FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recunoaste cineva melodia?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Xp3rT



Conectat la: 12 Sep 2009
Mesaje: 4
Locatie: Braila

MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 10:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Merci pentru raspuns Alexandru, dar din pacate nu este piesa cautata Sad Orchestratia este intr-adevar asemanatoare. Insa, repet: piesa cautata de mine nu are nimic vocal, e numai instrumentala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Sep 30, 2009 10:06 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Alex Badea



Conectat la: 08 Noi 2008
Mesaje: 138
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Oct 30, 2009 1:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stie cineva piesa asta?

http://www.youtube.com/watch?v=GIChBw5CUP0
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alex Badea



Conectat la: 08 Noi 2008
Mesaje: 138
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Vin Oct 30, 2009 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nobody?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ALEKS



Conectat la: 05 Mar 2005
Mesaje: 287
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Noi 14, 2009 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine ma poate ajuta sa identific piesa aceasta din link-ul urmator?

PISTA2.ZIP

E din anii 1980, de pe una din benzile mele vechi si din cate inteleg eu, zice ceva de genul:

I'm your devotion,
You're my kind of man.
I can't control my emotion,
When i see you again.

Entertain me and try me
With your magic touch
.......... my baby
I want you so much.

Love me, love me
Now the time is right
Touch me, touch me
Everyday and night

Give me a feeling of attraction
You kept me waiting so long
Yes I'm ready for action
You can do me no wrong

Entertain me and try me
With your magic touch
.......... my baby
I want you so much.


Multumesc aniticipat,
ALEKS

_________________
AKAI Electric Company Ltd.
Lumea Tuburilor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
gid



Conectat la: 11 Feb 2008
Mesaje: 374
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 19, 2009 2:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aveti idee cum se numeste melodia care incepe la 1:50?
http://www.youtube.com/watch?v=NpD2x5JbsWA
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mathe adrian



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 40
Locatie: sibiu

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 7:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tot ce pot sa iti spun este: Peter Joseph. Wink el este cel care a facut muzica pentru acest documentar.look it up.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 12:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stice cineva cum se cheama piesa ce canta in fundalul acestui clip?
http://www.youtube.com/watch?v=5AOBvD8Fib0

Multumesc.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2010 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Caut o versiune a unei melodii, si anume Nature boy, cantata de o femeie.Am primit melodia cu alt nume, - Acuratete Tonala - Frecvente Medii (naturalete si autoritate medii, ambianta, imagine).E de fapt folosita ca piesa de test ptr a evidentia acuratetea tonala, a scoate in evidenta mediile.Imi place mult vocea madamei, dar nu stiu cine este.Imi pare cunoscuta, dar nu stiu de unde sa o iau.Poate isi da cineva seama.Melodia o canta si Nat King Cole aici
http://www.youtube.com/watch?v=Iq0XJCJ1Srw&feature=related
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2010 11:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As avea si eu o intrebare, fiindca dau dovada ca stau destul de bine la INcultura generala in ceea ce priveste muzica clasica, dupa ce compozitie si apartinand cui, e luata melodia asta ?
Pompon Finkelstein And Christophe Couderc - The Visit Opus 1 (After Arabian Day)
Desi pe titlul original, pe CD, scrie si "After Arabian Day", recunosc ca nu am reusit sa gasesc carui compozitor ii apartine originalul, si cum se numeste.
Felul in care au interpretat cei doi aceasta versiune mi se pare foarte reusit (iar din pacate calitatea versiunii de pe youtube strica mult efectul, cine vrea originalul sa-mi dea un PM si i-o trimit pe messenger, wav / flac / etc... )

Multumesc.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2010 10:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Identificarea unor piese se poate face si cu ajutorul aplicatiei TrackID, instalata pe majoritatea telefoanelor Sony Ericsson:
http://www.sonyericsson.com/product/trackid/
La cateva piese banale de la radio reusita a fost de 100%, insa la jazz si la muzica neritmata isi cam rupe dintii, n-a recunoscut mai nimic.
De exemplu la intrebarea lui andyc :
Citat:
Stice cineva cum se cheama piesa ce canta in fundalul acestui clip?
http://www.youtube.com/watch?v=5AOBvD8Fib0

Multumesc.

telefonul meu raspunde:
Loneliness House - Greg Brown de pe discul Slant 6 Mind
Habar n-am daca e asa, pe youtube n-am gasit piesa asta, dar versurile par sa fie astea:
http://www.gregbrown.org/gbslant6mind.html#loneliness
s-ar putea s-o fi ghicit Sony Ericsson ! Cool

Pentru mine insa, care caut o piesa de prin anii '79-80 nu exista nici o aplicatie.
Nu stiu nici cum se numea, nici cine o canta, tin doar minte ca era o piesa care descria "cum se face o melodie". Atmosfera era de studiou de inregistrari in care se improvizeaza: piesa incepe cu un instrument, parca bateria, dupa o scurta discutie mai intra inca unul si tot asa mai departe. La un moment dat parca mi-amintesc cum, in lipsa unui instrumentist invita pe cineva din afara studioului sa cante la instrumentul respectiv si usor-usor ia nastere o piesa ritmata, destul de reusita.
Din pacate, de atunci n-am mai ascultat piesa respectiva, iar sansele de a asculta din intamplare piesa scad cu fiecare an, muzica ascultata acum e de cu totul alta factura.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2010 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan a scris:

Nu stiu nici cum se numea, nici cine o canta, tin doar minte ca era o piesa care descria "cum se face o melodie". Atmosfera era de studiou de inregistrari in care se improvizeaza: piesa incepe cu un instrument, parca bateria, dupa o scurta discutie mai intra inca unul si tot asa mai departe. La un moment dat parca mi-amintesc cum, in lipsa unui instrumentist invita pe cineva din afara studioului sa cante la instrumentul respectiv si usor-usor ia nastere o piesa ritmata, destul de reusita.



Nu cred că are legătură cu postul tău, dar exact așa e ultima piesă de pe Gato Barbieri - Chapter One: Latino America din 1973, parcă - albumul meu favorit cu Gato. În cazul în care ce cauți tu este o piesă latino jazz cu derapaje free, atunci poate fi asta Laughing



dacă nu e ăsta, nu-i nimic, merge la recomandări muzicale (nota 10+)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2010 11:00 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu , nu e asta Bibi, aia era mai mult disco sau pe-acolo, nu mai tin minte mai nimic, doar inceputul ala atipic mi-a ramas in minte.
Tare mult as vrea s-o reascult. Probabil ca mi se va parea vreo fasaiala ca melodie, totusi in mintea mea e legata de o etapa importanta in viata mea si asta ma tine aproape de "vremurile (mele) bune"..

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2010 11:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
telefonul meu raspunde:
Loneliness House - Greg Brown de pe discul Slant 6 Mind

Asta e! Smile O gasisem iar intre timp am cumparat si discul. Multumesc oricum. Interesanta aplicatia TrackID, pacat ca e doar pe SE.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 10, 2010 10:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

andyc a scris:
Citat:
telefonul meu raspunde:
Loneliness House - Greg Brown de pe discul Slant 6 Mind

Asta e! Smile O gasisem iar intre timp am cumparat si discul. Multumesc oricum. Interesanta aplicatia TrackID, pacat ca e doar pe SE.

Ce fain! Chiar se pricepe TrackID!
Din pacate, dupa ce recunoaste piesa, nu te lasa sa asculti versiunea originala, ca sa verifici daca a ghicit corect. Ai doar cateva optiuni printre care si "Cumpara". Ca sa verific daca a ghicit corect(in cazul piesei de fata) am ales singura optiune care in final mi-ar fi permis sa ascult piesa gasita si anume "Cumpara". Culmea este ca dupa ce am apasat "Cumpara" n-a reusit sa gaseasca piesa, ca s-o pot cumpara. De asta am zis ca nu stiu daca a ghicit corect, practic odata aflat numele piesei , n-am reusit s-o gasesc nicaieri s-o ascult...

P.S. Eu imi caut in continuare piesa....

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Lun Apr 12, 2010 5:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan a scris:

Pentru mine insa, care caut o piesa de prin anii '79-80 nu exista nici o aplicatie.
Nu stiu nici cum se numea, nici cine o canta, tin doar minte ca era o piesa care descria "cum se face o melodie". Atmosfera era de studiou de inregistrari in care se improvizeaza: piesa incepe cu un instrument, parca bateria, dupa o scurta discutie mai intra inca unul si tot asa mai departe.

Nu prea are cum sa fie asta, insa "povestea" curge asemanator si J.J. Cale e de nota 10 Smile
http://www.youtube.com/watch?v=88tA5zql6CQ
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3 ... 17, 18, 19, 20  Urmatorul
Pagina 18 din 20

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community