FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cel mai FIABIL HDD @1,5tb, recomandari
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 2:02 pm    Titlul subiectului: Cel mai FIABIL HDD @1,5tb, recomandari Raspunde cu citat (quote)

Doresc sa achizitionez 2 HDD-uri de minim 1TB pe care le voi folosi intr-o matrice RAID pentru a stoca o colectie de muzichie in format .wav (in curand colectia mea de discuri CDDA v-a fi "pusa pe liber")
Ma intereseaza daca aveti cunostiinta care ar fi la ora actuala cele mai SIGURE drive-uri din punct de vedere al FIABILITATII acestora.
Nu ma intereseaza sa fie cel mai rapid HDD, nici rata de transfer.Bineinteles ca exclud SSD-urile din start din cauza pretului prohibitiv.
Astept pareri cat se poate de argumentate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 2:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vespa



Conectat la: 29 Sep 2008
Mesaje: 59
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate am inteles HDD Samsung 1000 GB SATA2 32MB HE103UJ http://www.mediadot.ro/hard-disk-uri/hdd-samsung-spinpoint-f1-raid-class-1tb
Are 7 ani garanție si e cel mai fiabil hdd in sistem single user .
Iar Seagate ST31000340NS daca este folosit in regim de file server - mai multi utilizatori simultan - 5 ani garantie.
Conform Tom\'s hardware astea ar fi cele pentru care sa optezi. Si integrqatorii gen dell prefera cam aceleasi firme.

Eu am cumparat doua seagate ST31000340NS acum 6 luni. Unul dintre ele a crapat dupa 3 luni de utilizare redusa si folosind un sistem os vista 32 single user. Si un western de 500 mi-a crapat dar la firma asta e ceva obisnuit. Smile)

Dupa ce m-am ars cu seagate vreau sa incerc si eu samsung... poate e mai bun. Garantia mai mare ar trebiui sa fie un semnal.
Pe de alta parte cele de 1,5 tb seagat dupa ce ca sunt foarte zgomotoase pica pe capete.

Parerea mea este ca in acest moment hddurule de mari dimensiuni nu sunt atat de fiabile pe cat ar trebui. Prorbleme de mecanica inca nu sunt rezolvate. Evident as recomanda o matice raid mirror pentru a evita pierderea datelor. Pentru ca daca un hdd iti crapa producatorul nu va incerca sa il repare ci doar il va schimba. Iar ca sa recuperezi datele in romania te consta ceva pana aproape de 500 de euro....si pierzi si garantia.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Serby



Conectat la: 01 Feb 2004
Mesaje: 1436
Locatie: Kronstadt

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 4:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti recomand hard diskurile de 640 Gb de la Western Digital pentru ca au doar 2 platane - deci mai putine capete -> risc mai mic de failure si in plus au nivel de zgomot foarte mic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 4:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vespa a scris:
Si un western de 500 mi-a crapat dar la firma asta e ceva obisnuit. Smile)


Ciudat, eu am folosit pana acum doar HDD-uri WD, in toate calculatoarele pe care le-am avut, + la serviciu, si nu a crapat niciunul, nici dupa 5 ani de folosire zilnica... Rolling Eyes
Sus
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DE preferat un hdd fabricat de cineva care cu asta se ocupa.(WD,Seagate,etc) Testele cu hdd Samsung in cele mai multe cazuri sunt facute pe bani multi,marketingul agresiv al celor de la Samsung il vedem in fiecare zi pe strazi;ei fac cele mai bune monitoare,televizoare,masini de spalat,prajitoare de paine,etc...Nu am nimic cu produsele Samsung,am avut 2 monitoare de la ei excelente, personal prefer sa cumpar anumite produse de la cei care sunt profesori in domeniu.
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 5:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momentan am un singur WD de 1TB black caviar, d.p.d.v. al zgomotului e aproape Ok (in seek cam cloncane), de transfer peste asteptari, de trantit si plimbat in rack inca nu l-am testat.
De Seagate ma feresc de cand au preluat Maxtoru', in Samsung nu (prea) am incredere, Maxtor iasa din discutie din start...mai raman Toshiba si WD dintre cei care AU EXPERIENTA intr-ale "chitibuselilor"...
Ar mai fi varianta unui file server folosind HDD de 2,5'' deoarece au consum mic si par mai rezistente la socuri mecanice.
Asa cum am zis nu ma intereseaza pentru fisiere video HD, niste drive-uri de 5400rpm sunt arhisuficiente pentru ceea ce mi-am propus sa fac.
Pana la versiunile de 400gb Seagate m-au servit si inca servesc OK, cele de 400 se pare ca au ceva bug-uri in firmware (pe ambele sisteme, acelasi tip de HDD , DIN ACELASI LOT mi-au facut aceiasi figura in sensul alterarii DOAR a tabelei de partitii in ACEIASI SAPTAMANA...cam ciudata "coincidenta")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 6:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu in ultimul timp am achizitionat numai Samsung, deoarece sunt silentioase si reci.
Nici unul dintre cele 3 bucati achizitionate in ultimii 2 ani nu face figuri. Cum nu fac figuri nici Seagate-urile mai vechiute(>3 ani)
Solutia de buget ar fi bazata pe WD de 1 tera, varianta aceea Green.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vespa



Conectat la: 29 Sep 2008
Mesaje: 59
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 7:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
Vespa a scris:
Si un western de 500 mi-a crapat dar la firma asta e ceva obisnuit. Smile)


Ciudat, eu am folosit pana acum doar HDD-uri WD, in toate calculatoarele pe care le-am avut, + la serviciu, si nu a crapat niciunul, nici dupa 5 ani de folosire zilnica... Rolling Eyes


cumpara de 500 sau mai mari si o sa vezi diferenta in scurt timp.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc un WD de 500G (de 2 luni) pentru stocare de albume, si mi-am facut back-up pe DVD pentru toate albumele !
_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Initial am vrut sa fac un RAID, dar m-am gandit ca daca crapa sursa (din diverse motive) crapa ambele discuri.
Cred ca e mai sigur un al doilea HDD de back-up, extern, pe USB, cu sursa independenta.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 9:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

CC a scris:
Initial am vrut sa fac un RAID, dar m-am gandit ca daca crapa sursa (din diverse motive) crapa ambele discuri.
Cred ca e mai sigur un al doilea HDD de back-up, extern, pe USB, cu sursa independenta.


Pe DELL n-o sa vezi sursa care livreaza supratensiune in veci !
Pe "conserve" de 3-la-leu DA !
Iar de HDD extern pe usb nici vorba, alea au cele mai JALNICE surse...de 6-la-leu Sad

Ma tot roade sa iau un HDD de la WD modelul BLACK CAVIAR RE-3, cel pentru servere, e mai scump cu cca 90 ron dar are 5 ani garantie fiind destinat aplicatiilor "stresante"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Ian 08, 2009 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma gandeam ca poate Renel-ul sa-ti mai livreze vreo supratensiune si sa nu tina protectiile din PC.

Am avut si o experienta neplacuta cu RAID-urile.

Prin 2001 lucram pe niste masinarii ce foloseau Seagate (SCSI de 1G) in RAID, pentru securitate maxima.

Am avut neplacerea ca dupa o noapte de software replacement (facut doar pe unul din discuri) sa-mi crape discul master (pe care era softul nou) in timpul oglindirii.
Nu mi-a venit sa cred ca mi se intampla asa ceva Shocked Shocked Shocked
Ma uitam la eroare pe ecranm si credeam ca visez.
In rest nu am vazut probleme cu RAID-urile.

Cum merge RAID-ul pe PC ?
Se scrie instantaneu pe ambele discuri sau se face oglindire din timp in timp ?

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 1:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vespa a scris:
nicumur a scris:
Vespa a scris:
Si un western de 500 mi-a crapat dar la firma asta e ceva obisnuit. Smile)


Ciudat, eu am folosit pana acum doar HDD-uri WD, in toate calculatoarele pe care le-am avut, + la serviciu, si nu a crapat niciunul, nici dupa 5 ani de folosire zilnica... Rolling Eyes


cumpara de 500 sau mai mari si o sa vezi diferenta in scurt timp.


Pai, am unul de 500 Gb. de peste 14 luni, si altul de 750 Gb. cam de un an de zile, folosite intensiv, zilnic, acasa...

Asta, ca sa nu mai vorbesc de cele cateva sute de la serviciu...

Dar, nu vreau sa fac reclama la nici o firma, fiecare cumpara pe barba lui...
Sus
Vespa



Conectat la: 29 Sep 2008
Mesaje: 59
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

[quote="nicumur"][quote="Vespa"][quote="nicumur"]
Vespa a scris:

Dar, nu vreau sa fac reclama la nici o firma, fiecare cumpara pe barba lui...


Nu e vorba de reclama insa mi-e mi-a crapat unul iar unui prieten 2 de 500 WD. In mai putin de 3 luni toate si unul dintre ele dupa neutilizarea pc-ului timp de o luna... Toate au aceeasi problema mecanica, capetele de citire se blocheaza si nu mai citesc infomatia de pe platane.

Intrebare off-topic... se poate intampla acest lucru din cauza ca hardurile sunt puse in carcasa pe verticala? carcasa are un sisteme de prindere a hardurilor numai pe verticala.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Shtef



Conectat la: 14 Ian 2005
Mesaje: 389
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 09, 2009 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Padure fara uscaturi nu exista. Acuma depinde de noroc....cad si cele mai scumpe destinate serverelor....d-apoi astea de uz personal.

Asa ca fiecare iti va sugera alte harduri in functie de experienta proprie...dupa cum vezi....ei se tot vaita de WD, dar tine minte ca WD a avut un succes foarte mare cu seria AAKS si e normal sa crape mai multe(din moment ce se cumpara mai multe).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community