FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DOMINANCE - UN BRAND AUTOHTON
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 7:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ma inscriu ca si potential client, cu dorinta de a asculta amplificatorul pe boxele proprii, inainte de achizitie.
_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 7:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Preamplificatoare nu intentionati sa produceti?
Pe mine,de exemplu m-ar interesa un preamplificator de foarte buna calitate,eventual pe lampi,cu doua-trei intrari balansate si doua-trei nebalansate,comutare TAPE/SOURCE ,reglaj de volum si telecomanda.
Nu e nevoie de reglaje de ton si display si nici de finisaje high-end,ci doar sa arate decent.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2009 3:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poze cu Dominance EL84 PP 2x20W in stadiul de prototip:







Sunet excelent, dinamica de invidiat, suficient in opinia mea pentru camere de 25-30mp cuplat cu incinte cu sensibilitate mica-medie: 86-88dB
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2009 7:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Momentul adevarului: cat costa? Cum suna am aflat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
panda379



Conectat la: 25 Noi 2005
Mesaje: 21
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 10:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

destul de dificil de raspuns la intrebare avand in vedere cati factori contribuie la formarea pretului;numar de bucati,finisaje,echipare[cu sau fara tuburi nos] etc etc.daca este sa judecam produsul ca unicat cu tuburi nos,evident ca nu poate fi ieftin.daca se vand 10 bucati pe luna deja intram in alte calcule.ar mai fi o problema la care acum as dori eu un raspuns din partea userilor;piata este plina de produse din china la preturi mai mult decat decente si cu finisaje de exceptie;se pune intrebarea de ce ar trebui noi sa producem asa ceva in aceste conditii de concurenta.nu cunosc calitatea lor.dar vazand finisajele si preturile ne intrebam sincer de ce ar trebui sa plecam la un asemena drum.probabil exista speranta sa le putem face SI MAI IEFINE decat chinezii.am facut o analiza de pret si chiar ca nu inteleg cum ajung la aceste performante economice.si noi avem regii mici la companie deci nu de acolo scade pretul.nu stiu ce componente folosesc,dar nu vad cum am putea noi sa scoatem un PP de KT88 cu preamp integrat la 450$ pret de vanzare.ramane ca cei priceputi in chestia asta sa ne dea un raspuns cat mai aproape de adevar.probabil ca mai avem destule de invatat in directia asta.cert este ca nu vom face rabat dela calitate niciodata.cu toate ca noi cumparam componente de la "prima mana" pretul lor nu este de loc mic,asa ca nu stiu cum iese pretul ala daca s-ar folosi aceleasi piese.repet, nu stiu cu ce componente sant fabricate,asa ca nu vreau sa denigrez pe nimeni.probabil ca miracolul asiatic isi spune cuvantul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

panda379 a scris:
ar mai fi o problema la care acum as dori eu un raspuns din partea userilor;piata este plina de produse din china la preturi mai mult decat decente si cu finisaje de exceptie;se pune intrebarea de ce ar trebui noi sa producem asa ceva in aceste conditii de concurenta.nu cunosc calitatea lor.


Pentru a oferi calitate la un pret decent, si posibilitatea de proba.

Aparent exista o oferta mare de aparatura chinezeasca, dar intrebarea care mi-am pus-o intotdeauna e: pe care sa il cumpar.
Daca nu am posibilitatea de a proba produsul pe boxele proprii, nu pot cumpara nimic.

Dvs. fiind in Romania puteti oferi posibilitatea probarii aparatelor la domiciliul clientului (sau in showroom-ul propriu). Asta va ofera un avantaj net, pentru piata romaneasca.


PS: Din cate am citit prin alte parti, productia produselor proprii chinezesti destinate exportului sunt subventionate de guvernul lor. Nu sunt 100% sigur daca asa e - trebuie verificat.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 10:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

PP de KT88 cu preamp integrat la 450$ probabil e pretul din China. Pana In Romania se mai adauga transport, TVA si adaosul dealerului care le distribuie.
_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
d2134



Conectat la: 23 Mar 2008
Mesaje: 43
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 10:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
cu toate ca noi cumparam componente de la "prima mana" pretul lor nu este de loc mic,asa ca nu stiu cum iese pretul ala daca s-ar folosi aceleasi piese


Nu conteaza numai "mina"; foarte mult conteaza si cantitatea. La zeci de mii de bucati, prin negociere directa cu producatorul, se ajunge la preturi mult mai mici. Lumea stie despre chinezi ca au forta de munca ieftina si buna dar uita ca au si bani multi. Unii din propriul buzunar, altii atrasi de la investitori de pe tot mapamondul. Toata lumea buna investeste in China...
si nu e mare lucru sa cumpere piese cu "vagonul".

Finisajele de calitate nu trebuie sa fie neaparat scumpe. De exemplu lemnul e un material elegant si ieftin, cu conditia sa fie bine ales si prelucrat.

Produsele sunt de serie. Diferenta de pret e ca la haine; amplificatoarele astea sunt "pret a porte" si nu sunt croite pe urechea ascultatorului.

In opinia mea, secretul este: productie de serie si calitate decenta, fara fitze.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
destul de dificil de raspuns la intrebare avand in vedere cati factori contribuie la formarea pretului;numar de bucati,finisaje,echipare[cu sau fara tuburi nos] etc etc.daca este sa judecam produsul ca unicat cu tuburi nos,evident ca nu poate fi ieftin.daca se vand 10 bucati pe luna deja intram in alte calcule.ar mai fi o problema la care acum as dori eu un raspuns din partea userilor;piata este plina de produse din china la preturi mai mult decat decente si cu finisaje de exceptie;se pune intrebarea de ce ar trebui noi sa producem asa ceva in aceste conditii de concurenta.nu cunosc calitatea lor.dar vazand finisajele si preturile ne intrebam sincer de ce ar trebui sa plecam la un asemena drum.probabil exista speranta sa le putem face SI MAI IEFINE decat chinezii.am facut o analiza de pret si chiar ca nu inteleg cum ajung la aceste performante economice.si noi avem regii mici la companie deci nu de acolo scade pretul.nu stiu ce componente folosesc,dar nu vad cum am putea noi sa scoatem un PP de KT88 cu preamp integrat la 450$ pret de vanzare.ramane ca cei priceputi in chestia asta sa ne dea un raspuns cat mai aproape de adevar.probabil ca mai avem destule de invatat in directia asta.cert este ca nu vom face rabat dela calitate niciodata.cu toate ca noi cumparam componente de la "prima mana" pretul lor nu este de loc mic,asa ca nu stiu cum iese pretul ala daca s-ar folosi aceleasi piese.repet, nu stiu cu ce componente sant fabricate,asa ca nu vreau sa denigrez pe nimeni.probabil ca miracolul asiatic isi spune cuvantul.


In ecuatia unui pret scazut intra mai multi factori si sincer ma asteptam ca un om ce incepe un business in domeniu sa cunoasca aceasta problema.
Cred ca mai importanta este raportul calitate-pret, acolo trebuie lucrat,daca 'Dominance' costa mult si ofera putin cu siguranta vanzarile vor fi neglijabile.Nu este suficient sa spui ca proiectul presupune piese de calitate (lampi nos) daca sunetul este de nivelul unui amplif chinezesc de 450$ .
In schimb, daca ampliful va avea un pret decent (nu neaparat ieftin Idea ) si va oferi un sunet excelent cu siguranta vanzarile vor fi pe masura.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
panda379



Conectat la: 25 Noi 2005
Mesaje: 21
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ideea este de a oferi calitate la pret mai mult decat accesibil si evident fara fitze.acum trebuie sa recunoastem ca nu putem scoate calitate decenta cu piese de 2 lei.folosim condensatori dela F&T,potentiometrii alps originali etc.un exemplu simplu-un potentiometru alps 2x100k cu motor costa cam 40 lire sterline si cred ca toata lumea isi doreste asa o piesa in amp.nu mai spun de partea cu telecomanda care presupune un receptor,un emitator si un controler pentru motor.oricum.vom face niste calcule exacte si daca vom ajunge la concluzia ca nu putem scoate pe piata un produs competitiv,desigur ca vom renunta.ce putem face deocamdata,este organizarea de audtii la sediul nostru cu cele 2 modele deja existente[2x5w se/ trioda si 2x20w pp/el84].o sa aducem 2 boxe decente[vom comunica repede care anume]si un cd-player.in fiecare zi intre 08.30 si 16.30 de luni pana vineri oricine poate veni si asculta cat doreste.avem 2 studiouri antifonate pt acest lucru[si o cafea excelenta!]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 23, 2009 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

panda379 a scris:
...cu toate ca noi cumparam componente de la "prima mana" pretul lor nu este de loc mic,asa ca nu stiu cum iese pretul ala daca s-ar folosi aceleasi piese.repet, nu stiu cu ce componente sant fabricate,asa ca nu vreau sa denigrez pe nimeni.probabil ca miracolul asiatic isi spune cuvantul.


Nu este nici un miracol. Acele componente sunt produse in china si nu au nici o legatura cu componentele originale.
In acest moment in china exista tehnologia necesara pentru a clona orice.
Din fericire cumparatorul incepe incet, incet sa inteleaga ca Made in China nu are nici o legatura cu high-end.

Tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si da si nu, nu e locul unei polemici aici. dar omul are o afacere de derulat, daca vizeaza high-end, nu stiu ce potential de absorbtie are piata din romania pt asa ceva. daca vrea chestii pretentioase pe lampi, e ok, dar cred ca-i trebuie si un produs de masa, care sa se vanda, un 2xXXW cu ceva curent, in liga NAD C325BEE de ex, ca si format/pret de vanzare, poate chiar putin mai mult, dar nu peste 1500 de lei.

din china, nu stiu cu cine ar trebui sa se compare pt inceput, o fi cayin prea mult?

nu e un drum usor cel pe care doreste sa mearga si trebuie sa se gandeasca si la profit. daca vrea ceva deosebit si mai scump, trebuie ceva de masa, pt profit. altfel e greu, cel putin o vreme, iar concurenta e destul de serioasa.

n-am ascultat direct amplificatorul, dar din ce am aflat, este o bijuterie. ar fi pacat sa se piarda.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 1:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:

In acest moment in china exista tehnologia necesara pentru a clona orice.
Tibi


Stiu ei ce stiu, dece credeti ca nu au o lege a copy

In china firmele chinezesti am auzit ca nu platesc curent iar ca sa-ti faci o firma ti se pune la dispozitie tot nu ca astia din romania care iti pun doar piedici Idea

Chiar vroiam sa intreb ce lampi sunt cele de la amplificatorul din imagine dar am gasit raspunsul... 2x20w pp/el84, cred ca incep sa orbesc

@panda379
Am nevoie de 2 transformatoare de iesire pentru PP ultraliniar de vro 30W ca ma apucat damblaua sa ma joc cu niste tuburi, gasesc la voi contra cost bineintele dar nu tocmai asa de scumpe ca Harmmond ?
Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 2:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cred ca orice este facut in China de catre chinezi (nu vorbesc aici de firmele occidentale care au fabrici acolo) este ieftin din doua motive :
1. nu importa nimic pentru fabricarea respectivelor produse, au cam tot ce le trebuie in China ca materii prime, iar ceea ce nu au copiaza, dar tot folosind ceea ce au in tara
2. avand in vedere punctul 1, tin yuan-ul (moneda lor) la un curs mult mai ridicat fata de valutele externe decat ar trebui, tocmai pentru a oferi o valoare in dolari mult mai mica decat ar trebui sa fie. Evident, daca ar trebui sa mai si importe multe lucruri, s-ar cam schimba situatia, nu le-ar mai conveni, dar asa pot veni cu preturi extrem de mici in afara pentru orice produs, pentru ca 1 dolar care le vine de afara, la ei in tara are o valoare mult mai mare.

cel putin asa stiam eu, si este posibil sa ma insel, daca nu este asa, va rog corectati-ma
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 9:04 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@panda 379:

Preamplificatoare nu intentionati sa produceti?
Pe mine,de exemplu m-ar interesa un preamplificator de foarte buna calitate,eventual pe lampi,cu doua-trei intrari balansate si doua-trei nebalansate,comutare TAPE/SOURCE ,reglaj de volum si telecomanda.
Nu e nevoie de reglaje de ton si display si nici de finisaje high-end,ci doar sa arate decent.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community