FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Asus Xonar Essence
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Vespa



Conectat la: 29 Sep 2008
Mesaje: 59
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Mar 21, 2009 1:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gurux a scris:
O mica precizare la punctul 1 - interfata interna nu conteaza la nivelul unei placi de sunet, USB si Firewire sunt o alta mancare de peste.
Din pacate in sectorul extern Asus nu ofera deocamdata decat o placa de sunet entry level. Eu personal astept (si sper sa nu astept o vesnicie) un Essence sau ceva similar portat pe USB.


Imi poti spune pentru o echizitie pt PC daca e mai utila placa asta sau E-MU - 0404 USB?
Ma intereseaza o placa de sunet doar pentru muzica nu si pentru compozitii, mixaje etc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 21, 2009 1:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Sam Mar 21, 2009 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vespa a scris:
gurux a scris:
O mica precizare la punctul 1 - interfata interna nu conteaza la nivelul unei placi de sunet, USB si Firewire sunt o alta mancare de peste.
Din pacate in sectorul extern Asus nu ofera deocamdata decat o placa de sunet entry level. Eu personal astept (si sper sa nu astept o vesnicie) un Essence sau ceva similar portat pe USB.


Imi poti spune pentru o echizitie pt PC daca e mai utila placa asta sau E-MU - 0404 USB?
Ma intereseaza o placa de sunet doar pentru muzica nu si pentru compozitii, mixaje etc


Nu. Desi externa, Emu 0404 USB ofera o calitate inferioara a conversiei comparativ cu Xonar D2.
Sus
anush



Conectat la: 24 Aug 2008
Mesaje: 14

MesajTrimis: Sam Mar 21, 2009 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bine
voi unde va uitati de stiti toate asta ?
prin ce e mai buna o plca de sunet ?
decodoare ? conectoare ? soft ? conversie ?

_________________
Mai usor cu limba engleza, nu pricep o boaba Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Mar 21, 2009 5:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

gurux a scris:

Nu. Desi externa, Emu 0404 USB ofera o calitate inferioara a conversiei comparativ cu Xonar D2.


acelasi lucru se poate spune si despre Emu 1212M sau M-Audio Audiophile 192 ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gurux
Vizitator





MesajTrimis: Sam Mar 21, 2009 6:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dupa parerea mea da. Imi amintesc si articolul lui Ghinea din Chip care, incercand sa testeze Xonar cu ajutorul Audiophilei, a ajuns la concluzia ca Xonar depaseste specificatiile si implicit capacitatea de masura a Audiophilei.
Sus
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Mar 21, 2009 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu am tot asteptat ceva bun extern dar se pare ca nu va aparea prea curind. Din toamna ma supar si intru din nou pe desktop si astfel o sa imi iau Asus xonar essence.
Totusi astept si niste teste romanesti sa vad daca acest ultim xonar este mai bun decit predecesoarele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 12:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

loserica a scris:
gurux a scris:

Nu. Desi externa, Emu 0404 USB ofera o calitate inferioara a conversiei comparativ cu Xonar D2.


acelasi lucru se poate spune si despre Emu 1212M sau M-Audio Audiophile 192 ?


Pana una alta mi-am luat un Essence, dar o sa-mi vina in 3 saptamani (mi-l aduce un prieten din UK)
Revin cu impresii Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 12:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu cât l-ai luat?
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 12:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si eu sunt curios, mai ales ca nu au reusit sa dau de placa asta de sunet in Romania.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mie Mar 25, 2009 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A fost luata de pe amazon.co.uk :
http://www.amazon.co.uk/Xonar-Essence-124db-Headphone-Pci-e/dp/B001S24C8A/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1237975602&sr=8-1

172 de lire cu tot cu transport

Nu stiu daca trimit si in Romania, desi ar trebui.

Daca tot suntem aici, chiar va recomand castile astea
http://www.amazon.co.uk/Sennheiser-PX-100-Headphones-White/dp/B0009WA01I/ref=sr_1_2?ie=UTF8&s=electronics&qid=1237975529&sr=8-2

pentru banii lor, mi se par extraordinare.....si chiar daca ar costa de 3 ori mai mult, tot extraordinare ar fi. merg de minune si pe ipod (am un ipod touch). am si niste senn-uri 650, si am avut si 595, iar px 100 astea le-as lua in locul 595-urilor fara sa ma gandesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Spawn51



Conectat la: 20 Apr 2007
Mesaje: 2

MesajTrimis: Dum Mar 29, 2009 1:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A apărut în ofertă la Torent, deci ar trebui să apară și la reselleri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Sam Apr 18, 2009 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primele impresii : STX-ul duce destul de bine Senn-urile 650, sunetul nu prea mai are nimic de-a face cu "sunetul provenit din PC", comparat cu iesirea de casti a lui Lavry DA-10 as zice ca e in aceeasi liga
E greu de facut o comparatie obiectiva din cauza ca am mai mult zgomot exterior de la calculator (coolere) decat atunci cand ascult la Lavry, unde n-am zgomot deloc, si nici n-am stat sa schimb castile, ma bazez pe memoria auditiva, care e clar subiectiva.
Dar oricum, combinatia STX+650 reuseste sa te faca sa simti muzica, care e un lucru mare zic eu. Sunetul e unul foarte relaxant, nicidecum obositor ca la alte combinatii placa de sunet PC + casti.
Vad ca intre timp s-a ieftinit si in Romania, nu stiu daca e pe stoc totusi. V-o recomand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Sam Apr 18, 2009 10:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Te rog sa ne dai mai multe detalii poate ma infing si eu la una. Un test ceva pe boxe?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Apr 18, 2009 11:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Loserica,as fi curios daca ai comparat cu mai multe placi de sunet.Eu am un RME Hammerfall.As fi curios daca e comparabila ca sunet.Eu folosesc Senn.HD 595 si sant multumit de ce iasa.Ce convertoare foloseste?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Apr 20, 2009 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

STX-ul e gandita cu un scop clar, sa umple o nisa pe care nu o acoperea nici o placa de sunet : segmentul consumer / audiophile care vrea o solutie integrata pentru ascultatul de muzica stereo (nu multicanal) pe PC, placa vrea sa inlocuiasca un DAC + un amplificator de casti. Marele atu al acestei placi este amplificatorul de casti integrat.

Un link in care se prezinta clar ce componente sunt folosite :
http://www.guru3d.com/article/asus-xonar-essence-stx-review/
Puteti incepe cu pagina 10 daca vreti, sa vedeti acolo "minunile" audiofile, condesatori cu ulei de sarpe Nichon “fine Gold” si Panasonic Os-Con Smile

Pe boxe nu am testat-o inca, deocamdata camera in care era sistemul cu boxe sufera niste transformari, pentru a deveni "proiector friendly" Smile.

Inainte am avut un combo X-fi Xtreme Music + Senn 595, care se auzea foarte bine pentru pretul platit, dar e la ceva distanta de combinatia actuala. Castile 595 le-am pus si pe Lavry si nu am sesizat o mare schimbare in sunet. N-am apucat sa pun 650 pe x-fi, dar imi inchipui ca nu s-ar fi auzit in nici un caz bine Smile
Deci Toader, pararea mea este sa incerci intai sa iti schimbi castile, si apoi sa vezi daca se merita sau nu sa iei o alta placa de sunet. Nu cred ca se merita sa faci schimbarea de placa de sunet, mai ales pentru 595.
Nu stiu cum suna RME-ul tau, dar nu am citit decat de bine despre ea. Nu stiu cum se descurca insa cu niste casti mai pretentioase, cum sunt 650-urile (595 vin in doua variante, de 50 si 150 de ohmi, tu presupun ca ai varianta pe 50, care e cea mai intalnita, pe cand 650-urile au 300 de ohmi)

Mai am un alt calculator HTPC, pe care am un E-mu 1212m, si am incercat iesirea balansata, dar doar pe boxe, nu si pe casti. Poate intr-o zi, cand n-o sa am ce face, o sa fac un mega test, lavry vs e-mu vs STX si pe boxe si pe casti....pana atunci, sunt multumit de cum suna fiecare pentru scopul pe care l-am luat (e-mu pt filme, lavry pt muzica pe boxe + casti, si STX pentru casti la PC)

In viitor as incerca sa-mi iau si niste AKG K-701 sa vad cum se aud pe STX si pe Lavry (desi teoretic daca stai sa citesti "literatura" de pe net, nici una din solutii nu e foarte buna sa amplifici 701-urile)

Stiu ca am scris mult si nu prea v-am dat multe raspunsuri, dar cred ca rolul unui forum e sa dea recomandari, nu verdicte. V-am impartasit experienta mea, care nu e chiar asa vasta in domeniu, dar macar poate va ajuta cu ceva.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 2 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community