FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
wavequest by rockna
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 8:39 pm    Titlul subiectului: wavequest by rockna Raspunde cu citat (quote)

Din lipsa de timp am sa atasez cateva poze cu transportul produs de Rockna in seara aceasta, iar maine va promit ca voi scrie un post consistent despre experienta mea de o saptamana cu Wavequest.
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 8:39 pm    Titlul subiectului: Mitica




DSCF7085.JPG
 Description:
 Filesize:  263.8 KB
 Viewed:  707 Time(s)

DSCF7085.JPG



DSCF7084.JPG
 Description:
 Filesize:  224.69 KB
 Viewed:  764 Time(s)

DSCF7084.JPG



DSCF7083.JPG
 Description:
 Filesize:  248.14 KB
 Viewed:  550 Time(s)

DSCF7083.JPG


Sus
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 10:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

inca....
_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Adu



Conectat la: 08 Oct 2007
Mesaje: 311
Locatie: Brasov

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 10:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Arata excelent acest transporter...ce unitate de citire foloseste... Philips, Sony? La ce pret se va comercializeaza?
_________________
Pioneer PD-D6-J >Dnm RESON TBB045 >Rega BRIO 3 >Supra CLASSIC 2.5 >Revolver RW33
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 01, 2009 10:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze pentru pozele mele, au fost facute la repezeala. Very Happy Din cate cunosc eu, transportul de la mine este inca in stadiul de prototip. Idea
_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FM Acoustics



Conectat la: 20 Apr 2005
Mesaje: 405

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 1:57 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Adu a scris:
Arata excelent acest transporter...ce unitate de citire foloseste... Philips, Sony? La ce pret se va comercializeaza?


Intr-adevar, arata foarte bine. Din poza lui Dinica, cred ca spatele ar mai trebui un pic finisat ca sa nu mai arate asa a DIY, ci ca o scula a unui producator serios. Din fata seamana mai mult cu PWT-ul in faza de prototip: Smile



In ce priveste unitatea de citire, nu stiu, dar este un drive DVD-ROM presupun, nu un transport obisnuit de CD/DVD player.

Ar trebui Lupulroz sa ne spuna pe langa pret, si daca firmware-ul va putea fi updatat pentru a-l putea face sa citeasca si alte formate, daca alimentarea e liniara sau in comutatie, marimea buffer-ului si tot ce mai crede el de cuviinta ca este relevant.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 9:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O saptamana intreaga si ne amagesti numai cu poze?! Crying or Very sad
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dinica, un pret , ceva??? DAc-ul este cam 264 Euro, un pret excelent de altfel...
_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TJ, dac-ul a fost ieftin. Asta costa in jur de 1500euro
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 11:15 am    Titlul subiectului: Re: wavequest by rockna Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
, iar maine va promit ca voi scrie un post cosistent despre experienta mea de o saptamana cu Wavequest.


Food

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Impresii Wavequest:
- cand am luat transportul acasa aveam dubii mari in privinta calitatii, cumva plateam tribut aprioric ideii adanc infipte in creerul meu obisnuit cu consumismul modern ca noi romanii nu am fi in stare sa producem industrial ceva cu adevarat high end.
- mai mult eram pregatit sa gasesc hibe si in gaura de sarpe, pentru ca visam la ceva facut de o firma cu nume si experienta de cel putin un deceniu in domeniu; pe romaneste imi doream un brand. Very Happy
- in primele zile prejudecata a fost mai intensa decat m-am asteptat, asa incat am judecat wavequest-ul plin de temeri si mai degraba am fost atent la design, la modul cum se introduce cd-ul, etc, decat la sunet
- in una din zile am incercat un cd cu Nat King Cole, o inregistrare pe care eu o consideram mediocra, dar cum este greu sa gasesti inregistrari decente cu NKC eram oarecum multumit; ce sa va spun, am ramas cu gura cascata, era prima data cand orchestra din spate se simtea in intregime, instrumentele aveau corp, vocea avea dimensiune, aveam microdetalii de care nici nu banuisem (auzeam respiratia suflaturilor Idea ); sa nu ma intelegeti gresit, eu vorbesc aici de informatii noi, nu de asa numitele infrumusetari la care contribuie unele playere de calitate Laughing; cert este ca am descoperit ca pe cd-ul NKC se afla muzica
- dupa NKC am incercat un cd cu Billie Holliday, de asemenea un cd cu o inregistrare pe care eu o consideram mediocra si pe care marturisesc nu prea reuseam sa-l ascult in intregime; surpriza a fost la fel de mare, pe acest cd exista muzica, multa muzica, pe care eu nu reuseam sa o aud.
- am continuat cu un album David Gilmour - On an Island; aici primul lucru observat a fost dimesiunea scenei, uriasa, senzatia de sunet live, senzatia ca esti in imediata apropiere a scenei si ca totul se intampla in fata ochilor tai; rock n roll guys Wink
- ce sa va spun, cu ajutorul Wavequest am redescoperit inregistrari pe care le consideram pierdute, am aflat la ce foloseste un dac de 4000E si ca muzica poate suna si la mine acasa ca la dealer. Number One
- daca mai aveti intrebari, sunt gata sa va raspund

Cateva date tehnice pe care le cunosc:
1. wav 16-24 bit, 44.1 - 192 Khz, cu upgrade de soft si cu un dac viitor produs de Rockna pana la 32 bit/384 KHz, plus flac, etc
2. cum functioneaza: se face un rip bit-perfect la disc intr-o memorie ram, de unde se sintetizeaza dupa un clock independent streamurile; practic nu se "asculta" discul cu toate problemele aferente, ci doar datele extrase de pe el dintr-un mediu pur electric (memoria ram)
3. mai multe informatii tehnice la momentul oportun pe site-ul producatorului; eu ma opresc pentru ca nu vreau sa-mi prind urechile cu informatii care ma depasesc.

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
TomJones



Conectat la: 12 Noi 2004
Mesaje: 1446
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 12:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

L-as depuncta la modul de introducere al discului, fara sertar nu pea agreez.....modul acesta de introducere ca la cdplayere de masina poate duce in timp la zgarierea discului...
Oricum apreciez faptul ca sunetul a fost de calitate...

_________________
"Lumea este plina de prosti" - Cicero
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
FATHER



Conectat la: 26 Iun 2006
Mesaje: 1072
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 1:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DVD-Rom-ul slot-in e folosit si de alti mari producatori de echipamente audio . Mari de tot adica. Si nu cred ca s-au plans clientii de treaba asta din moment ce toata gama lor e fara sertar. Sigur, daca-ti tremura prea tare mana atunci chemi sotia sa incarce . Smile
Cititorul de laptop are in schimb avantaje majore : vibreaza mult mai putin ca o unitate normala si este extrem de silentios. Cred ca lucrurile acestea conteaza mult mai mult la un transport menit sa lucreze in mediul de acasa.

Am avut si eu un modul de test de la Rockna si pot sa confirm, la bit, tot ce spune dinica. Inclusiv partea cu scepticismul lui , infrant de evidenta faptelor.

@FM Acoustics
WaveQuest are alimentare liniara, separata pentru cititor si pentru partea digitala. Inclusiv trafurile sunt doua. Pe PCB am vazut un RAM de 256 iat chip-ul fpga are un potential urias de programare asa ca ne putem gandi si la upgrade de firmware, tinand seama si de alte formate lossless sau hi-rez, evident…
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 1:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

TomJones a scris:
L-as depuncta la modul de introducere al discului, fara sertar nu pea agreez.....modul acesta de introducere ca la cdplayere de masina poate duce in timp la zgarierea discului...


Am avut și eu de mult un player cu acest sistem. Mie îmi plăcea: pe marginea de jos a fantei avea o fâșie dintr-un burete special caare avea rol și de ștergere a discului la introducere. Foarte silențios și precis.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica, cu ce l-ai comparat?

Daca l-ai pus pe langa player-ul tau, Naim 5i, e normal sa apara diferentele acestea.

Comparatiea este irelevanta. Si am sa explic de ce.

Eu am auzit ca acest transport va costa cam 1500euro, pe cand Naim-ul costa 1200 si este un entry-level. Si este un player (include transpt si dac), pe cand Wavequest este doar un transport. Pretul lui, impreuna cu dac-ul pe care a cantat ( apoape sigur AR), trece de 5000euro (cred ca nu ma insel)

Eu as fi curios cum este in comparatie cu un alt transport, din aceeasi categorie de pret. Deci o comparatie 1 la 1, in acelasi sistem, legate la acelasi dac(eventul dac-ul tau, ca ai unul baban Wink )

Si apoi, pasul urmator, comparatie intre acest transport+dac si un player cam in aceeasi categorie de pret.

Atunci am avea niste informatii concludente si relevante.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Noi 02, 2009 2:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Relevanta....

Cred ca avand in vedere ca Wavequest este un transport, este foarte relevant sa il compari cu alte transporturi, folosind un DAC considerat referinta. Poti sa il compari si cu un cd player, daca vrei, dar nu asta este neaparat scopul.

Daca dinica a ascultat dac-ul lui in alte sisteme si cu alte transporturi si i-a placut, apoi la el acasa a regasit aceeasi calitate cu acest transport, dar cu alt transport nu, asta are o oarecare relevanta.
Totusi, intr-adevar, o comparatie justa s-ar face testand diversele transporturi in acelasi sistem.

O relevanta cat mai aproape de adevar vom avea insa numai dupa ce acest transport va fi testat de catre mai multe persoane, in mai multe sisteme, si folosind ca referinta mai multe transporturi si dac-uri.

Asta nu inseamna insa ca postul lui dinica nu este relevant, pana la urma conform experientei lui (si presupun memoriei lui auditive) rezultatele spun ceva. Pana la urma produsul este disponibil in Romania, si nu ne va impiedica nimeni sa tragem concluziile noastre, ce a facut dinica a fost doar sa ne atentioneze asupra potentialului pe care il are Wavequest-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
Pagina 1 din 9

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community