FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Vand amplificator stereo Marantz PM 66SE KI Signature
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Publicitate
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Apr 05, 2009 9:14 am    Titlul subiectului: Vand amplificator stereo Marantz PM 66SE KI Signature Raspunde cu citat (quote)

Amplificatorul a fost cumparat din Germania prin 2001 eu fiind unicul proprietar.
Este in stare foarte buna fara urme, zgarieturi (poate doar daca il cauti cu lupa).
Nu a suferit modificari singurele upgrade-uri fiind la cablul de alimentare captiv de 0,75 mm ce a fost inclocuit cu unul de Cu OFC de 2 mm sectiune si tratarea interiorului carcasei cu Dynamat Extreme pentru absortia vibratiilor mecanice.

Pentru cine nu cunoaste Ken Isiwata este guru de la Marantz care alege cel mai bun model din o serie si il modifica pentru un rezultat special.
Modelul asta dispune de carcasa cuprata, transformator toroidal capacitori speciali fiind fabricat in Singapore si modificat in Anglia.
Puterea este de 50w in 8 ohmi si 70 W in 4 ohmi capabilitatile dinamice mergand spre 300W in 1 Ohm, adica poate conduce sarcini grele si complexe.

Reviewsuri sunt fara numar pe net atat de la reviste cat si de la utilizatori: ex: http://www.gramophone.net/Issue/Page/January%201998/122/758455/ http://www.audioreview.com/cat/amplification/integrated-amplifiers/marantz/pm-66-ki-sig/PRD_115930_2717crx.aspx

In general testele nu sunt doar pozitive sunt entuziaste la adresa sa culminand cu castigarea premiului EISA.
Eu l-am ales fara nici o retinere avand la vrema aia avand disponibile la comparatie Nad C370, Sony TA-FA30ES, Technics A/C 1000, Denon PMA 1500.Toate au fost ridiculizate chiar daca unele costau de 2 ori mai mult.As vrea sa mai amintesc de nenorocirea Pioneer A 717 care parea tank pe langa si care era lamentabil, cosmar.
La aparitie a fost considerat revolutionar(binenteles la categoria sa) facand diferenta cu trancotele banale ce umpleau magazinele pana prin 2000.

Ce este special?
Era pentru prima oara cand un amplificator din clasa pana in 500 euro putea genera un soundstage credibil, chestiune care abia se afirma in aprecierea calitatilor acustice.
Apoi sunetul era foarte viu, dinamic si ferm ramanad in acelasi timp rafinat.
Am gasit un comentariu care descrie foarte bine sunetul chiar daca partial: "The PM-66 KI Signature is a very precise, highly articulate piece of kit that knows how to rock and roll."
Basul avea precizia la care amplificatoarele de mai sus nu visau iar detaliu si finetea iar nu intrau la comparatii.La vremea aia astfel de catalogari si definitii erau ciudate, pe atunci se aprecia echilibrul tonal, dinamica, controlul...raportul semnal/zgomot WTF!

Pe mine m-a cucerit altceva si anume muzicalitatea.Nu stiu cu ce s-ar putea asocia tehnic dar orice suna placut foarte departe de amortirea monotona Technics sau nervozitatea Denon.
Probabil succesul este dat de echilibrul abilitatilor.

Inca ceva, era pentru prima oara cand sesizam diferente marcante intre cabluri interconect sau de difuzoare.

In tot acest timp am avut acasa multe amplificatoare care de care mai scumpe si mai grozave dar care nu reuseau sa convinga 100%.Chiar daca etalau diverse performante pe masura pretului considerabil, in final nu isi justificau prezenta.
A prestat pe diverse incinte de la Tannoy la Infinity, JBL, Mission, MB Quartz + toate modelele Magnat din ultimi 5 ani.
Combinatia cu Tannoy M3 era ceva de o finete si eleganta deosebita, cu Infinity sau JBL suna foarte energic, cu Mission suna banal, cu Magnat suna precis, articulat, detaliat cu variatii in functie de model.Am facut doar aprecieri sumare simpliste la incinte din aceeasi clasa.

Astfel chiar daca detineam si alte produse ma raportam mereu la sistemul Marantz pentru a evidentia plusurile sau minusurile...dupa caz.
Nu am simtit nevoia de upgrade pana la testele cu amplificatoarele Magnat care sunt perfect-match cu incintele lor Quantum 1003, incinte pe care le detin.Numai asa am reusit sa gasesc ceva care sa justifice renuntarea la credinciosul amplificator.

Se poate face orice proba numai la mine acasa, nu ma deplasez nicaieri.
Pretul este 1100 lei.


Ultima modificare efectuata utilizator la Lun Apr 25, 2011 6:36 pm, modificat de 7 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Apr 05, 2009 9:14 am    Titlul subiectului: Mitica




marantz-pm-66se-ki-signature_30485.jpg
 Description:
 Filesize:  39.4 KB
 Viewed:  77 Time(s)

marantz-pm-66se-ki-signature_30485.jpg


Sus
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 11, 2009 9:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

modificat

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:23 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 20, 2009 11:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

modificat

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:23 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iun 01, 2009 9:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nou

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:24 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 13, 2009 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Up.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 9:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:24 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Sep 28, 2009 4:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nou

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:24 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Oct 03, 2009 8:11 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:25 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ugod



Conectat la: 16 Aug 2009
Mesaje: 1
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 9:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

microfon HK EzSet/EQ mai ai cumva ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 06, 2009 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, ai PM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 10, 2009 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

reactualizat

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:25 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 9:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

modificat

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:25 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 15, 2010 12:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

up

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:26 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

modificat

Ultima modificare efectuata de catre utilizator la Sam Oct 23, 2010 5:26 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
utilizator



Conectat la: 05 Apr 2009
Mesaje: 24
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 9:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nou
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Publicitate Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community