FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Asus Xonar Essence
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fojica



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 136
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mars.X a scris:
hersorin a scris:
Fara efecte pe Winamp cu kernel.


Winamp nu este recomandat. Nu e un player "purist". Daca vrei sa scoti totul din sistemul tau, iti recomand foobar2000 si driveri ASIO.


intrebare....poti sa-mi spui care e diferenta intre Winamp + plugin output kernel_streaming si Foobar2000 + Asio ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 9:43 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Sep 24, 2009 9:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu exact... Din cate stiu, cred ca nucleul din winamp, chiar si cu KS, mai baga de la el... in privinta asta, foobar e mai "curat"
_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Horatiu



Conectat la: 22 Oct 2006
Mesaje: 176
Locatie: Satu Mare

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 8:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mars.X a scris:
hersorin a scris:
Am test xonarul intr-un calculator facut foarte bine de cineva quad cu placa baza asus deluxe in general componente de calitate


Pt aceste placi de sunet conteaza f mult sursa calculatorului - trebuie una care sa filtreze curentul cat mai bine, asta in afara de driveri, SO, eventualele "efecte speciale" ale placii de sunet...


Mars.X, ai atras foarte bine atentia asupra sursei PC-ului. Din momentul in care mi-am up-gradat sursa, sunetul a devenit mai bun. Si asta o spun fara sa fie la mijloc un efect de auto-sugestie, deoarece diferentele sunt clar perceptibile.

Up-grade-ul se compune dintr-o carcasa si o sursa silentioase, Antec Solo si Antec TruePower 550EC. In felul acesta am rezolvat in parte un alt aspect inconfortabil al auditiei prin prisma PC-ului, zgomotul din fundal...

Un link pentru sursa,

http://www.antec.com/Believe_it/product.php?id=MTIwNw==
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Dum Oct 18, 2009 11:53 pm    Titlul subiectului: XONAR STX Raspunde cu citat (quote)

dac-ul cambridge alimentat cu semnal din usb suna destul de slab!
de fapt, cam asta e minusul acestui dac! chipul cmedia-usb ( daca ar fi folosit un chip ti-2709, sau 2707, alta era situatia ).
asus xonar stx suna mult mai bine decat dac-ul cambridge!, avand in vedere ca majoritatea user-ilor il tin cuplat prin portul usb!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mar Oct 20, 2009 8:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poti sa detaliezi cum ai tras concluziile cu xonarul si dac magic?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 20, 2009 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil citind pe celalalt forum. Embarassed

Ar fi interesant un test cu Dac Magic pe coax si usb, pe un sistem mediu ca pret.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mar Oct 20, 2009 10:04 pm    Titlul subiectului: asus xonar essence stx Raspunde cu citat (quote)

facand comparatii intre ele si un player sony din gama esprit!!
cu cateva cd-uri originale ripuite cu eac, cu setarile avansate activate!!!
rip facut cu plextor premium 2!!!!
albumul cu eric clapton-unplugged, de exemplu, il folosesc ptr. a testa capabilitatea dac-ului sau a player-ului de a reda imaginea stereo!!!
cambridge alimentat cu semnal prin optic sau coaxial e ok, e foarte aproape de player-ul sony, dar cuplat prin usb e departe de el.!!!
ptr cei care sustin ca flac-ul nu modifica sunetul, ii rog sa faca teste mai serioase!!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mar Oct 20, 2009 10:11 pm    Titlul subiectului: asus xonar essence stx Raspunde cu citat (quote)

conteaza si cu ce calculator e legat dac-ul, altfel suna pe o placa cu southbridge ich7, si alt sunet este cuplat cu o placa cu chipset ich10!!
conteaza player-ul folosit, sistemul de operare, driverele asio, etc!!!
de exemplu foobar, cu asio4all si dac-ul cambridge suna cel mai bine!!! dar e departe de un player bun.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 20, 2009 10:35 pm    Titlul subiectului: Re: asus xonar essence stx Raspunde cu citat (quote)

claudiu2006 a scris:
ptr cei care sustin ca flac-ul nu modifica sunetul, ii rog sa faca teste mai serioase

FLAC nu poate modifica sunetul la fel cum 2+2 nu va da niciodata alta cifra decat 4. Smile Din alta parte ai diferenta aia de sunet.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Mar Oct 20, 2009 10:48 pm    Titlul subiectului: asus xonar essence stx Raspunde cu citat (quote)

adevarul este ca nu am convertit cu mana mea pana acum, in fisiere flac!
ptr. comparatii am luat fisiere flac de pe net! eric clapton-unplugged in format flac de pe net suna groaznic fata de cd original!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 8:24 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu sunt curios de diferenta Dac magic Vs xonar essence si foarte important pe ce sistem s-au facut testele?
Nu posed nici dac nici essence dar am probat odata un xonar d2 cu magicul si sincer era foarte mare diferenta.
Unele persoane spun ca nici nu este diferenta intre d2 si essence (sau nu pot ei auzi).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 10:45 am    Titlul subiectului: Re: asus xonar essence stx Raspunde cu citat (quote)

claudiu2006 a scris:
ptr. comparatii am luat fisiere flac de pe net! eric clapton-unplugged in format flac de pe net suna groaznic fata de cd original!!

Nu se face asa shefu' mai mult ca sigur ai nimerit masterizari diferite. Wink

Eu am facut multe teste comparative de genul asta, dar numai cu trackuri extrase cu mana mea si diferente nu am auzit nici pe sisteme obscen de scumpe. Poate o ureche mai fina sa observe ceva diferente dar chiar si in cazul asta nu-i problema de flac ci de extractie sau redare. Cum se spunea si mai sus, flac comprima cu algoritmi tip zip/rar/ace deci e absolut, total, complet imposibil sa piarda date pe drum.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Oct 21, 2009 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Unele persoane spun ca nici nu este diferenta intre d2 si essence (sau nu pot ei auzi).

Eu sunt printre cei care au spus asta, cel putin pe sistemul meu nu am observat nici urma de diferenta desi le-am avut 2 zile in sistem si le-am butonat in toate felurile posibile - test A/B rapid, ascultare prelungita si schimbare intre placi in mijlocul albumului, etc. Pana si intre cabluri interconecti ieftini am perceput diferente mai mari. Smile

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Vin Oct 23, 2009 8:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca mai astept un raspuns la conditiile de test.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
claudiu2006



Conectat la: 06 Mar 2006
Mesaje: 103
Locatie: Slobozia

MesajTrimis: Vin Oct 23, 2009 9:19 am    Titlul subiectului: asus xonar essence stx Raspunde cu citat (quote)

nu am mai intrat de cateva zile pe forum!
in acest weekend o sa compar essence stx cu dac-ul cambdrige!
dac-ul cambridge l-am vandut unui prieten care vine acasa o data pe luna!
sistemul de test: boxe dyi, amplif sony ta-fa5es, cd player sony cdp-xa555es, casti sennheiser hd595, placa sunet asus xonar essence stx ( achizitionata sapt. trecuta ).
cum sa mai afirmat si cu alte ocazii, dac-ul cambridge cuplat prin usb de un calculator nu o sa sune in veci ca un cd-player scump!!
si eu sunt curios, referitor la ce a intrebat kappa_ii, daca cineva aude diferenta intre iesirile fata si spate, de la placa asus xonar d2.!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 5 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community