FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Frank Zappa
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 12:58 pm    Titlul subiectului: Frank Zappa Raspunde cu citat (quote)

As vrea sa discutam o tzara si de un gigant al acestui gen numit:
Fraaaank Zappppppa Rock Hurrah Thumbs up YesMaster .
Iata o sursa , permanent noua si imbatabila de informatii , adusa si de altii aici pe forum:
http://www.progarchives.com/artist.asp?id=1023.
Am ascultat o parte din discurile lui , dar ca sa-l inteleg mai bine nu am reusit decat vizionandu-i cateva videoclipuri si ...intreg concertul Baby Snakes.
Perioada cu Terry Bozzio cred ca este cea mai buna din intreaga istorie a istoriei Frank Zappa nu numai datorita prezentei acestui exceptional percutionist ( nu tobosar!) , ci a intregii garnituri( care se stie bine era permanenet fluctuanta...sic!) si cred a faptului ca aici FZ a avut , la maturitatea artistica si a inspiratiei creatoare ,cele mai bune compozitii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 12:58 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 1:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-e greu sa-l incadrez pe FZ intr-un anumit gen muzical: progresiv , jazz , rock-simfonic , rock , deoarece el se invarte prin multe genuri muzicale . Dorul lui e permanent muzica simfonica , cea contemporana , dovada fiind faptul ca are si unele realizari in acest "domeniu".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 6:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

“Here I am the american dream
But now I smell like a vasoline”

Un american trasnit si plin de umor. Din pacate nu l-am "cercetat" prea mult, pana acum.
“Joe’s Garage” (Joe e un individ care, in momentul in care intra in garaj, se crede mare chitarist, cantand la o chitara imaginara) e foarte bun, dar inteleg ca in consistenta sa discografie exista multe albume peste acesta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Aldi



Conectat la: 23 Feb 2007
Mesaje: 98

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 8:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Edit:
Aldi a scris:
“Here I am the american dream
But now I smell like gasoline"
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In primul rand Zappa este un nonconformist ,permanenet preocupat de a pune oamenii sa gandeasca , sa vada problemele societatii , cele din jurul lor cu un umor unic in analele muzicii rock. Daca unii , precum Yes sau Genesis discuta la nivel "macro" , Zappa o face la "micro", adica ne arata evenimentele cotidiene ale vietii noastre.
Joe's Garrage e unul din albumele perioadei de care pomeneam.Sau FZ in New York, cred cel mai bun album live al sau.
Va invit pe toti "progresivii" si "americanii" (si numai... Wink ) sa descoperiti sau sa aprofundati aceasta lume numita Zappa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
lugano



Conectat la: 21 Mai 2007
Mesaje: 888
Locatie: Unde trebuie

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 9:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie unul nu mi-a trebuit mult ca sa inteleg ca nu e nimic de aprofundat la FZ. Pentru mine intra la galeata de gunoi in care se zbat si alti provocatori de elita, de la Patti Smith la Gimi E in Dric si cum-il-mai-cheama, de la SfintaAna care mozoleste acelasi acord de 30 de ani la James Maro care a racnit destule decenii bagindu-mi pe git func. Flauar pauar, acuarius, ragetele lui janis joplin, marmura cit mai grea. Sa fie primit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hbi



Conectat la: 13 Noi 2007
Mesaje: 246
Locatie: iasi

MesajTrimis: Dum Noi 18, 2007 10:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dumnezeu sa-l ierte!
Si sa-i mai ierte si pe cei cu aceasi meserie cu a lui FZ!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Lun Noi 19, 2007 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da , sa ne ierte pe toti... Crying or Very sad
Aceasta cariera prodigioasa nu poate fi rezultatul unor sa zicem exceptii care au durat 3-5 ani ca in cazul mutatilor pomeniti mai sus.
Dar ma intreb daca cei care au colaborat cu FZ ar sustine ideile "generoase " ale distinsilor mei antegraitori. Vedeti ce atitudine filantropica are Terry Bozzio ca sa vedeti calitatea unora din cei cu care a colaborat.
Muzica rock in general este un zagaz care a erupt in anii '60 la atitudinea rigida a societatii de consum fata de nevoile oamenilor. Ca s-a sarit calul de unii e adevarat: droguri , alcool , sex. Dar merita sters de ex. Fredy Mercury din istorie pentru ca a fost o vreme baiat de baieti? Sa vedem partile bune ale fiecaruia si apoi celelalte. Asta vreau sa zic si de FZ. Nu ai succes atatia ani cu calitate de lada de gunoi.
Aparitiile live ale lui FZ sunt insotite de o doza buna de improvizatii , de solouri la diverse instrumente , FZ cedand chiar si solouri de chitara "ajutorului" sau-ex. Steve Vai , Adrian Bellew. Unele sunt adevarate piese de teatru pe fond muzical.
Altele dezvaluie in mod satiric prejudecatile oamenilor sau prin invitarea unor spectatori pe scena ii face sa traiasca evenimentul muzical impreuna cu cei care-l realizeaza.
Nu-l idolatrizez pe FZ , dar cel care e dornic de a descoperi mesajul muzicii lui il poate afla dincolo de inerenta amprenta personala , specifica de fapt oricarui artist sau sa zicem specifica stilului american de "prezentare". Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Noi 20, 2007 8:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lugano a scris:
Mie unul nu mi-a trebuit mult ca sa inteleg ca nu e nimic de aprofundat la FZ. Pentru mine intra la galeata de gunoi in care se zbat si alti provocatori de elita, de la Patti Smith la Gimi E in Dric si cum-il-mai-cheama, de la SfintaAna care mozoleste acelasi acord de 30 de ani la James Maro care a racnit destule decenii bagindu-mi pe git func. Flauar pauar, acuarius, ragetele lui janis joplin, marmura cit mai grea. Sa fie primit.

Hmmm...not so flauer pauer at all, dupa parerea mea... Smile Trecand lejer peste faptul ca FZ i-a "scos in lume" pe multi, de la Ponty la Vai, avand se pare mana buna si fler la chestii de-astea, n-are cum sa nu-ti placa incontestailul elan anti-political correctness, lucru pe care eu unul il apreciez la cote inalte. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Noi 20, 2007 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Erata: "incontestabilul", of course...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Mie Noi 21, 2007 8:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iata ca in Romania mai sunt persoane carora muzica lui FZ le gadila in mod placut urechea...
http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=623.0 Wink
N-as putea , pentru ca nu am facut si nu voi incerca sa fac pe contabilul, sa zic cate discuri a scos FZ si sa incep a aduce osanale unor realizari , dar voi pune la "bataie" din discul Sheik Yerbouti -piesa finala-Yo' Mama [live] (12:36) pentru a aprecia masura marimii personalitatii lui artistice.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
oake



Conectat la: 28 Iun 2005
Mesaje: 609
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 26, 2007 10:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

deeppurple a scris:
Mi-e greu sa-l incadrez pe FZ intr-un anumit gen muzical: progresiv , jazz , rock-simfonic , rock , deoarece el se invarte prin multe genuri muzicale . Dorul lui e permanent muzica simfonica , cea contemporana , dovada fiind faptul ca are si unele realizari in acest "domeniu".


deeppurple

Sunt artisti de geniu care duc un gen muzical mai departe...dar sunt genii care creaza propriul lor gen muzical...o incercare timida a fost sa-l incadreze pe FZ in rock-il satiric dar e mult mai mult decit atit...cu el incepe si se termina o lume muzicala ca si bibi ma declar un fun hotarit al lui FZ

Daca ma gindesc ca FZ a avut tupeul sa scoata un vinil complet fara muzica, un vinil orb si s-a vindut...lucrul acesta spune mult despre acest artist.

Ma intreb daca bibi il are?

_________________
Mielul blind suge la oaia neagra a familiei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
jafo



Conectat la: 09 Mar 2008
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Mar 09, 2008 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua
M-am inregistrat pe forum din cauza ca am vazut topicul despre Zappa.
Pe vremea cind eram student umbla o vorba: Zappa nu-ti place decit daca ai noroc. Evident , toata lumea se straduia sa aiba noroc si toti isi chinuiau creierii incercind sa inteleaga ce-o mai fi si cu Zappa asta.
Pina la urma renuntau.

Nu e pentru toata lumea. Eu sint un mare fan Zappa - cine crede ca-i doar flower power sa asculte "shut up'n play'er guitar", toate trei discurile. Si daca n-a-nteles nimic, sa treaca la disco.
Chestie de gusturi, de idei. La unii le place, la altii nu. In plus, daca vrei sa te dai mare ca-ti place Zappa, trebuie sa stii engleza binisor.

Cineva zicea ca n-are categorie sa fie incadrat. Asa e, n-are. N-o sa mai vedeti muzician ca asta. Nu a avut doar geniu, ci si curaj.
A avut activitate politica, a luat atitudine si-a aparat independenta autorului, atunci cind alti "Osmond"-zi se temeau sa nu-si strice audienta. Foarte putini din muzicienii de calibru au avut curajul sa se bage.
Dar nu activitatea politica l-a facut celebru; crezul sau a fost sa sfideze falsele conveniente, devenite comode si unanim acceptate - care nu se mai potriveau cu societatea moderna.

De-aia piesele lui te enerveaza, cu ruperile de ritm cu care nu esti obisnuit, cu textele agresive din orice punct de vedere
E diferenta fata de Dire Straits sau alti Beatles-i d-astia.

Imi cer scuze pentru tonul cam agresiv cu care mi-am inceput "activitatea" in forum. Singura mea scuza e ca sint fan Zappa si dispus sa "combat" cu oricine care nu-l intelege.
Mai ascult si jaz, dar nu din ala vechi - nimic rau cu clasicii, dar mai vine si lume noua
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
deeppurple



Conectat la: 04 Mar 2005
Mesaje: 593
Locatie: Salonta

MesajTrimis: Dum Mar 09, 2008 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bine ai venit si-ti dorim cat mai multe zappisti Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mathe adrian



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 40
Locatie: sibiu

MesajTrimis: Vin Oct 17, 2008 7:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

uite ca ascultam ceva FZ,zoot allures..si am dat de topicul asta.hmm,interesant mod de a vedea ..muzica are.prima data cand am descoperit fz,am facut rost de foarte multe melodii.apoi,au inceput sa ma enerveze.pe urma,sa imi placa.si tot asa.nu stiu daca ma fac inteles.... :d
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community