FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Concert Maria Raducanu, luni 26 Ianuarie, Bucuresti
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 4:23 pm    Titlul subiectului: Concert Maria Raducanu, luni 26 Ianuarie, Bucuresti Raspunde cu citat (quote)

Maine, 26 ianuarie, ora 20:30, in Club Traian 42, pe strada Traian, nr 42.

Este vorba despre o doamna absolut speciala cu o voce superba si o prezenta diafana.

Intr-un alt concert pe care l-am vazut la Brasov a fost acompaniata de catre chitaristul Maxim Belciug.
Mai colaboreaza si cu chitaristul suedez de jazz Krister Jonsson.

In cazul de fata va fi acompaniata de catre domnul Pedro Negrescu care va canta probabil la contrabass.

Din cele ascultate de mine, repertoriul se compune din piese traditionale (lautaresti, spaniole, portugheze, rusesti) prelucrate, de jazz sau compozitii proprii (cred Smile )

Le garantez eventualilor doritori o rupere de timp pt 2 ore sau cat va dura concertul Smile

http://video.acasa.ro/view_video/1192e395c35295763982/maria-raducanu-krister-jonsson-nana.html

http://www.youtube.com/watch?v=xego6ePlhFE
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 4:23 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 6:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Un comentariu despre un concert al celor doi, desfasurat mai demult la Carturesti ...
Sunt complet de acord cu cele scrise, cu mentiunea ca intr-un concert desfasurat in aer liber, la poalele Dealului Melcilor din Brasov, cu o audienta de 15 - 20 de oameni e ceva greu de pus in cuvinte.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat, la indicatia ta, mai multe clipuri de pe youtube.
Parerea mea este ca are calitati vocale dar vocea este insuficient educata, prea putin lucrata, nu are un control vocal corect. Pacat.
A iesit prematur la spectacole, isi forteaza vocea, o va distruge in scurt timp.
Asa este la noi, repede-repede sa intri pe piata si apoi nu mai conteaza cum cinti, banul va iesi. Mult-putin, cintaret te numesti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 10:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

youtube e departe de realitate, ca sa-ti faci o parere.

iar omul trebuie sa si manance, o fi el artist, dar e mai intai de toate om.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 11:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In nici un caz ma pot considera capabil sa emit judecati in genul celor de mai sus (presupun ca ai background-ul corespunzator ca sa o faci - nu este o ironie).

Repet insa cele spuse de catre cata, cu mentiunea ca eu personal nu am avut rabdare sa ascult o piesa pe youtube sau orice altceva, fiindca suna odios. Nici eu nu as crede ca sunt cea mai potrivita mostra pentru evaluarea unei muzici de genul asta.
Pe de alta parte inregistrarile audio sau concertele ale acestei doamne sunt cu totul altceva.

In ceea ce priveste "nu mai conteaza cum cinti, banul va iesi. Mult-putin, cintaret te numesti" o consider o afirmatie gratuita si cel putin nepotrivita (to say the least) fata de o persoana careia nu i se aplica in nici un fel (si pe care am avut placerea sa o cunosc personal). Am citit-o cu reala neplacere.
In plus, tarifele practicate pt concerte iti garantez ca sunt in contrast total cu aceasta nuanta de "easy money" care s-ar putea deduce din afirmatiile de mai sus.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Dum Ian 25, 2009 11:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

c6t9 a scris:
youtube e departe de realitate, ca sa-ti faci o parere.

iar omul trebuie sa si manance, o fi el artist, dar e mai intai de toate om.
Eu obisnuiesc sa ascult sample-uri inainte de a cumpara un disc de pe amazon sau ebay. mp3-ul contine destula informatie audio incit sa-ti dai seama daca iti place sau nu. Nu prea m-am inselat. Cind mi-a placut ceva pe youtube, mi-a placut si pe cd.
Iti dau un exemplu, independent de artista din topic. Nu am considerat ca merita sa dau bani pentru Katie Melua dupa ce am ascultat sample-uri pe net.
Desigur, trebuie sa manince si artistul, dar, in acelasi timp, trebuie sa se si pregateasca pentru a fi mai bun si trebuie sa aiba grija de vocea lui pentru a cistiga mai multi bani cu ea si sa manince astfel si mai bine. Very Happy
domnujim a scris:

In ceea ce priveste "nu mai conteaza cum cinti, banul va iesi. Mult-putin, cintaret te numesti" o consider o afirmatie gratuita si cel putin nepotrivita (to say the least) fata de o persoana careia nu i se aplica in nici un fel (si pe care am avut placerea sa o cunosc personal). Am citit-o cu reala neplacere.
In plus, tarifele practicate pt concerte iti garantez ca sunt in contrast total cu aceasta nuanta de "easy money" care s-ar putea deduce din afirmatiile de mai sus.

Afirmatia pe care o citezi, nu s-a referit direct la ea, nu ai fost atent, se referea la conditia multor cintareti romani care deja se produc pe scene si la tv. Ei nu isi cultiva vocea, nu studiaza, nu se antreneaza, doar ies la cistigat bani. Sint favorizati de educatia modesta a publicului platitor.

domnujim, mi-am spus parerea despre artista pe care o promovezi pentru ca eu chiar cred ca are voce si talent, altfel nici nu ma deranjam sa scriu. Am facut-o in semn de apreciere. Dar chiar cred ca inca nu este suficient pregatita pentru genul abordat, solicitant si tehnic. Mai multe ore de canto cu un profesor bun, mai multa grija la voce si un repertoriu mai blind pentru spectacolele promotionale.
Aceasta este parerea mea, cu sa fara background-ul pe care il soliciti tu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 12:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

West a scris:

Afirmatia pe care o citezi, nu s-a referit direct la ea, nu ai fost atent, se referea la conditia multor cintareti romani care deja se produc pe scene si la tv.


Singurul motiv pt care am reactionat a fost tocmai aceasta nuanta generalizatoare, care mi-a parut ca sugereaza avaritie si pune un un om care face muzica pe acelasi plan cu orice Andree Banica sau alti nefericiti care omoara sunetele in Romania.
Daca am inteles gresit nu pot decat sa imi cer scuze si propun sa ignoram enuntul meu.

P.S. Trec peste "promovare" si "solicitarea background-ului" - crosetari taioase de genul asta nu pot decat sa duca discutia pe campiile patriei Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 12:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e ok, o admitem ca si parere Very Happy

ps. katie melua suna bine la mine http://www.katiemelua.com/releases/piecebypiece.html mai precis. vocea are claritate, control si e placuta. ok, poate nu e skeeter davis, dar oricum imi place. un sampler mp3 e destul de ok, youtube Rolling Eyes

dar cine stie, poate ai dreptate din ambele puncte de vedere. macar a avut decenta sa nu se duca la maruta in emisiune Laughing

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 1:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

domnujim, nu-i nimic in neregula sa promovezi un artist, nu a fost nici o nuanta peiorativa din partea mea. Dimpotriva, este laudabil, cu totii punem pe forumuri note despre artistii si albumele care ne-au impresionat.
Fara actiuni subversive. Very Happy

c6t9, lasa marutele, sa vorbim de mp3-uri Very Happy . Ascultam din acelea de pe site-ul Chesky. La Valerie Joyce, cred ca le-am ascultat de vreo 10 ori. Nu-mi placea cum cinta, vocea ei, dar, fiind mai la inceputuri, m-am gindit ca poate mp3-ul ma inseala. Ca daca Chesky a facut un disc cu ea, o fi o voce.
Am luat cd-ul si de cite ori il ascult am aceeasi impresie neplacuta de voce fortata. Imi plac mult Ana Caram, Christy Baron, Marta Gomez, Rebecca Pidgeon, dar despre Valerie Joyce nu mi-am schimbat parerea. De atunci tin cont de impresia pe care mi-o face un sample. Atit avem la dispozitie, pe atit judecam. Sa avem macar un minim de informatie inainte de a da banii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 12:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pana la urma e o perceptie personala sau esti profesor de canto? pt ca e destul de important.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 1:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pur si simplu meloman, no profi.
Si tu esti ascultator de muzica, asa ca spune-ti si tu parerea. Tot pe clipurile youtube. Asta avem, pe asta judecam.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 6:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu stiu, e o intrebare grea asta.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
domnujim



Conectat la: 17 Sep 2008
Mesaje: 386
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2009 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Tot pe clipurile youtube. Asta avem, pe asta judecam.

Tot ca meloman, eu am preferat (iarasi) sa judec direct de la sursa Smile Si mi-a placut.

PS (ma scuzati, nu pot sa ma abtin Twisted Evil) - apropos de generalul "iesit la castigat bani" - concertul a fost cu intrare libera
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2009 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totul este bine cind se termina cu bine. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Ian 27, 2009 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cineva o plateste, plateste, se plateste pe undeva, ziceam ca omu mai trebuie sa si manance, ca lesina pe scena daca era cu burta goala.

chiar ar fi interesant sa inregistreze cateva piese la nivel inalt. as fi curios cum suna asa.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community