FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
poligamia
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Considerati poligamia ca fiind o infractiune ?
Da
37%
 37%  [ 19 ]
Nu
62%
 62%  [ 32 ]
Voturi totale : 51

Autor Mesaj
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 3:35 pm    Titlul subiectului: poligamia Raspunde cu citat (quote)

Codul penal:

Capitolul I - INFRACTIUNI CONTRA FAMILIEI

Bigamia

Art. 303
Incheierea unei noi casatorii de catre o persoana casatorita se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
Persoana necasatorita care se casatoreste cu o persoana pe care o stie casatorita se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Faptele prevazute in prezentul articol nu se sanctioneaza daca prima sau cea de-a doua casatorie este declarata nula pentru alt motiv decat bigamia.


pe de alta parte acelas cod penal spune ca:

Titlul II - INFRACTIUNEA

Capitolul I - DISPOZITII GENERALE

Trasaturile esentiale ale infractiunii

Art. 17
Infractiune este fapta care prezinta pericol social, savarsita cu vinovatie si prevazuta de legea penala.
Infractiunea este singurul temei al raspunderii penale.


As dori sa mi se explice care este pericolul social pe care il prezinta poligamia. Eu nu vad nici unul. Din contra, pot considera ca monogamia, ca singura forma de casatorie legal acceptata, poate induce in mintea unui sot sau sotii care isi considera partenerul ca fiind doar al sau, o oarecare legitimitate atunci cand ajunge sa il pedepseasca pentru o reala sau imaginara infidelitate - si sunt nenumarate crime oribile produse din gelozie, iar acesta e doar un exemplu.

Ar fi normal ca un barbat sau o femeie sa se poata casatori cu oricati parteneri doreste daca aceasta se petrece in urma unui consimtamant liber exprimat. Nu vad pericolul social. Cu ce i-ar incomoda pe altii o asemenea situatie? Ce prejudiciu le-ar aduce ?

Si, apropos, vrajitoarele trebuie arse pe rug. O mostenire de ev mediu, unul foarte intunecat, acest articol din codul penal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 3:35 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 3:39 pm    Titlul subiectului: Re: poligamia Raspunde cu citat (quote)

hornaru69 a scris:

Si, apropos, vrajitoarele trebuie arse pe rug. O mostenire de ev mediu, unul foarte intunecat, acest articol din codul penal.


Avand in vedere ca aici e un forum hi-fi,sunt si eu de acord ca trancotele trebuie arse pe rug Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
hellrider



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 154
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca poligamia in sine ar trebui SA constituie PEDEAPSA.
wahahahaha

Ca fapt divers, vorbeam in egipt cu un tip pe tema poligamiei si spunea in gluma ca e poligamia e cel mai mare blestem pe care l-a dat Allah. A zis ca cunoaste oameni cu mai multe neveste care au ajuns la balamuc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg ca NU raspund numai barbatii ? Twisted Evil
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poligamia si legea impotriva ei este o tampenie la fel de mare ca si casatoria la primarie; pentru cei interesati de cateva foi de hartie asta poate fi o problema dar ce chestie, concubinajul in 2,3,10,100 de persoane nu-i interzis. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Casatoria la primarie este ca sa iei 200 de euro si dupa ai sa-ti plece nevasta cu jumate din avere :)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mie imi pare ceva firesc (nu pentru toti), exemple in natura fiind multe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
pentru cei interesati de cateva foi de hartie asta poate fi o problema


Bineinteles ca se poate si fara hartii. Nu e bine sau rau in sine sa ai o familie poligama, dupa cum nu e bine sau rau in sine sa ai o familie monogama sau sa nu ai deloc o familie sau chiar sa alegi abstinenta

Asta doream sa arat: ca alegerea trebuie sa apartina fiecaruia. Nu vad cum o familie poligama ar putea constitui un pericol social, pentru ca poligamia sa fie considerata infractiune. Ca si in cazul unei familii poligame ar putea fi probleme, de acord, dar asta, o stim, se intampla si in cazul familiilor monogame, si in cazul cuplurilor care traiesc in concubinaj, si in cazul celor care aleg in mod deliberat castitatea.

Fac o paranteza si sa nu se inteleaga ca am ceva cu cei care aleg castitatea. E alegerea lor si o respect in egala masura cu alegerea oricarei alte persoane care alege un drum diferit de al meu si care drum mie nu imi aduce nici un prejudiciu.

Iata paranteza: In mai multe culte religioase - paranteza in paranteza: eu sunt o persoana credincioasa - au fost nenumarate scandaluri iscate de persoane care au ales deliberat castitatea si care au molestat copii. Cum ar fi daca de aici s-ar trage concluzia ca alegrea castitatii de catre o persoana ar reprezenta pericol social si o astfel de alegere ar fi incriminata de codul penal ? Cum ar fi daca abstinenta ar fi declarata imorala si, mai mult, infractiune, fiinca, in anumite situatii, cei care au ales-o au devenit monstrii ? Bineinteles ca ar fi absurd.

In concluzie: Asa cum defineste codul penal infractiunea, poligamia nu poate fi considerata infractiune fiindca nu presupune pericol social. Daca cineva cunoaste pericolul social presupus de poligamie in sine, il rog sa mi-l arate.

Bineinteles ca poti avea sau nu amanta/ amanti, adulterul nu mai e considerat infractiune, bineinteles ca sotul/sotia poate fi sau nu de acord cu asta. insa daca un numar de persoane aleg, fiindca asa doresc, sa traiasca in comun intr-o familie, fara a-i deranja pe ceilalti, nu vad de ce legea le-ar interzice-o si, mai mult, i-ar cataloga ca infractori.

E pur si simplu absurd... dincolo de contradictia din codul penal pe care am aratat-o.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

danb a scris:
Casatoria la primarie este ca sa iei 200 de euro si dupa ai sa-ti plece nevasta cu jumate din avere Smile


Da' daca eu am 4 X 200euro si jumatati de avere fara numar sa le dau la despartire Smile se cheama ca sunt infractor ?

Bineinteles, nu e musai un barbat si mai multe femei.. se poate si altfel, de pilda o femeie... i-a ganditi-va, asa, pentru echilibru, si ca sa nu zica consiliul ca e discriminare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Domnu' hornaru69 - ce te-ai napustit bre direct cu subiectu' asta peste noi?? Ai 3 post-uri mari si late si toate despre bigamie...
Pai se poate? S-au terminat forumurile de fitze, pitzipoance, barbati la criza varstei a paispea, neveste ne..tute? Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

S-o fi inspirat de la stirile TV, unde parca tot prin Iasi traieste un barbat cu 2 surori si le-a mai turnat si cativa plozi (neinregistrati la primarie).
Adevarat insa ca respectivul nu era casatorit cu acte cu niciuna dintre surori Rolling Eyes
Sus
hellrider



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 154
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 4:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hornaru69,
ai fost cumva aseara la stirile pro-tv? Nu de alta dar exact pe tema asta a fost acolo un subiect, si tot din Iasi. un nene care traieste cu doua surori, dpdv legal nu e nici o problema pt ca omul nu era casatorit cu nici una din cele doua femei dar avea ceva de genul 14 copii pe care nu ii lasa la scoala.

Ce chestie, aseara m-am uitat la stiri dupa mai mult de un an de pauza Shocked
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 5:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hellrider a scris:

Ce chestie, aseara m-am uitat la stiri dupa mai mult de un an de pauza Shocked

Vezi, de-aia nu stii ca s-a legiferat bigamia si prostitutia Twisted Evil

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 5:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hellrider a scris:
hornaru69,
Ce chestie, aseara m-am uitat la stiri dupa mai mult de un an de pauza Shocked

Ai presimtit ceva. Iar azi, nu ai deschis bine pagina de net si iaca se napusteste iar poligamia... Oare sa fie un semn? Laughing

@hornaru69
Din pura curiozitate, tu unde te incadrezi? Monogam, bigam, poligam, abstinent?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 10:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daaaa, mare coincidenta, si eu m-am uitat la stirile acelea, tot dupa un an, vorba vine. tipul doar daca avea internet wireless, la fel si curent Smile

spre satisfacerea unui om curios, ca asa e omeneste sa fii:
abstinent n-am fost, bigam ati auzit si voi ca e ilegal.. monogam cu acte de vreo 15 ani si-ar mai fi si altele de zis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 1 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community