FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
poligamia
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Considerati poligamia ca fiind o infractiune ?
Da
37%
 37%  [ 19 ]
Nu
62%
 62%  [ 32 ]
Voturi totale : 51

Autor Mesaj
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Mar 07, 2009 11:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
SĂNĂTATEA PUBLICĂ. Sau ăsta nu e un pericol social suficient de obiectiv pentru tine?


daca te referi la bts-uri, bolile cu transmitere sexuala, pot presupune ca intr-o familie poligama sau poliandra, in care exista ceva mai multa diversitate decat intr-una monogama, tentatia unor aventuri extraconjugale mai mult sau mai putin riscante ar fi mai mica. da, odata contactata o bts de catre un membru al familiei exista riscul de ai contamina si pe ceilalti.. dar acest risc exista, in egala masura, si intr-o societate strict monogama cand un inconstient face sex fara sa se protejeze cu parteneri multiplii.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mar 07, 2009 11:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Sam Mar 07, 2009 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt a scris:
hornaru69 a scris:
poate ca, pe un suport sau altul, vom avea la purtator rezultatul respectivului test

O sa starnesti un mare roi de viespi! Laughing Daca lumea se ataca la ideea includerii unui minim de date biometrice in pasaport iti dai seama cam ce reactie "de mase" ar genera asta?!


despre lumea aia eu am o anumita parere.. daca o calugarita sau pseudocalugarita te trimite fix in iad fiindca ai un chip in pasaport !
sa-ti spun un secret: si in telefonul mobil am vreo doua cipuri, sau chiar mai multe, ca nu l-am desfacut.
ca statul poate abuza de datele personale stocate e altceva.. insa date despre fiecare exista de la grupa mica si primul vaccin pana la fila aia pe care scrie certificat de deces.
da, abuzul este posibil. si ca sa il preintampin ce-o sa fac ? nu mai merg la medic, nu mai merg la banca, nu mai platesc cu cardul, nu mai folosesc mobilul ? e o solutie ?

au existat intotdeauna viespi bolnave, e o constanta a istoriei. brava mie, ce doct m-am exprimat !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Mar 07, 2009 11:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
cum casatoria, monogama, poligama sau poliandra e o chestiune serioasa, la fel si facutul de copii, intai iti faci niste analize ca sa stii cu cine ai de-a face.


eu ti-am dat, mura-n gura, exemplul cu agatatul la discoteca - cine naiba mai sta, in miez de noapte, sa faca analize? asa e drept si cinstit si frumos: iti gasesti partenera compatibila (si nu tii minte s-o fi vazut pe-acasa, printre frati si surori), tragi balonu si marchezi

nu in scopul facerii de plozi- ca daca ar fi rezultat cate un plod in urma fiecarei partide de amor de pe lumea asta, am fi populat si oceanele pana acuma
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Mar 07, 2009 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La intrebarea dvs. privind pericolul social prezentat de poligamie sau poliandrie d-nul Rycher v-a raspuns:sanatatea publica.Daca dvs. vedeti doar bolile cu transmitere sexuala o consecinta a relatiilor sexuale intre persoane apropiate genetic,ce sa mai credem?Pareti un om mult mai citit.Cunosc personal familie(sot si sotie,monogami) care erau un fel de veri mai indepartati.Copilul ce a rezultat e o caricatura, la peste 40 de ani.E singurul caz care-l cunosc personal,dar mi s-au mai relatat astfel de cazuri.Sant sigur ca ati ignorat cu buna stiinta acest aspect.Totusi,nu stiu unde vreti sa ajungeti cu problema asta(si daca sperati sa o rezolvati) si cat de mult va macina.Spor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 08, 2009 1:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

szacaz a scris:
Citat:
cum casatoria, monogama, poligama sau poliandra e o chestiune serioasa, la fel si facutul de copii, intai iti faci niste analize ca sa stii cu cine ai de-a face.


eu ti-am dat, mura-n gura, exemplul cu agatatul la discoteca - cine naiba mai sta, in miez de noapte, sa faca analize? asa e drept si cinstit si frumos: iti gasesti partenera compatibila (si nu tii minte s-o fi vazut pe-acasa, printre frati si surori), tragi balonu si marchezi

nu in scopul facerii de plozi- ca daca ar fi rezultat cate un plod in urma fiecarei partide de amor de pe lumea asta, am fi populat si oceanele pana acuma


si eu ce-am zis ?!
am zis asa:
da, la motel e bine sa te protejezi fiindca se pot intampla multe nenorociri si intr-o societate care accepta doar monogamia: de la copii nedoriti cu propria sora de care nu stiai si pana la hiv.
daca citezi, citeaza tot si nu trage concluzii intr-o problema dintr-o afirmatie a mea legata de alta problema. da, inaintea casatoriei e bine sa te analizezi un pic. inaintea motelului si in timpul.. citeste ce am scris si citeaza corect si integral.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Mar 08, 2009 1:13 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
La intrebarea dvs. privind pericolul social prezentat de poligamie sau poliandrie d-nul Rycher v-a raspuns:sanatatea publica.Daca dvs. vedeti doar bolile cu transmitere sexuala o consecinta a relatiilor sexuale intre persoane apropiate genetic,ce sa mai credem?Pareti un om mult mai citit.Cunosc personal familie(sot si sotie,monogami) care erau un fel de veri mai indepartati.Copilul ce a rezultat e o caricatura, la peste 40 de ani.E singurul caz care-l cunosc personal,dar mi s-au mai relatat astfel de cazuri.Sant sigur ca ati ignorat cu buna stiinta acest aspect.


si am mai zis, chiar astazi, uite ca trebuie sa ma citez din nou Smile

ca exemplu de pericol social obiectiv:

din cate am inteles, e posibil ca noul cod penal sa dezincrimineze incestul, dar:

in urma unor relatii incestuase pot aparea si copii, iar acesti copii vor avea statistic o zestre genetica inferioara unor copii rezultati in urma relatiei dintre persoane neinrudite genetic. in timp se poate produce o degenerare a speciei - iata pericolul social obiectiv care ar trebui sa determine legiuitorul sa pastreze incestul la capitolul infractiuni.

bineinteles ca poligamia nu presupune incestul. normal si legal ar fi sa se casatoreasca persoane adulte neinrudite genetic. e adevarat ca si intr-o familie poligama ar putea sa apara cazuri de incest, insa astfel de cazuri apar si in familii monogame. si, cum ziceam, fiindca prezinta un pericol social obiectiv - degenerarea speciei - aceste cazuri trebuie sa ramana in continuare infractiuni si pedepsite ca atare.


Toader a scris:
nu stiu unde vreti sa ajungeti cu problema asta(si daca sperati sa o rezolvati) si cat de mult va macina.


nu vreau sa o rezolv si nici nu ma macina atat de tare. discut pe un forum cu cine e interesat de subiect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hornaru69



Conectat la: 24 Feb 2009
Mesaje: 32
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Vin Iun 25, 2010 10:22 am    Titlul subiectului: Sursa: New Scientist Raspunde cu citat (quote)

ca am gasit:

http://www.descopera.ro/dnews/2941690-poligamia-este-secretul-unei-vieti-indelungate
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Încă te mai chinuie problema? Laughing
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 8:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai multe neveste, mai multe probleme !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Corect: cu cat mai simplu, cu atat mai bine!

Uite, daca pensionarii n-ar fi fost atat de preocupati de problema pensiilor (noroc ca junii de la CCR sunt pasionati de subiect), ar fi putut fi mobilizitati intru sustinerea poligamiei; 300 000 de cetateni trebuie sa sustina initierea unui proiect de lege nu?

Un fleac!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 9:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Unde mai pui ca s-ar putea introduce taxa pe extra-nevasta. Progresiva, evident. Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
szacaz



Conectat la: 22 Sep 2005
Mesaje: 390

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 9:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cine stie? Poate primesti subventie (macar in cazul nevestelor urate).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Iun 26, 2010 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spor la imperecheat.Numa' sa te tina hornu.Da' vezi ca trebuie normal, nu in 69. Mr. Green
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
viox



Conectat la: 06 Feb 2006
Mesaje: 280
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Dum Iun 27, 2010 12:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader a scris:
Spor la imperecheat.Numa' sa te tina hornu.Da' vezi ca trebuie normal, nu in 69. Mr. Green

Belea frate.Corect spus,misto chestia asta cu hornu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5, 6
Pagina 6 din 6

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community