FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
placa de sunet sau sunet on-board pt. iesire SPDIF?
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
FiSHy



Conectat la: 03 Mar 2005
Mesaje: 145
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 12:18 am    Titlul subiectului: placa de sunet sau sunet on-board pt. iesire SPDIF? Raspunde cu citat (quote)

s-ar putea sa se fi discutat tema pe care o aduc in dezbatere, insa am incercat sa caut postari similare...fara succes.
asadar, intrebarea mea:
- am o placa de sunet: Creative Sudigy 2 ZS
+
- sunet on-board pe placa de baza: Realtek ALC885 HD Audio CODEC

in acest moment, sunt conectat la receiver-ul av Onkyo tx-sr603 prin iesirea SPDIF a placii de sunet Creative. cand ascult muzica, ascult in stereo. daca pun un DVD, receiver-ul detecteaza automat semnalul digital si schimba in DD5.1 sau DTS.
acum, avand in vedere ca ies spre receiver via SPDIF, adica prin semnal digital, as avea o pierdere de calitate a sunetului daca as renunta la placa de sunet Creative si as continua sa ies pe iesirea SPDIF a placii de sunet on-board?

diferenta de conectare ar fi ca din placa de sunet Creative, iesirea SPDIF e pe jack normal, iar din placa de sunet on-board iesirea SPDIF e via un conector RCA.

_________________
Stereo@home: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> hotaudio DAC Destroyer [BJC LC-1 interconnect] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2
Multichannel@home: mkv [coaxial] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2, MX-R, ELAC Center, Magnat Sub

Stereo@work: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> iBasso D2+ DAC/Amp -> Sennheiser HD555, Denon D2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 12:18 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 12:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pai si nu poti sa faci singur testul?
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FiSHy



Conectat la: 03 Mar 2005
Mesaje: 145
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 12:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:
pai si nu poti sa faci singur testul?


ba da, dar voiam o confirmare a principiului (daca se aplica si in acest caz?), cum ca la semnal digital nu conteaza calitatea placii de sunet / cablului de conectare; sunetul rezulta in urma decodarii, de catre receiver in cazul meu, a semnalului digital.

_________________
Stereo@home: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> hotaudio DAC Destroyer [BJC LC-1 interconnect] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2
Multichannel@home: mkv [coaxial] -> Onkyo TX-SR603 -> Tannoy MX2, MX-R, ELAC Center, Magnat Sub

Stereo@work: foobar2k [mp3/flac/ASIO] -> iBasso D2+ DAC/Amp -> Sennheiser HD555, Denon D2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 4:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Conteaza si in digital... Oricum majoritatea placilor de sunet onboard nu funcitoneaza corect in modul DTS/AC3 pass-through pt ca nu au o iesire bit perfect si modifica semnalul inainte sa il scoata digital. De exemplu am intalnit unele placi la care simpla modificare a volumului din mixerul windows distrugea stream-ul ac3, pe sistemul de sunet auzindu-se zgomot puternic. Eu zic sa ramai la creative. Nici aceasta nu e prea rasarita dar macar functioneaza corect Smile.
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 9:14 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

M-as mira sa fie bit perfect placa onboard, dar poti sa incerci, daca si prin ea mai decodeada dts sau ac3.

Ideea e sa ai o placa cu iesire bit perfect si sa nu fie jitter dezastruos de mare (nu conteaza cit e de ieftina sau de onboard). Si de preferinta sa fie legata pe optic ca sa nu existe cuplaj galvanic intre pc si receiver (previne neplaceri de gen bucle de masa sau zgomot pasat prin masa).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
citizen kane



Conectat la: 07 Sep 2008
Mesaje: 41

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 2:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
diferenta de conectare ar fi ca din placa de sunet Creative, iesirea SPDIF e pe jack normal, iar din placa de sunet on-board iesirea SPDIF e via un conector RCA.


Nu are nici una conectori optici? Scapi de ceva batai de cap cu zgomotele EM.

Iar daca se aude mai bine sau mai rau, ar trebui sa asculti singur. Pentru ca depinde. Depinde de cum au fost gandite placile si receiverul:
- depinde daca receiverul are un buffer. Daca nu are, e dependent de placa de sunet, adica placa ar trebui sa trimita informatia cu un flux de date cat mai constant . Daca are, e mai bine Smile
- depinde de cum e construita placa de sunet. Daca prelucreaza in vreun fel informatia pe care o primeste, dupa cum spune si andy_barosanu. Sau poate prelucreaza sunetul (gen un DSP software, hdw) si tie iti suna mai bine, si deci iti va conveni sa iti modifice sunetul din placa, nu din receiver (ipotetic vorbind Smile ).

Normal ar fi ca placa Creative sa fie mai bine construita pentru o iesire digitala. Dar asta nu este neaparat si adevarat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
globe



Conectat la: 30 Dec 2007
Mesaje: 74
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2009 2:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

placa on-board face sigur resample la 48khz...ceea ce inseamna ca mai toata muzica ta este resamplata in placa on-board...semnalul dts si dd(ac3) are frec de esantionare 48khz deci nu ii face resample...da nici nu pot sa zic ca ar fii bit-perfect
parerea mea este ca ar trebuii sa iti tii placa de sunet creative care nu e una prea stralucita da macar nu face resampling..cred..(sau altfel spus i-ati o alta placa de sunet mai ieftina dar care sa nu faca re-sampling.. ceva de genul m-audio, auditrak, esi...etc)
nu stiu daca ai asa ceva in recieverul tau...dar stiu ca la denon de exemplu ai o optiune de info..in care iti este afisata frecventa de esantionare a spdif-ului primit...daca iti arata 48 atunci cand asculti muzica (banuind ca nu ai avea ceva surse HD pe 48-96-192khz) atunci in mod cert este facut pe undeva un resample...zic pe undeva ca acest resample se poate face si software intr-un player ca foobar2000
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2009 7:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut Audigy2 si face resampling.
De la Creative parca incepand cu X-fi nu mai face resampling
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 5:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ia sa nu deschid un thread nou.

Deci, se gaseste pe la noi ceva placa de sunet _ieftina_ pci care sa poata scoate pe spdif bit-perfect la 44.1/16? Imi trebe doar pentru spdif asa ca va rog nu ma luati cu emu sau alte din astea, si ma intereseaza doar ce se poate cumpara acuma.

Din cite inteleg pina si una cu chipset C-Media 8738 / 8768 si cu driverele corecte (http://code.google.com/p/cmediadrivers/) e buna, doar ca nu stiu pe unde pot sa gasesc una.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 6:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

problema nu ar fi sa gasesti 8738 sau 8768, ci sa aiba direct pe placa mufa de digital out, si nu accesibila printr-un "extension bracket" care n-ai de unde sa-l faci rost :

http://www.price.ro/rezultate~8738~orderby-pret~asc-1.html

astea sunt ieftine, precum vezi, dar fara conectoru' cu pricina.
o solutie ar fi asta, http://www.e-tc.ro/articol/41/10017/trustsound_5_1_surround_sound_card_sc5250_trust_12950.html , care e si pe lista de placi suportate de catre driverele bit-perfect http://code.google.com/p/cmediadrivers/wiki/SupportedDevices

oricum, mi se pare aiurea sa dai aproape 1 milion juma (incluzand transport, ramburs) etc pe o coaja de placa de sunet, care nemaivorbind de cum suna pe analog, nu suporta pe digital mai mult de 16 biti si 48khz.

Alta varianta : http://www.craiovaforum.ro/audio/placa-de-sunet-7-1-a-336171.html. Eu cred ca ti-o da la 50 de ron, mai pui si un transport si aia e. Eu sunt chiar din Craiova, dar tot n-am luat-o, dar n-am receiver ce-i drept.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 8:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa detaliez ce ma doare pe mine. Izolare galvanica intre dac si pc (interesant cit zgomot poate veni prin masa - am fost obligat sa izolez pamintarea de pe stecherul amplificatorului ca sa reduc zgomotul). In rest nu ma intereseaza nici o alta facilitate.

Mi-am facut mai de mult bracket spdif cu izolare galvanica si redus nivelul de la ttl cit scoate pc-ul la cit vor sculele, imi trebe doar sa existe pe placa contact pt spdif out accesibil pentru statia de lipit.

O sa ma uit prin link-urile alea, mersi pentru ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 9:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mda, mi-am adus aminte ce-mi place la magazinele online romanesti. Treisfert din oferta nu este disponibila (si nici nu va fi) dar e listata ca sa te incurce. De aia intrebam daca cineva stie ceva care chiar poate fi cumparat.

O varianta ar fi un terratec aureon 5.1 la vreo 80 de roni asta in caz ca mai e pe vreun stoc, pare sa aiba iesire optica (hm, oare se fac fibre de 5m? nu ca mi-ar fi lene sa-mi scot semnal pt bracket direct de pe placa)

Astea mici cu 8738 nu au lipit pe cablaj conectorul de spdif - ceea ce n-ar fi o problema dar am senzatia ca lipsesc si piesele "de legatura".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
Ia sa nu deschid un thread nou.

Deci, se gaseste pe la noi ceva placa de sunet _ieftina_ pci care sa poata scoate pe spdif bit-perfect la 44.1/16? Imi trebe doar pentru spdif asa ca va rog nu ma luati cu emu sau alte din astea, si ma intereseaza doar ce se poate cumpara acuma.


M-Audio Audiofile 24/96.

Daca folosesti Foobar cu Kernel Streaming, ai semnal bitperfect pe SPDIF (testat de mine).

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 7:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum ziceam, ieftina (asa stiam si eu de asta sau de emu sau sau sau). Pentru ca dupa cum ziceam nu am nevoie decit de spdif out si nimic altceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
CC



Conectat la: 25 Aug 2004
Mesaje: 1628
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 10:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Le mai gasesti din cand in cand SH pe la 200 RON. Mai ieftin nu am vazut.

Alea f ieftine mai fac resampling la 48 Khz (Audigy face sigur) caz in care nu mai sunt bit perfect.
Daca nu ai posibilitatea sa faci testul de nul inainte de achizitie, e o loterie.

_________________
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community