FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ca audiofil iti place muzica rock ?
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Ca audiofil iti place muzica rock ?
Da
76%
 76%  [ 83 ]
Nu
6%
 6%  [ 7 ]
Doar cateva piese din gen
17%
 17%  [ 19 ]
Voturi totale : 109

Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 3:02 pm    Titlul subiectului: Ca audiofil iti place muzica rock ? Raspunde cu citat (quote)

Cati dintre audiofili sunt si rockeri sau le place muzica rock ?
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 3:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 3:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Imi place chestionarul tau, la-i facut dar nici macar nu ai votat Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 3:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vasile a scris:
Imi place chestionarul tau, la-i facut dar nici macar nu ai votat Laughing


Astept sa vad ce voteaza altii Wink

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vasile
peȘte


Conectat la: 18 Aug 2003
Mesaje: 3305
Locatie: Maramures, Poienile Izei

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate eu nu pot sa votez pentru ca nu sunt audiofil
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 3:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie imi place muzica rock (mai ales daca in genul asta incluzi si metalele) dar nu sunt audiofil; daca nu au voie sa voteze decat cei care se simt audiofili te rog sa precizezi si sa ignori votul meu. Very Happy
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

imi place rock-ul si chiar si spre partile sale intunecate, dar nu sunt fan. de fapt nu sunt fan decat al muzicii in general, mi se par interesante toate abordarile si pot asculta cu aceeasi placere si Therion sau Abyssos sau altceva si dupa asta sa pun cypress hill.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mister



Conectat la: 21 Ian 2009
Mesaje: 2
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 8:47 pm    Titlul subiectului: sal Raspunde cu citat (quote)

sincer imi place rock-ul dar nu pot sa spun ca e nr unu in topul ascultarilor mele...Very Happy pe primul loc se afla jazz-ul 2 rock si 3 house
_________________
Misterele Lumii
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dar care e ideea? e vreo incompatibilitate intre audiofilie si rock?

adevarul e ca nu prea sunt audiofil in adevaratul sens al cuvantului Laughing
parca-i si vad pe aia ascultand asta (ironia nu stiu cat de fina este).

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 10:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:
dar care e ideea? e vreo incompatibilitate intre audiofilie si rock?



Din contra. Observatiile mele de pana la startarea sondajului coincid chiar si cu rezultatul partial al voturilor... Rock

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 11:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am crescut cu rockul, asa incat imi face placere sa ma mai dedulcesc din cand in cand cu un Led Zepp, Grand Funk, Uriah Heep sau Pink Floyd.

Deci: de ce nu si rock?

_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Ian 21, 2009 11:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e, si termenul asta rock e cuprinzator rau.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenroca



Conectat la: 05 Dec 2005
Mesaje: 482
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2009 10:58 am    Titlul subiectului: Rock si Metal Raspunde cu citat (quote)

Ca ascultator de muzica rock si metal pot spune cu certitudine ca unele inregistrari din domeniu imbogatesc notabil experienta mea audiofila.

Exemple:
Pink Floyd
Roger Waters (Amused to Death)
Mark Knopfler (Sailing To Philadelphia)
King Crimson (Lizard)
Praxis (Transmutation)
Guns N' Roses (Use Your Illusion)
Iron Maiden (The Number Of The Beast, Powerslave, Brave New World)
Anathema (The Silent Enigma, Eternity, Alternative IV)
My Dying Bride (A Light At The End Of The World, The Dreadful Hours, A Line Of Deathless Kings)
Primordial (The Gathering Wilderness, To the Nameless Dead)
Craddle Of Filth (Bitter Suites to Succubi)
Dissection (Reinkaos)
si lista poate continua...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2009 12:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si in muzica rock (fie classic, rock'n'roll, fie metal, fie prog) exista inregistrari si artisti de mare clasa. dovada ca acesta e un gen muzical adevarat (nu ca cele care apar pt 2-3 veri pt un "costinesti" sau "miami-beach") este - ca si pt clasica sau jazz - proba timpului...

am crescut cu formatiile clasice de metal, si chiar daca timpul si varsta mi-au diversificat gusturile si am avut sansa sa asculte sisteme de referinta pt calitate sonora, voi fi iremediabil legat de acest gen, care are ca orice gen high-lighturile sale. just try it!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hellrider



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 154
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2009 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu ma consider audiofil.
Imi place sa se auda bine prin asta intelegand, natural.

Am ajuns sa ma interesez de domeniul audio hi-fi tocmai din cauza metalelor. Tot citesc opinii cum ca daca asculti metale, nu prea conteaza sculele, adica sa fie decente, dar nu e nevoie de "fineturi". Pai nimic mai fals in opinia mea.
Tocmai ca mie mi se pare ca metalele sunt foarte "demanding" de la un sistem, sunt putine combinatii pe care "Coboys from Hell" al lui Pantera de exemplu sa redea toata informatia sonora fara sa piarda punch-ul necesar. Piesele Cemetery Gates sau The Sleep de pe albumul respectv au foarte multe subtilitati care nu tin numai de rezolutie ci si de imagistica stereo.

De la metale si pana la clasica sau jazz nu mai este decat un pas, poate ca sunt eu dus cu pluta dar imi este imposibil sa nu fac analogie intre cele trei genuri si sa ma gandesc ca metalele nu ar fi existat fara Bach, Beethoven, Brahms sau fara improvizatiile expansive ale muzicienilor din New Orleans-ul inceputului de secol XX.

Eugenroca aminteste de Powerslave. Este in opinia mea unul din cele mai bune albume Maiden si din pacate sa gasesti o copie buna pe CD este un chin.
Initial a fost scos pe vinil si conversia ADD nu e una dintre cele mai reusite, tobele suna oarecum infundat si bubuit iar slap-basul foarte sprintar ce face deliciul acestui album, pe CD abia daca se aude. Versiunea pe caseta scoasa de Polygram pe la inceputul anilor 90 este mult mai reusita si aproiata de realitate din acest punct de vedere, din pacate suportul a fost unul slab si a devenit inascultabila in foarte scurt timp.
Am inteles ca ar fi fost remasterizat si reeditat recent, dar nu am dat peste el.

Parerea mea este ca exista in rock si in partea metalica a acestuia destul de mult material spre a fi descoperit de catre un audiofil.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 22, 2009 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

powerslave este un album de referinta pt genul metal, atat dpdv muzical cat si calitativ sonor.

reeditarea din 98 (parca) in format enhanced cd este rezonabila, insa si eu duc dorul unei casete. tin minte ca atmosfera simtita la prima ascultare a acestui album, acum multi ani, pe caseta, nu am reusit sa o resimt niciodata...

sunt insa alte avantaje ale cd-urilor pe sisteme rezolute.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community