FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ca audiofil iti place muzica rock ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Ca audiofil iti place muzica rock ?
Da
76%
 76%  [ 83 ]
Nu
6%
 6%  [ 7 ]
Doar cateva piese din gen
17%
 17%  [ 19 ]
Voturi totale : 109

Autor Mesaj
since



Conectat la: 13 Ian 2009
Mesaje: 30
Locatie: Roma (Italia)

MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 4:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

rockul are cele mai simple sunete, din care iese ceva super.. ex:

chitara, tobele, etc. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 03, 2009 4:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
edytza



Conectat la: 18 Dec 2006
Mesaje: 256
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Feb 07, 2009 3:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu ma consider audiofil Shocked , insa ascult SEPULTURA, IRIS, LEDD ZEPP, MANOWAR, LAKE OF TEARS, si altii
_________________
AKAI AM 2450 +KENWOOD KL 4060-vintage
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Titi Duru



Conectat la: 05 Feb 2009
Mesaje: 79
Locatie: București

MesajTrimis: Lun Feb 09, 2009 5:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rock da, metal mai puțin. Mai degrabă sînt atras de ciudați, dar metalul, mai ales cel extrem, cade deseori în ridicol (bineînțeles în cazul în care ai trecut de pubertate). Cel mai mult îmi plac clipurile din sfera black, etc ... - o sursă inepuizabilă de divertisment, limitată doar de monotonia inerentă genului.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mjr



Conectat la: 29 Aug 2007
Mesaje: 240
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Feb 25, 2009 9:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu, ca si multi altii, am crescut cu muzica rock si heavy-metal (Iron Maiden a fost formatia preferata ani si ani de zile...) si, evident, sunt origini pe care nu poti sa le uiti, oricat ti s-ar largi aria preferintelor.

Foarte de acord ca exista multe albume rock sau metal care au nevoie de un sistem foarte bun ca sa sune la adevaratul potential (exemplul cu Cowboys from Hell e bine dat). Si avem si foarte multe inregistrari de exceptie din aceasta arie.
Am, printre altele, viniluri ale caselor de discuri rusesti (deci nici macar nu sunt discuri vestice!) ale albumelor Pink Floyd - Delicate Sound of Thunder si Iron Maiden - Seventh Son.....
Sunt niste inregistrari de exceptie si, chiar daca imi arata uneori limitarile sistemului meu, suna absolut superb, peste multe din vinilurile vestice.
Exemplele cu vinilul sunt pur intamplatoare, asta mi-a venit acum in minte.

catalinmetal a scris:
am crescut cu formatiile clasice de metal, si chiar daca timpul si varsta mi-au diversificat gusturile si am avut sansa sa asculte sisteme de referinta pt calitate sonora, voi fi iremediabil legat de acest gen, care are ca orice gen high-lighturile sale. just try it!

Couldn't have said it better myself... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
iulidan



Conectat la: 27 Apr 2008
Mesaje: 14
Locatie: constanta

MesajTrimis: Joi Mai 14, 2009 2:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deep Purple, Led Zeppelin, Black Sabbath, Uriah Heep, Metallica sunt preferintele din totdeauna.
Nu este exclusa muzica clasica sau populara ( exclus manele ).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 14, 2009 2:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unde se elibereaza atestatul de audiofil? Vreau si eu unul!
Cu siguranta ca si cei care asculta rock vor sa se auda cat mai bine. Muzica rock, perceputa ca "zgomot" de cei care nu o inteleg, are nevoie de resurse serioase ca sa sune bine. Iti trebuie basi ca sa auzi ca lumea tobele si chitara bas, medii ca sa auzi voci, chitari, clape si inalte ca sa auzi cinelele. O parere pur personala este ca pentru muzica rock ai nevoie de boxe mari cu woofer mare. Pe un woofer mic ajutat in mare parte de incinta pur si simplu nu suna toba la fel de natural ca pe un woofer mare. Si tot in aceasta parere personala intra si convingerea ca un sunet bun pentru rock este cat mai apropiat de cel natural, chiar live.
Probabil stiti ca amplificarea adevarata la chitari s-a facut si se face in continuare pe lampi. Asta trebuie sa fie audiofil Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Mai 14, 2009 4:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Titi Duru a scris:

dar metalul, mai ales cel extrem, cade deseori în ridicol (bineînțeles în cazul în care ai trecut de pubertate). Cel mai mult îmi plac clipurile din sfera black, etc ... - o sursă inepuizabilă de divertisment, limitată doar de monotonia inerentă genului.


De fiecare dată când îmi pun un CD cu Immortal, în primele minute încerc să mă autosugestionez să fac abstracție de vocea tip Popeye Marinarul a lui Abbath. Apoi, bineînțeles, evit sub orice formă să privesc sleeve-ul CD-ului, că aș muri de râs. Dar o dată astea trecute, cad în admirație la ce tehnică au tipii ăștia. Câte note pe secundă face individul ăsta pe chitară? Naiba știe. Când au scos Battles in the North, nimeni nu a crezut că toba e tobă adevărată și nu ceva făcut pe computer, cam așa era viteza de bătaie. Nu le puteai număra în interval de 3 secunde.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Mai 14, 2009 4:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ca să nu mai vorbesc de faptul că pentru a scoate atonalitățile pe care care le-au făcut ei pe Blizzard Beasts ai nevoie de ani grei de studiu în Schoenberg și ceva geniu, cam cum are Trey Azgaroth de la Morbid Angel Wink
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hellrider



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 154
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 14, 2009 4:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Titi Duru a scris:

dar metalul, mai ales cel extrem, cade deseori în ridicol (bineînțeles în cazul în care ai trecut de pubertate). Cel mai mult îmi plac clipurile din sfera black, etc ... - o sursă inepuizabilă de divertisment, limitată doar de monotonia inerentă genului.


De fiecare dată când îmi pun un CD cu Immortal, în primele minute încerc să mă autosugestionez să fac abstracție de vocea tip Popeye Marinarul a lui Abbath. Apoi, bineînțeles, evit sub orice formă să privesc sleeve-ul CD-ului, că aș muri de râs. Dar o dată astea trecute, cad în admirație la ce tehnică au tipii ăștia. Câte note pe secundă face individul ăsta pe chitară? Naiba știe. Când au scos Battles in the North, nimeni nu a crezut că toba e tobă adevărată și nu ceva făcut pe computer, cam așa era viteza de bătaie. Nu le puteai număra în interval de 3 secunde.


Si eu care credeam ca sunt singurul care asculta ciudatenii de genul asta. Mi-a si fost teama sa amintesc de ei. La genul asta de instrumentatie, echipamentul audio este critic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 18, 2009 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu inteleg de ce exista aceasta prejudecata, ca muzica rock esta cantata numai de trupe gen Kiss, Maiden, Sepultura etc. Genurile principale de muzica sunt urmatoarele: Clasica, Jazz, (asa-zisa) Usoara si...Rock!!!!!
Madonna, Depeche Mode, Enya, Led Zeppelin, Norah Jones...toti se incadreaza in acest gen!
Lipsa de cultura si ignoranta a facut ca in timp muzica rock sa fie asociata doar cu muzica zgomotoasa cantata de ciudati cu parul lung, imbracati in piele neagra (sau colorata, vezi Van Halen Very Happy )
Oameni buni, veniti-va in fire...90 la suta din ce ascultati este muzica rock...chiar fara sa stiti, precum Jourdain care vorbea in proza fara sa stie...

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 20, 2009 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Perfect de acord cu Dorin.Eu am citit intr-un Bravo editie italiana prin 1987(eram pusti pe atunci si ne bucuram la fiecare revista de prin Vest)Madonna in Concerto - Live from Italy (1987),"Cantante Rockstar Madonna.........''deci tot rock este ok?
_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
mudman



Conectat la: 29 Apr 2005
Mesaje: 57
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Sam Noi 21, 2009 3:28 pm    Titlul subiectului: Caaudiofil iti place muzica rock? Raspunde cu citat (quote)

Idea
_________________
"As close as it gets"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Noi 21, 2009 3:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Madonna, Depeche Mode, etc. sunt pop, iar Led Zeppelin este rock. E prima dată când aud că Madonna ar fi rock...A devenit revista Bravo o referință în materie de clasificări? Să fim serioși.
Rock-ul se trage din rock'n'roll. (Comuniștii denumeau muzică "pop" muzica rock, pentru a evita pe cât posibil termenul de rock, care pentru ei simboliza libertate etc. )

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 21, 2009 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La prima vedere este absurd sa se spuna ca Madonna sau Depeche canta rock dar este adevarat. Este gresit inteleasa semnificatia termenului rock, care pentru majoritatea inseamna Zepp sau Stones sau restul.
Aceeasi majoritate ignora faptul ca rock-ul progresiv, hard rock-ul, pana la trash si death metal sunt de fapt subgenuri ale muzicii rock, nu mainstream-ul. De fapt acest termen este gresit considerat sinonim cu cei de mai sus. Este aceeasi situatie in care ignoranta colectiva confunda marca cu produsul (Adidas, Xerox, Jeep etc)
In critica muzicala, la nivel teoretic academic in mainstreamul rock intra tot ce nu e clasic sau jazz.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Sam Noi 21, 2009 6:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunt ascultator de muzica rock; pot spune ca am crescut cu muzica celor de la Queen, Pink Floyd, Ac/Dc, Guns n'Roses si lista poate continua...
_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 2 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community