa citesc cu atentie cred ca i dau de capat . oricum mi-a luat o saptamana sa vad cum naiba se schimba posturile pe radis Laughing ( nu ma injurati va rog is blonda sub acoperire )

eu ma gandeam la ceva de genu http://www.o firma.ro/produse/Subwoofere_auto/Magnat/B30_Bass_Pack/

un kit de asta ar fi ok ? sau in fine si marca aia de care zici tu am vazut da nu au set .

Intrebare intrebatoare : un woofer pus in masina nu va acoperi difuzoarele astealalte in asa fel incat sa aud doar bass? ca nu vreau sa se intample asta . Si cu innaltele ce fac ca eu vreau si de alea ... Neaparat Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 12:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

depinde cum e setat. nu trebuie sa acopere nimic. din pacate astia care instaleaza au foarte prostul obicei sa puna gain-ul la maxim si sa bubuie aiurea subwooferul in loc sa ai muzica.

cred ca orice set e bun pt un nivel decent de bass. important e sa ai ceva setari la amplificare pt a controla semnalul cat mai bine.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diana.d



Conectat la: 27 Noi 2006
Mesaje: 81
Locatie: baia mare

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 1:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok hai sa vad ce a fi luni ca trebe sa ma duc sa mi iau si tv . asta e bugetu , cam 3000 ron pe care trebe sa i impart si tv este 2500 aprox deci mai am 500 pt bass .
sa vedem ce mi pot da astia de 500 . Clar cu montat cu tot .
oricum is baieti ok data trecuta mi-au montat tot repede si am platit doar 20 lei manopera si aparatura .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 9:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pachetul ala cu subwoofer in incinta inchisa, de compresie cu siguranta nu va ineca nimic cu presiuni acustice majore.
Basul produs este scurt si destul de controlat nu e o bubuiala cum se aude din celebrele tuburi bas-reflex.
Pentru difuzoare poti cere opinia instalatorilor care si vand si instaleaza pachetul sau mai bine vorbeste cu persoanele responsabile de acolo, Mihai sau Vlad care au experienta chiar in domeniu competitional.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diana.d



Conectat la: 27 Noi 2006
Mesaje: 81
Locatie: baia mare

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e f ok ca e de compresie . nu mi trebe nici un buhuit ca ascult muzica pt mine nu pt jumate cartieru sau restu participantilor la trafic . Da ce naiba daca vor sa asculte muzica mea sa plateasca no sa platesc eu bani ca sa asculte ei !
Era inchis azi o sa merg luni sa vad ce pot sa rezolve baietii .
Un pic de bass e ok , si pretul e mic ... oricum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Dec 27, 2008 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si daca avea bass-reflex, era irelevant, conteaza cum il regleaza, pt muzica sau bubuiala.
alea de la hertz au bass-reflex si reglate cum trebuie se integreaza perfect in sunet, nu stii ca e subwoofer, nu bubuie nimic.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community