FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Asus Xonar Essence
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 9:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

todiion a scris:
Deci inteleg ca nu prea este asa de periculoasa cum se anunta.
Diferentele dintre STX si DX sunt inexistente. Oare pe un sistem de peste 3000 euro sa se simta ceva? aici ma refer la diferenta STX cu DX?


Nici nu prea aveau cum sa fie diferente intre cele doua modele de Xonar (sesizabile). Sa ne gandim la faptul ca au implementat un amplificator de casti integrat (ma repet, dar o subliniez inca o data - e o amplificare decenta de casti...), si a scos placa la un cost total doar cu putin mai mare decat al predecesoarei.

In ceea ce priveste sistemul la care te-ai referit, ar fi curata nebunie zic eu sa integrezi Xonaru-ul ca sursa. E limpede ca iarasi componenta cea mai slaba va determina si influenta dramatic sunetul sistemului. Pe de alta parte, cine si-ar permite o linie de cateva mii de euro, ar mai face unele ajustari si pe partea de sursa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 9:34 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
todiion



Conectat la: 26 Ian 2008
Mesaje: 99

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A testat ,ascultat cineva Cambridge Dac Magic in comparatie cu vreo placa de sunet sau un cd player , ar fi interesant Asus vs Cambridge.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 4:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea e ca STX-ul audiat doar ca sursa, si nu ca sursa+amplificator este irelevanta, partea frumoasa la stx este tocmai asta, sursa + amp intr-un singur pachet, la pret bun....plus ca sunt destui pe net care spun ca este diferenta intre iesirea de line out si cea de casti. repet, nu zic ca ar fi vreo revelatie, dar nu am nevoie deocamdata de altceva pe partea de casti....(am stx si senn 650 si akg 701....o pereche de casti va disparea probabil, deocamdata nu m-am hotarat care Smile )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
loserica



Conectat la: 04 Apr 2006
Mesaje: 167
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Sep 01, 2009 4:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

erata : prima propozitie nu prea are sens (am sters din ea). Ar trebui sa fie ceva de genul :
"Parerea mea e ca audierea unui STX doar ca sursa, si nu ca sursa+amplificator este irelevanta"
E posibil sa fie mai bun pe partea de dac decat xonarul obisnuit (d2), dar nu cred sa fie diferente majore....in schimb pe partea de amplificare sunt f mari diferente
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 03, 2009 6:26 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

in cazul prezentat de mine , era irelevanta compararea iesirilor fara a folosi un amplificator pentru casti .
Este clar , prelude nu are amplificare pentru casti , in consecinta nu poate fi mai bun decit stx pentru acest scop .

recomandarea mea este urmatoarea
cumparati un xonar dx si un amplificator dedicat casti - si s-ar putea sa iesiti mai bine pe partea finala de sunet .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 07, 2009 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sistemul meu audio se compune din urmatoarele:
boxe: MA RS8
amplif: NAD C355
player: NAD 525

Cabluri boxe: Supra Rondo 4x4.0
Cabluri interconect: noname in jur de 30 EURO bucata

Acest sistem il am de aproximativ 2 ani si este singurul sistem de referinta.

Am tras colectia de CD-uri in format flac si am inceput sa caut un sistem pentru
redarea muzicii. Directia era clara pentru mine, vroiam ceva care sa sune cel putin la
fel de bine ca player+amplif si sa aiba un pret pe care sa mi-l pot permite.

Prima data am mers pe un media player pe WD TV. Dezamagire totala pe partea de audio.

In final am ajuns la concluzia ca media playerele sunt orientate 90% spre partea video. Incomode de folosit pe audio
mai ales la crearea de playlist-uri si cautarea melodiilor.

A trebuit sa ma intorc la calculator. Am reusit sa iau in probe un Xonar Essence STX.

Surpriza a fost foarte placuta. Am testat placa doua zile si in final am cumparat-o !!!
Din punctul meu de vedere CD+NAD 525+NAD C355 = FLAC+Xonar Essence STX+NAD C355.

Placa a fost montat pe un AMD 64 + carcasa normala. Nimic deosebit.

Testele le-am facut simplu. In CD player rula CD-ul original iar pe calculator FLAC-ul de pe HDD.
Comparam sunetul prin simpla comutarea a canalelor din amplificator. Pentru urechea mea n-a fost nici
o diferenta intre cele doua surse de muzica.
Am pus Winamp-ul pe pauza si am dat volumul la maxim in boxe, n-am auzit nici un fel de barait.

Eu unul mi-am rezolvat problema, pot sa ascult muzica lejer fara sa mai schimb cd-uri in player.
Asta pana in momentul cand voi auzi altceva sau voi trece la un nivel superior.

in final mai trebuie sa-mi fac calculatorul (dedicat exclusiv muzicii) un pic mai silentios.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Lun Sep 21, 2009 9:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am testat si eu de curind dac magic cu asus xonar si dacul e muuult mai bun. Decit o placa de sunet indiferent de care recomand un dac.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Am testat si eu de curind dac magic cu asus xonar si dacul e muuult mai bun. Decit o placa de sunet indiferent de care recomand un dac.


Ai postat la mishto sau cum? Adica:
- ce tip de Xonar?
- cum anume ai facut testul?
- care sunt restul componentelor?
- in ce sens "muult mai bun"?
Conteaza multe in aceasta ecuatie. Doar sa spui "cutare e mai bun decat cutare" fara sa argumentezi, denota in cel mai bun caz rautate si superficialitate...

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista o tendinta pe acesto forum, de a posta fara sa spui nimic; obisnuieste-te cu ideea si taie posturile respective de pe lista, e mai bine si mai simplu asa. Wink
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am test xonarul intr-un calculator facut foarte bine de cineva quad cu placa baza asus deluxe in general componente de calitate.
Dacul a fost pus pe usb din acelasi calculator.
Fire am avut si interconect si de boxe van den hul.
Statii mai multe toate peste 1000 euro.
Boxe Triangle naia 2700 euro si focal de 2000 euro.
Vreau sa zic ca cea mai mare diferenta a fost cind mutam de pe dac pe placa era o diferenta mare de volum , adica la placa de sunet trebuia dat amplificatorul mult mai tare sa fie volumul la fel cu cel al dacului.
Scena era mult mai clara pe dac , pe dac muzica era mult mai finuta pe placa era mai haotica mai incilcita .
Daca ati asculta pe un sistem cit de cit bun in maxim 2 minute veti da verdictul sincer va spun.
Daca mai aveti intrebari va stau la dispozitie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 8:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Am test xonarul intr-un calculator facut foarte bine de cineva quad cu placa baza asus deluxe in general componente de calitate


Care xonar?! sunt mai multe tipuri...
Pt aceste placi de sunet conteaza f mult sursa calculatorului - trebuie una care sa filtreze curentul cat mai bine, asta in afara de driveri, SO, eventualele "efecte speciale" ale placii de sunet...

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Sep 22, 2009 8:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A fost xonar D2 si sursa a fost un OCZ ,sistem de operare Win 7. Driveri la zi. Fara efecte pe Winamp cu kernel.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Sep 23, 2009 3:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:

Vreau sa zic ca cea mai mare diferenta a fost cind mutam de pe dac pe placa era o diferenta mare de volum , adica la placa de sunet trebuia dat amplificatorul mult mai tare sa fie volumul la fel cu cel al dacului.


Cu Xonar Essence STX am intampinat aceasi problema cand am comparat CD palyerul cu placa de sunet. La acelas volum al amplificatorului pe Xonar se auzea mai incet (desi volumul din Windows era la maxim).
In acest conditii nu se putea face nici o comparatie.

Am rezolvat problema din Winamp ridicand volumul din "preamp" pana am adus Xonarul la nivelul CD player-ului fara sa mai modific volumul din amplificator.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 9:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
A fost xonar D2 si sursa a fost un OCZ ,sistem de operare Win 7. Driveri la zi. Fara efecte pe Winamp cu kernel.


De asta te-am intrebat.
Xonar D2 este o placa de sunet din categoria Home Theater. Essence ST si STX sunt din categoria Hi-Fi. Acestea au OpAmp interschimbabile, cond. Nichicon, un filtraj imbunatatit, amplif de casti inclus etc.
Iar driverii pt Windows 7 sunt deocamdata in stadiu beta.

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 9:05 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Fara efecte pe Winamp cu kernel.


Winamp nu este recomandat. Nu e un player "purist". Daca vrei sa scoti totul din sistemul tau, iti recomand foobar2000 si driveri ASIO.

_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community