FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
poligamia
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Considerati poligamia ca fiind o infractiune ?
Da
37%
 37%  [ 19 ]
Nu
62%
 62%  [ 32 ]
Voturi totale : 51

Autor Mesaj
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 9:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca dvs. vreti sa ne racolati Evil or Very Mad ,sa initiati un proiect de lege,sa schimbati societatea.De unul singur,cam greu asa ceva.Ce va opreste sa va schimbati tara,religia,inclinatiile de orice fel,etc.?Sant tari unde poligamia e la liber Very Happy Sper sa nu va suparati,dar insistenta dvs pe acest subiect,mi se pare cam exagerata,mai ales intr-un forum de hi-fi si fiind destul de nou.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 9:53 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 10:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Era mai bine atunci ?

n-are nicio legatura

progresul tehnologic, nivelul de trai, organizarea sociala/politica, gradul de civilizare, nivelul cultural sunt niste categorii supuse progresului intr-o masura diferita de numarul de penisuri pe care le are un barbat
Citat:

pana acum, nu am reusit sa vad acest pericol social.

asta e problema ta; daca zicem ca, in loc sa ai o mama si un tata, ai fi avut un numar de cinci posibili tati si o femei care te-a nascut, vrei 3-4 care te-au alaptat si ingrijit/supravegheat - ai fi multumit? dar restul populatiei - am fi si noi multumiti? (plus ca istoria ne invata ca, in preistorie, exista casatoria "in grup" - ti -sar potrivi mai bine epoca de piatra?)

Citat:

dar daca innebunesc si vreau un sistem cu cate un amplificator/difuzor pe octava ?

asta e, de asemenea, numai problema ta

dar numai pana in ziua in care vrei ca toata lumea sa aiba cate "un sistem cu cate un amplificator/difuzor pe octava ?"





incearca sa intelegi ca societatea, asa cum o cunoastem noi, se bazeaza pe niste reguli si obiceiuri; atunci cand una dintre institutiile fundamentale ale societatii (familia) s-ar schimba intr-un mod esential, acea societate ar fi expusa riscului de a fi, in mod similar, schimbata esential

asa ca intervine un mecanism firesc de aparare, de conservare a starii existente (care functioneaza bine de milenii intregi)


eu n-as vrea sa-mi impart femeia cu inca nu-stiu-cati masculi nesatui - tu ai vrea s-o imparti pe a ta?

in plus, daca vrei sa faci o comparatie intre statele care permit poligamia si cele care n-o permit, vei connstata ca acealea care permit sunt in stadiul intunecat prin care a trecut si europa (dupa antichitate si inainte de renastere - stii despre ce vorbesc?)

Citat:

Eu cred ca dvs. vreti sa ne racolati ,sa initiati un proiect de lege,sa schimbati societatea.

pai n-are decat sa incerce; daca esti destul de visator, sau daca nu intelegi in ce te bagi, n-ai decat sa incerci sa muti toata apa marii intr-o groapa de pe plaja
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
Eu cred ca dvs. vreti sa ne racolati Evil or Very Mad ,sa initiati un proiect de lege,sa schimbati societatea.De unul singur,cam greu asa ceva.


javascript:emoticon('Laughing') de unde stii tu ca nu suntem mai multi ?javascript:emoticon('Laughing') poate ca ca sa initiem un proiect de lege suntem chiar un grup, unul parlamentar ! da' sa nu spuneti la secu, sa nu ne deporteze in tarile alea unde e voie !

am zis de nenumarate ori ca fiecare face ce vrea in domeniul privat, cat nu deranjeaza pe altul. nu, in noul regim luminos poligamia nu va fi impusa prin lege si nici cetatenii cinstiti racolati la chestiuni care contravin propriilor opinii, orientari.. o sa fie minunat, crede-ma, numa' sa treaca legea odata !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Mar 03, 2009 12:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:

progresul tehnologic, nivelul de trai, organizarea sociala/politica, gradul de civilizare, nivelul cultural sunt niste categorii supuse progresului intr-o masura diferita de numarul de penisuri pe care le are un barbat


adevarat. da' exemplarele de care vorbesti, alaturi de spiridushul cu 3 manute, vorba cantecului, stau bine-mersi la formol. da' unde am zis eu ca ar avea nr de penisuri legatura cu ... ? citatul, te rog. eu am zis ca societatea se schimba, ca ceea ce ieri era considerat mare crima azi nu mai e, fiindca nici n-a fost vreodata, nu ca o sa ne creasca ceva in plus.javascript:emoticon('Laughing')

szacaz a scris:
daca zicem ca, in loc sa ai o mama si un tata, ai fi avut un numar de cinci posibili tati si o femei care te-a nascut, vrei 3-4 care te-au alaptat si ingrijit/supravegheat - ai fi multumit?


nu as fi nemultumit. daca ar fi niste parinti minunati as fi chiar fericit. daca ar fi ca unii care au facut copii, da' dupa aceea nu stiu ce sa faca cu ei, as suferi. din pacate asta insa se intampla des si in cuplurile monogame, uitate la stiri sau in jurul tau.
in plus stii ,cred, ca si acum sunt nenumarate cupluri in care un copil apartine biologic unui sot, celelelt celuilalt.

szacaz a scris:
dar restul populatiei - am fi si noi multumiti?


uite, cred ca cine nu-si va lua macar 4 neveste va suferi grave consecinte penale.javascript:emoticon('Laughing')
daca tu nu ai fi multumit BINEINTELES ca ai avea dreptul la o casnicie monogama, concubinaj, prietenii de-o noapte sau de-o luna sau abstinenta.

szacaz a scris:
(plus ca istoria ne invata ca, in preistorie, exista casatoria "in grup" - ti -sar potrivi mai bine epoca de piatra?)


discutabila comparatia, dar daca, uite, de maine eu ma hotarasc sa traiesc ca un preistoric si-mi i-au numai vintage, adio chibrite, fac focul cu cremene si ma mut intr-o pestera se cheama ca sunt infractor si trebuie sa ma-nchizi pentru ca am ales un mod de a trai diferit de al tau ? Bineinteles, fara a te racola cu forta la mine-n pestera, cum au inteles unii. Intai sa se dea legea si apoi va racolam !



szacaz a scris:
dar numai pana in ziua in care vrei ca toata lumea sa aiba cate "un sistem cu cate un amplificator/difuzor pe octava ?"


nu, n-o sa vreau asta, ca 1. vreau sa fiu unic si 2. ma, eu nu va oblig cu forta, ma javascript:emoticon('Laughing')


szacaz a scris:
incearca sa intelegi ca societatea, asa cum o cunoastem noi, se bazeaza pe niste reguli si obiceiuri; atunci cand una dintre institutiile fundamentale ale societatii (familia) s-ar schimba intr-un mod esential, acea societate ar fi expusa riscului de a fi, in mod similar, schimbata esential


uita-te la societatea de acum si la cea de acum cateva sute de ani. s-a schimbat mult, nu ? da, inteleg, dar schimbarea in timp a societatii nu e un risc, asa cum spui tu, ci.. o constanta !

szacaz a scris:
eu n-as vrea sa-mi impart femeia cu inca nu-stiu-cati masculi nesatui - tu ai vrea s-o imparti pe a ta?


asta e problema ta... si, de fapt, a ei, fiindca femeia ta nu e a ta, ca nu ai cumparat-o. nu e un obiect pe care daca il vrei il imparti, daca nu, nu. femeia ta daca vrea se imparte singura, daca nu, nu. daca vrea poate sa nu ti se imparte nici tie. e treaba ei. ce e cu forta se cheama viol. a, daca ea incepe sa se tot imparta si tie nu iti convine dai divort, ca nu esti obligat sa stai langa ea daca nu iti place ce face.

szacaz a scris:
in plus, daca vrei sa faci o comparatie intre statele care permit poligamia si cele care n-o permit, vei connstata ca acealea care permit sunt in stadiul intunecat prin care a trecut si europa (dupa antichitate si inainte de renastere - stii despre ce vorbesc?)


acele state sunt astfel in virtutea unei traditii religioase, si nu e corect asa, dupa cum si noi, cel putin in acest aspect, suntem astfel tot in virtutea unei traditii religioase, si iarasi nu e corect asa fiindca daca ne definim ca stat laic, analizam o infractiune functie de pericolul social pe care il reprezinta si nu in functie de faptul ca o anumita traditie condamna acel comportament. Uite ca asa s-au dezincriminat adulterul si homosexualitatea, fiindca desi legea sustinea ca prezinta pericol social de fapt nu reprezentau nici un pericol si erau condamnate doar in baza ... traditiei !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Mar 03, 2009 11:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce a mai evoluat hi-fi-ul asta!!!! Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Titi Duru



Conectat la: 05 Feb 2009
Mesaje: 79
Locatie: București

MesajTrimis: Mar Mar 03, 2009 5:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@hornarule - ar merge și un poll despre frustrare și refulare. Ce zici ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Mie Mar 04, 2009 11:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Treceti la mahomedanism si se rezolva toate problemele... ce se vor bucura unii ca au 4 soacre Twisted Evil
Sus
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Mie Mar 04, 2009 12:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicumur a scris:
Treceti la mahomedanism si se rezolva toate problemele... ce se vor bucura unii ca au 4 soacre Twisted Evil


Poate din cauza asta sunt arabii plecati cu ''sorcova''.Patru soacre trebuie sa exercite o presiune teribila pe capul mahomedanului Twisted Evil
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 04, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

D-nul cu poligamia,uite o intamplare.Azi noapte s-a intrat prin efractie in biroul de la firma unde lucrez.Seful a chemat politia.Au venit,au constatat si au spus ca ne dau amenda ca nu ne-am pus sistem antiefractie.Ne-au spus ca putem face contestatie,sa ne judecam cu ei.Acum vreo 6 luni,la fel am patit.Seful le-a facut gura ca nu iau prins pe cei de dinainte si cred ca de aici a iesit scandal.Nu stiu cum sant reglementarile in vigoare.Poate aveau dreptate militienii.Poate are cineva pregatire juridica si ma lamureste.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mie Mar 04, 2009 9:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze ca am deranjat topicul.Doar o mica lamurire doresc.Sa ne intoarcem la oile noastre. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Mar 04, 2009 9:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Titi Duru a scris:
- ar merge și un poll despre frustrare și refulare. Ce zici ?


cred ca stii cum se face. nu e interzis.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Mie Mar 04, 2009 9:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Poate aveau dreptate militienii.Poate are cineva pregatire juridica si ma lamureste.

societatea care iti asigura bunurile poate sa-ti impuna asa ceva (in conditiile in care esti tarifat normal; o proprietate fara sisteme antiefractie s-ar asigura contra unor sume mult mai mari decat cele obisnuite, din cauza riscului crescut), politia nu

daca ai usa si o incui (cu cel mai ordinar lacat chinezesc), e destul

si chiar daca o uiti descuiata, chiar daca uiti geamul deschis - nu e treaba lor sa comenteze

tu, cand iti pui sisetme anti-efractie si alarme si te conectezi la dispecerate etc nu faci decat sa te pazesti singur de hoti, in timp ca iti platesti si taxele si impozitele din care traieste caschetistul care te ameninta cu amenda, in loc sa te pazeasca el


Citat:
da' unde am zis eu ca ar avea nr de penisuri legatura cu ... ?

n-ai zis

da nici n-ai priceput pilda - sexul (ala care, prin firea lucrurilor, conduce la perpetuare speciei si se bucura de "cadru legal" in familie. aia monogama, bineinteles) inseamna,dintr-un foarte important punct de vedere, penis (al unui barbat) in vagin (al unei femei)

ei, in ziua in care o sa vezi barbati poli-penisati, sa ma anunti, sa ma inscriu si eu pe lista celor ce vor poligamie[/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Mar 05, 2009 2:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:

ei, in ziua in care o sa vezi barbati poli-penisati, sa ma anunti, sa ma inscriu si eu pe lista celor ce vor poligamie[/b]


nu ca ar avea vreo legatura cu subiectul, dar de sex in grup ai auzit ? si sa vezi minune, merge si cand ai un singur organ ! cu sau fara cascheta, ca sa raspundem si la un alt post. si n-are clegatura cu subiectul fiindca o casatorie nu se reduce doar la partide de sex, dar, daca asta e problema, uite ca deja s-a rezolvat ! bineinteles, nimeni n-a zis ca toti (toate) odata. da' trivializam si subiectul e academic. lasati cascheta la intrare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Mar 05, 2009 2:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
D-nul cu poligamia,uite o intamplare.Azi noapte s-a intrat prin efractie in biroul de la firma unde lucrez.Seful a chemat politia.Au venit,au constatat si au spus ca ne dau amenda ca nu ne-am pus sistem antiefractie.Ne-au spus ca putem face contestatie,sa ne judecam cu ei.Acum vreo 6 luni,la fel am patit.Seful le-a facut gura ca nu iau prins pe cei de dinainte si cred ca de aici a iesit scandal.Nu stiu cum sant reglementarile in vigoare.Poate aveau dreptate militienii.Poate are cineva pregatire juridica si ma lamureste.


Nu ca as fi mishtocar, nici macar de serviciu, dar: seful tau stie pe ce thred-uri cu pool-uri te uiti ? eu cred ca se leaga:s-a intrat prin efractie, seful a chemat politia si le-a facut gura, ca data trecuta nu i-au prins si nici mijloace de protectie n-a folosit. eu zic ca e totusi mai bine sa folosim mijloace de protectie ca, mai ales cand e vorba de politisti carora cam trebuie sale faci gura, nu se stie. e riscant. asa ca, protejati-va, da si contestati procesul verbal in 14 zile, ca parca asa e legal. si nu-i ultrajati ca ei au mijloace de protectie.. asa zice in lege.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Joi Mar 05, 2009 3:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
si subiectul e academic

ma lasi?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
Pagina 4 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community